Je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Dříve zastával funkci velvyslance v Austrálii.

Do července 2010 byl náměstkem ministra zahraničních věcí pro právní a konzulární problematiku a aktuální politické otázky. Po nástupu Karla Schwarzenberga na místo ministra zahraničních věcí byl, jako člen ČSSD, z pozice náměstka odvolán a vyslán jako velvyslanec do Austrálie.

Do širšího povědomí české veřejnosti se zapsal především jako dlouholetý velvyslanec při OSN, kde se stal v historii prvním českým předsedou rozpočtového výboru, a také v souvislosti s úspěšným vyřešením případu zadržení českých entomologů v Indii v roce 2008, kde tehdy působil jako velvyslanec ČR.

Kmoníček je znám jako mediálně obratný a na veřejnosti často vystupující diplomat, který se nevyhýbá složitějším a citlivým případům. V minulosti se mimo jiné zabýval krizí okolo TV Nova, českými pašeráky drog, řešením protestů ortodoxní židovské komunity při stavebních pracích u židovského hřbitova ve Vladislavově ulici v Praze, reformou zpravodajských služeb apod.

V zahraničních médiích bylo jméno nejčastěji skloňováno ve spojitosti s možnou pražskou schůzkou teroristy Muhammada Atty s iráckým diplomatem.

Od roku 1995 pracuje na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky, zpočátku na odboru Blízkého východu a Afriky jako teritoriální rada pro země Perského zálivu a rada pro Izrael a Palestinu, v letech 1997 až 1999 jako ředitel odboru.

V roce 1999 pracoval jako vrchní ředitel sekce Asie, Afriky a Ameriky. V letech 1999–2001 zastával funkci náměstka ministra se specializací na mimoevropské země. V období 2001–2006 byl velvyslancem České republiky při OSN v New Yorku a mezi roky 2006–2009 pak velvyslancem České republiky v Indii, Bangladéši, Nepálu, na Maledivách a na Srí Lance.

Od roku 2009 do července 2010 byl náměstkem ministra zahraničních věcí pro otázky právní a konzulární a aktuální politické otázky. Z postu náměstka byl pro členství v ČSSD odvolán ministrem Karlem Schwarzenbergem v 13. července 2010, v první den jeho nástupu do ministerské funkce. Ministr Schwarzenberg následně Kmoníčka nominoval na post velvyslance v Austrálii.

Do funkce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře jej prezident Miloš Zeman jmenoval 28. března 2013. Jedním z prvních Kmoníčkových úkolů v nové funkci bylo mediovat spory mezi Hradem a Ministerstvem zahraničních věcí ohledně jmenování velvyslanců.

Rozhovor s Hynkem Kmoníčkem vedený Rudou Švaříčkem

Střední Asie je citlivý region. Proč?

Protože každou jeho změnu dříve nebo později pocítíme všichni. Je to dopravní uzel našich surovin už od doby Hedvábné stezky. To, že čaj nahradila ropa a velblouda trubka, na podstatě věci nic nezměnilo.

Zajímavé události se odehrály v Uzbekistánu po smrti prezidenta Karimova. Nejen co se týče nových voleb... Přibližme si je prosím.

Uzbekistán měl být po rozpadu SSSR tím státem oblasti, o který půjde. Ekonomicky se jím nestal, bezpečnostně ale ano. Proč se tak stalo, kdo jsou lidé, kteří v něm vládnou a proč, o tom je moje přednáška.

Zvláštní je příběh Turkmenistánu...

A nejbizardnější v oblasti. Málo prezidentů si nechá udělat zlatou sochu na náměstí, aby ji otáčeli tváří za sluncem.

Věříš ve stabilizaci a mír v Afghánistánu v dohledné době?

Ne. Afghánistán byl sestrojen za jiným účelem, než aby se v něm žilo dobře. Afghánistán má odrazovat.

Kazachstán je ropná velmoc. Jaké jsou vazby s Ruskem?

Vyvažované s Čínou. A závisle na prezidentovi Nazarbajevovi, který zná Rusko možná lépe, než mnozí v ruské vládě.

Jak se bude vyvíjet citlivá oblast Kurdistánu?

K větší míře autonomie v Iráku. A většímu krveprolití v Sýrii.

Turecko se stává velkým hráčem. Může být nebezpečné?

Dokonce i samo sobě. Už si to mockrát v historii dokázalo.

Co znamená pro svět vítězství Donalda Trumpa?

Větší nepředvídatelnost jako daň za snesitelnější úroveň politické korektnosti.

Jak to ovlivní Tvé působení v USA?

Nijak. Pro mne je Amerika dostatečně zábavná už léta.

V čem jsou Američané lepší než my, v čem horší?

Jsou optimističtější. A pokrytečtější.

Je EURO pro Česko výhodné? Kdy jím budeme u nás platit?

Obecně zatím je. A bude tu, až na to bude odvaha.

Kterých světových politiků si dnes nejvíce vážíš?

Nesmím říct, protože by to potenciálně dožralo ty ostatní.

Jaké jsou Tvé vzory? Kde a jak se inspiruješ?

Buddha. A duchovně nejvlivnější lidi potkávám v knihách. Možná i proto, že autoři dílu nevadí.

Premiér Modi v Indii zrušil vysoké bankovky. Ustojí nevděčný krok?

Ustojí. Ale on chce od života mnohem víc, než ho ustát.

Kde vidíš dnes na planetě největší nebezpečí?

Militantní radikální islamismus. Tedy na jih od nás.

Čeho se obáváš?

Pitomců ve funkci.

Kdo má hrát roli světového policajta?

Asi nikdo. Každý si má nejdřív hlídat svůj dvorek sám. V ideálním světě. V praktickém světě diplomacie je to ale otázka rovnající se hledání svatého Grálu.

Datum aktualizace:

30.3.2023

Je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Dříve zastával funkci velvyslance v Austrálii.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Střední Asie (Hynek Kmoníček 2017)

Střední Asie (Hynek Kmoníček 2017)

datum

Datum přednášky 1.2.2017

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky je zkušený vyjednavač a bravurní rétor. Chodící encyklopedie znalostí ohromuje geniální pamětí. Gejzír informací neuhýbá tématům. Užijme si jej před odletem do Ameriky!

Austrálie (Hynek Kmoníček 2014)

Austrálie (Hynek Kmoníček 2014)

datum

Datum přednášky 12.2.2014

Bývalý velvyslanec v Austrálii s geniální pamětí je chodící encyklopedií znalostí. Mimořádný dar jazyka graduje skvělou slovní show. Jako správný diplomat se nevyhýbá žádným tématům...

Videogalerie

Střední Asie

Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky je zkušený vyjednavač a bravurní rétor. Chodící encyklopedie znalostí ohromuje geniální pamětí. Gejzír informací neuhýbá tématům. Užijme si jej před odletem do Ameriky!

Islámský stát

Exvelvyslanec v Austrálii a současný ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Chodící encyklopedie znalostí ohromuje geniální pamětí. Neuhýbá tématům.

Islámský stát

Zkušený větry ošlehaný diplomat je milovník etnické hudby, sbírá pálivé omáčky a vodní dýmky. Chodící encyklopedie znalostí ohromuje geniální pamětí. Neuhýbá tématům.

Austrálie

Bývalý velvyslanec v Austrálii s geniální pamětí je chodící encyklopedií znalostí. Mimořádný dar jazyka graduje skvělou slovní show. Jako správný diplomat se nevyhýbá žádným tématům...

Nagaland – neznámá Indie

Skvělý vypravěč a velký přítel Jeho Svatosti Dalajlamy ve strhující slovní show.

Indie, Dalajlama a ti druzí...

Skvělý vypravěč a velký přítel Dalajlamy ve strhující slovní show.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení