Petr Horký
ico osobonost cestovatelských střed

Petr Horký

režisér

Jako první Čech došel na tři póly světa: severní pól, jižní pól a a na pól chladu, nejchladnější obydlené místo na Zemi.

Na brněnské Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity studoval pedagogiku.

Jako moderátor začínal v brněnském rockovém rádiu Hády a později v televizním studiu, kdy nejprve společně s Evou Brettschneiderovou-Machourkovou moderoval televizní soutěže pořad Oáza, pak dětskou soutěž Hip Hap Hop, dále pak soutěž Pyramida; moderoval ale i televizní pořad věnovaný folkové a country hudbě Aport a Řemen.. V roce 1996 se přestěhoval do Prahy a pro ČT uváděl ranní pořad Studio 6 (skoro 1000 živých vysílání). Následně také s Marcelou Augustovou uváděl cyklus Elixír anebo s Martinou Vrbovou pořad Obrazovka. Spolupráce s Hradem vyvrcholila v Brně, kdy moderoval setkání 28 evropských prezidentů. V současné době od roku 2010 moderuje páteční pásmo Televizní akademie.

Jako režisér se prosadil zejména v oblasti cestopisných dokumentů, kdy se zaměřuje nejen na samotné cestování, ale i na zeměpis, geografii a zahraniční kulturu.

Na svém kontě má již několik desítek dokumentárních filmů. Mimo jiné natáčel s Thorem Heyerdahlem, Reinholdem Messnerem, Arthurem C. Clarkem, Erichem von Danikenem, Edmundem Hillarym, Jimem Lovellem, Eugenem Cernanem a dalšími.

Spolu s Miroslavem Zikmundem, Miroslavem Náplavou a Vladimírem Krocem pomohl zachránit pozůstalost po českém skladateli, kameramanovi a dobrodruhovi Eduardu Ingrišovi.

Mezi jeho nejznámější akce patří expedice na severní pól, kterou uskutečnil společně s polárníkem Miroslavem Jakešem v roce 2008 – pól dosáhli dne 12. dubna 2008. Dále pak přechod Grónska od východu na západ (v roce 2010 spolu s britskou expedicí). V severním teritoriu Malediv vedl expedici Tajné vraky, která objevila dvě potopené lodě.

Století Miroslava Zikmunda

Jedná se už dnes o legendární dokumentární film, který překonal všechny žebříčky návštěvnosti v českých kinech, posbíral prestižní ceny a nominace, a se zájmem se promítal i v zahraničí. Teď přichází na svět stejnojmenná kniha. Zdaleka nebude jen kopírovat film. Naopak: „Vždy mi bylo moc líto každého příběhu, který se do filmu nevešel. A že jich bylo! Právě kniha umožňuje, aby si čtenář sám dávkoval, jak dlouhá „stopáž četby“ připadne na každý okamžik čtení. Navíc pan Zikmund znovu otevřel své archivy a zpřístupnil desítky příběhů, které dosud nikdy nebyly veřejnosti známé.

Polárník a režisér dokumentarista, producent, spisovatel, moderátor a youtuber jako první Čech došel na tři póly světa.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Tři póly

Datum přednášky 22.2.2023

Téma přednášky: Tři póly

Poodhalí perličky, které se o polárních výpravách neví.  

Režisér a polárník Petr Horký – téma Tři póly a horolezkyně Klára Kolouchová – téma Tři nejvyšší hory

Videogalerie

Tři póly

Jako první Čech došel na tři póly světa – severní pól, jižní pól a na pól chladu, nejchladnější obydlené místo na Zemi.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Petr Horký není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Václav Cílek

Václav Cílek

Střední školu studoval také v Tanzanii, poté vystudoval hornickou průmyslovku v Příbrami a přírodovědeckou fakultu – obor geologie na UK v Praze.

Ladislav Vízek

Ladislav Vízek

Držitel zlaté olympijské medaile 1980 a bronzové z ME je člen Klubu ligových kanonýrů (115 branek).

Pjer La Šéz

Pjer La Šéz

Provozuje soukromou terapeutickou ordinaci. Není „normální“ psycholog, ačkoli se tomuto oboru věnuje.

Jiří Pavlica

Jiří Pavlica

Vystudoval muzikologii v Olomouci, uměleckým vedoucím souboru Hradišťan je od roku 1978.

Michael Kocáb

Michael Kocáb

Hudebník , bývalý ministr vlády ČR pro lidská práva a menšiny, a podnikatel.

Milan Knížák

Milan Knížák

Působí v oborech výtvarné umění (malba, socha, design a móda, architektura), hudba, literatura, teorie, dějiny loutkářství... Hobby se přeměnilo v profesionalitu.