Jako první Čech došel na tři póly světa: severní pól, jižní pól a a na pól chladu, nejchladnější obydlené místo na Zemi.

Na brněnské Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity studoval pedagogiku.

Moderátor

Jako moderátor začínal v brněnském rockovém rádiu Hády a později v televizním studiu, kdy nejprve společně s Evou Brettschneiderovou-Machourkovou moderoval televizní soutěže pořad Oáza, pak dětskou soutěž Hip Hap Hop, dále pak soutěž Pyramida; moderoval ale i televizní pořad věnovaný folkové a country hudbě Aport a Řemen..

V roce 1996 se přestěhoval do Prahy a pro ČT uváděl ranní pořad Studio 6 (skoro 1 000 živých vysílání). Následně také s Marcelou Augustovou uváděl cyklus Elixír anebo s Martinou Vrbovou pořad Obrazovka.

Spolupráce s Hradem vyvrcholila v Brně, kdy moderoval setkání 28 evropských prezidentů.

V současné době od roku 2010 moderuje páteční pásmo Televizní akademie.

Režisér

Jako režisér se prosadil zejména v oblasti cestopisných dokumentů, kdy se zaměřuje nejen na samotné cestování, ale i na zeměpis, geografii a zahraniční kulturu.

Na svém kontě má již několik desítek dokumentárních filmů. Mimo jiné natáčel s Thorem Heyerdahlem, Reinholdem Messnerem, Arthurem C. Clarkem, Erichem von Danikenem, Edmundem Hillarym, Jimem Lovellem, Eugenem Cernanem a dalšími.

Eduard Ingriš

Spolu s Miroslavem Zikmundem, Miroslavem Náplavou a Vladimírem Krocem pomohl zachránit pozůstalost po českém skladateli, kameramanovi a dobrodruhovi Eduardu Ingrišovi.

Expedice

Mezi jeho nejznámější akce patří expedice na severní pól, kterou uskutečnil společně s polárníkem Miroslavem Jakešem v roce 2008 – pól dosáhli dne 12. dubna 2008.

Dále pak přechod Grónska od východu na západ (v roce 2010 spolu s britskou expedicí).

V severním teritoriu Malediv vedl expedici Tajné vraky, která objevila dvě potopené lodě.

Století Miroslava Zikmunda

Jedná se už dnes o legendární dokumentární film, který překonal všechny žebříčky návštěvnosti v českých kinech, posbíral prestižní ceny a nominace, a se zájmem se promítal i v zahraničí.

Teď přichází na svět stejnojmenná kniha.

Zdaleka nebude jen kopírovat film. Naopak: „Vždy mi bylo moc líto každého příběhu, který se do filmu nevešel. A že jich bylo! Právě kniha umožňuje, aby si čtenář sám dávkoval, jak dlouhá „stopáž četby“ připadne na každý okamžik čtení. Navíc pan Zikmund znovu otevřel své archivy a zpřístupnil desítky příběhů, které dosud nikdy nebyly veřejnosti známé.

Datum aktualizace:

30.3.2023

Polárník a režisér dokumentarista, producent, spisovatel, moderátor a youtuber jako první Čech došel na tři póly světa.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Století Miroslava Zikmunda (Petr Horký 2016)

Století Miroslava Zikmunda (Petr Horký 2016)

datum

Datum přednášky 11.5.2016

Dobrodruh, polárník, dokumentarista a režisér podnikl expedici na Severní pól, přešel Grónsko, vyšplhal na vrchol soptícího vulkánu. Naposledy zrežíroval velkorysý film Století Miroslav Zikmunda a dokreslil obrázek legendárního cestovatele.

Videogalerie

Tři póly

Režisér, dokumentarista, producent, spisovatel, moderátor a youtuber jako první Čech došel na tři póly světa.

Století Miroslava Zikmunda

Dobrodruh, polárník, dokumentarista a režisér podnikl expedici na Severní pól, přešel Grónsko, vyšplhal na vrchol soptícího vulkánu. Naposledy zrežíroval velkorysý film Století Miroslav Zikmunda a dokreslil obrázek legendárního cestovatele.

Maledivy, velké divy

Cestovatel tělem i duší. Prozkoumává planetu od Severního pólu až po hlubiny teplých moří...

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení