Michal Horáček
ico osobonost cestovatelských střed

Michal Horáček

textař

Esejista, textař, hráč a podnikatel byl po zásahu StB vyloučen z vysoké školy, poté se protloukal jako skladník a zároveň černý bookmaker v Chuchli. V osmdesátých letech se ve spolupráci s Petrem Hapkou etabloval jako textař. Jeho občanská iniciativa MOST za sametové revoluce zprostředkovala jednání mezi KSČ a OF. V roce 1990 založil sázkovou kancelář Fortuna. Tři roky po jejím prodeji obhájil na FHS UK v roce 2007 dizertační práci ze sociální antropologie. 3. 11. 2016 ohlásil kandidaturu na funkci prezidenta České republiky.

Rozhovor s Michalem Horáčkem

Kam nejraději se vydáváte? Jak jste si začal užívat cestování po revoluci? Kam cestujete nyní?

Kamkoli. Vyrůstal jsem nejen při čtení verneovek, vesměs opřených o příběhy velkých cest, ale současně i v totalitním režimu za ostnatými dráty, kde cestování po širém světě bylo pro mou generaci jednou ze silných, ale zjevně nenaplnitelných tužeb. Dodnes potom, co nastoupím do letadla nebo třeba na loď cítím zvláštní privilegium a pocit štěstí, že je mi to přece jen dopřáno. A tak jsem, jakmile to čas a finanční zdroje dovolily, do toho světa vyjel a vyjíždět budu, dokud to půjde. Navštívil jsem téměř všechna místa, o kterých jsem četl a snil: Aljašku i peruánské Macchu Picchu, Amazonku i Nil, Viktoriiny vodopády v Zimbabwe i Mys Dobré naděje, Angkor Wat v Kambodži i Bagan v Myanmaru, vnitrozemské Thajsko s jeho buddhistickými svatyněmi i Singapur, Šanghaj i Velkou čínskou zeď, Rio de Janeiro v čase festivalu samby, horské Baskicko i pohádkové Benátky na laguně, Yellowstonský park i ostrůvky jižní Floridy, a zejména africkou Keňu, kam se za "svým" kmenem Samburů stále vracím. Z těch, které ještě navštívit chci, bych zmínil aspoň jávský Borobudur, Japonsko a mayské pyramidy na Yucatánu.

Která oblast nebo země byla pro Vás nejzajímavější? Co Vás tam zaujalo?

Zajímavé jsou naprosto všechny. To, co hledám nejvíc, jsou ovšem lidé a jejich jedinečné příběhy. Jak jinak, když jsem antropolog.

Jaká byla vaše nejdelší cesta?

Už v dětství mě fascinovala skutečnost, že vyjma malých pacifických ostrovů je pro Čecha nejvzdálenějším místem na zeměkouli Nový Zéland. Proto jsem tam vždycky toužil jet a konečně se mi to, na prahu šedesátky podařilo. A stálo to za to: je to nejen místo chovu znamenitých anglických plnokrevníků, tedy dostihových koní, ale i úchvatné přírody. Zmínit bych chtěl aspoň fjord Milford Sound na jihu Jižního ostrova.

Kam nejraději cestujete v Česku?

Cesty po Českou mohou být a jsou stejně dobrodružné a inspirativní, jako po krajích vzdálených. Díky prezidentské kampani jsem zavítal tam, kam za 64 let svého života dosud nikdy – do Vlčnova i do úchvatného Neratova v Orlických horách, do Hanušovic, Zlatých Hor, Bělé pod Pradědem. Příběhy těch, které sociální spáleniště začínají svou tvořivostí a pracovitostí měnit, mi dávají tu nejpotřebnější naději v to, že Česká republika má jinou a lepší budoucnost, než zůstat montovnou na chudinské periferii bohatého a dynamického Západu.

Jak se vaše cesty projevily ve Vaší tvorbě, je nějaký text, který byl inspirován vaší dlouhou cestou?

Byla taková inspirace, ale spíš opačná - silné připomenutí toho, že můj život patří Česku, protože tam jsem doma. Napsal jsem některé texty v cizině, například Rozeznávám. Ale bylo to spíš ze stesku. Každopádně už dávno vím, že cesta kamkoli, třeba do Číny, je vlastně cestou z Česka do Česka, akorát přes Čínu. A právě v tom vidím samotný smysl cestování: umožňuje nám podstatně lepší pochopení toho, čím je naše vlast jednak specifická, jednak součástí všelidského určení rozličných etnik a kulturních společenství na jedné planetě.

Co vás přivedlo k rozhodnutí ukončit cestu podnikatele?

Nahlédnutí toho, že peníze jsou nástroj, nikoli cíl. Člověk si musí dát hodně dobrý pozor na to, aby své nástroje ovládal, a ne aby nástroje ovládaly jeho. S pomocí – jak přiznávám, znamenitých – nástrojů, jimiž jsou finance, jsem se mohl obrátit ke skutečnému cíli, kterým je prožít co možná pestrý a smysluplný život. V mém případě to znamená zisk vzdělání, čas pro rodinu a knihy a uměleckou tvorbu, a právě ta možnost poznat kus světa.

Oznámil jste svou kandidaturu na úřad prezidenta ČR. Jaký byl motiv k rozhodnutí jít po této náročné cestě?

Motivem byla jak moje vzrůstající nespokojenost s tím, jak je tento úřad v mnoha posledních letech vykonáván, tak hlavně představa o tom, jak jej vykonávat jinak a lépe. Silně si přeji, abych nejen já, ale i naše děti, obýval euroatlantický prostor, jehož bezpečnost a tím i naši národní existenci garantuje naše členství v NATO a také v EU, v jejímž svazku můžeme doufat v naplňování ideálů jako je lidská svoboda, právní stát, úcta k jednotlivci a mnohé jiné. Současně si přeji přispět k tomu, abychom v rámci toho Západu nebyli jen jeho chudinskou periferií, ale respektovanými partnery, kteří mají nejen podobné příjmy, ale dostává se jim i stejně kvalitního zboží a služeb jako těm ostatním.

Vím, že Vašemu krédu: „vést čestný, autentický život“ se snažíte být věrný. Přibylo ještě další pro Vaši novou roli KANDIDÁT NA PREZIDENTA?

Ani ne. Přibylo jen přání udělat v uvedeném smyslu něco víc, než ohledně našich nedostatků a překážek fňukat na facebooku nebo hudrat v hospodě. Přání něco změnit, což ovšem skutečně znamená vydat se na cestu. Na obtížnou a zrádnou, s nejistým výsledkem. Ale právě takové jsou skutečné cesty. Ty, které stojí za to podnikat.

Esejista, textař, hráč a podnikatel byl po zásahu StB vyloučen z vysoké školy, poté se protloukal jako skladník a zároveň černý bookmaker v Chuchli.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Nepál

Datum přednášky 12.4.2017

Téma přednášky: Nepál

Nápadité texty si užíváme i na cestách. „Svět nepatřil nikomu, kdo nebyl hráč…“ Podnikatelský talent znalce dějin je věhlasný.

Vystoupili: textař Michal Horáček – téma Nepál a zpěvák Viktor Dyk – téma Indie

Cesty tam a zase zpátky

Datum přednášky 19.1.2011

Téma přednášky: Cesty tam a zase zpátky

Vystoupil: textař Michal Horáček – téma Cesty tam a zase zpátky

Videogalerie

Nepál

Široce rozkročená osobnost s velkými přesahy používá krásnou hravou češtinu. Krédo „vést čestný autentický život“ ukáže i v muzeu? Budoucí prezident České republiky...?

Cesty tam a zase zpátky

Multikulturní vizionář se širokým záběrem, hravou poetikou a mimořádným darem slova. Bonusem večera je světový horolezec Apa Šerpa!

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Michal Horáček není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

David Vávra

David Vávra

Absolvoval stavební fakultu ČVUT a Akademie výtvarných umění. Společně s Milanem Šteindlerem spoluzakládal v 70. letech divadlo Sklep.

Miroslav Donutil

Miroslav Donutil

Geny ochotníků a dědy vypravěče stvořily parádní hereckou hvězdu. Jeho Sluha dvou pánů slavil už 20 let, stále exceluje.

Václav Marhoul

Václav Marhoul

Se svým filmovým vojskem obsadil ztracený Tobruk. Scénárista, režisér, herec a výborný manažer si vyzkoušel, jaké to je válčit v zákopech severní Afriky.

Milan Kňažko

Milan Kňažko

Skvělý herec a výjimečný chlap. Uměl vrátit titul zasloužilého umělce. Užil si role poradce prezidenta, ministra kultury, ministra zahraničních věcí... Jaký je dnes?

Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes

Dlouholetý sólista baletu Národního divadla účinkoval v padesáti představeních první scény.

Václav Dejčmar

Václav Dejčmar

Václav Dejčmar je ekonom a významný akcionář brokerské firmy RSJ, která je jedním z největších hráčů na světových finančních trzích.