Michal Viewegh
ico osobonost cestovatelských střed

Michal Viewegh

spisovatel

Narodil se posledního březnového dne roku 1962 v Praze. Jeho mámě ještě nebylo dvacet: začínala studovat práva, hrála v komparsu Vinohradského divadla a ve zbylém čase četla Becketta a Ionesca. Otec studoval na VŠCHT obor silikáty a hrál hlavně košíkovou, nicméně tak dlouho předstíral, že matčiny kulturní zájmy sdílí, až si ho nakonec vzala. Záhy se ovšem ukázalo, že jeho kulturnost je jen krycí nátěr a že bez Becketta se v životě klidně obejde — na rozdíl od skláren Kavalier.

Dětství a mládí tudíž prožil v provinční Sázavě. Všech osm tříd základní školy absolvoval se samými jedničkami, a od třetí třídy navíc nosil brýle, takže na žádný z pozdějších třídních srazů z pochopitelných důvodů nebyl pozván. Ve čtrnácti jej otec, jehož výchova byla odjakživa poznamenána autoritářstvím (když se dneska podívá na své tehdejší fotografie, nijak se mu nedivím), svévolně přihlásil na gymnázium v Benešově u Prahy, kde každý školní rok začínal sborovým zpěvem Internacionály.

Jeho tehdejším zájmům dominovaly karetní hry, ping—pong v nevytopené gymnaziální aule (pod reprodukcemi Leninových portrétů) a masturbace, provázená tradičními pocity hanby a provinění. Po maturitě v důsledku neomluvitelné bezradnosti začal studovat politickou ekonomii socialismu; po třech semestrech toho naštěstí nechal a začal pracovat jako noční vrátný. Vzpomínka na dvě zdařilé gymnaziální slohové práce (vypravování z prázdnin a popis pracovního postupu) jej přivedla k rozhodnutí stát se spisovatelem.

V letech 1983–1988 za laskavého dohledu několika marxistických literárních vědců vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor český jazyk a literatura — pedagogika. Po skončení roční vojenské služby v říjnu 1989 nastoupil jako učitel na základní školu na Zbraslavi. Učení jej docela bavilo — přinejmenším do doby, než se od ředitele školy dozvěděl, že divadelní hříčka, kterou sepsal pro účely školní akademie, je skrytým útokem na naše mladé kapitalistické zřízení.

Dal výpověď a nastoupil jako redaktor do tehdy ještě slavného nakladatelství Československý spisovatel na Národní třídě: představoval si, že bude chodit na obědy s talentovanými mladými autorkami, ale ve skutečnosti  většinu času opravoval strojopisy Evy Kantůrkové. V roce 1995 odešel na volnou nohu — a pevně doufá, že už to takhle doklepe až do konce.

Zdroj: www.viewegh.cz

Narodil se posledního březnového dne roku 1962 v Praze. Jeho mámě ještě nebylo dvacet: začínala studovat práva, hrála v komparsu Vinohradského divadla a ve zbylém čase četla Becketta a Ionesca.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Sierra Leone

Datum přednášky 1.4.2015

Téma přednášky: Sierra Leone

Nejúspěšnější spisovatel současna je držitel prestižní Ceny J. Ortena.

Vystoupili: spisovatel Michal Viewegh – téma Sierra Leone a ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba – téma Afrika

Afrika

Datum přednášky 6.3.2013

Téma přednášky: Afrika

Vystoupili: ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba a spisovatel Michal Viewegh – téma Afrika

Videogalerie

Sierra Leone

Převrátil literární scénu, jeho knihy lámou rekordy prodejnosti, výjimečné jsou i filmové adaptace.

Afrika

Nejúspěšnější autor současnosti plní už i kinosály, přesto kumuluje množství kritiků. Pomáhá charitě nejen v Africe, kde poznal rozměr utrpení. Cílená snaha je zlomová – pomůžeme i my?

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Tomáš Dvořák

Tomáš Dvořák

Vícebojař, trojnásobný mistr světa, světový rekordman v desetiboji a halový mistr Evropy v sedmiboji.

Viktor Dyk

Viktor Dyk

Podílel se na činnosti kapel Božská těla, Dorota B.B., WAW!?, Plavalaguna, Autsider a naposledy Gaia Mesiah.

Slávek Janoušek

Slávek Janoušek

Písničkář známý hlavně folkovému publiku již od poloviny 80. let.

Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes

Dlouholetý sólista baletu Národního divadla účinkoval v padesáti představeních první scény.

Jiří Menzel

Jiří Menzel

Světově uznávaný režisér Ostře sledovaných vlaků, Skřivánků na niti a Rozmarného léta má na kontě i pět oper. Dvorní filmař Bohumila Hrabala

Vladimír Merta

Vladimír Merta

Režii na pražské FAMU zakončil filmem Smrt krásných srnců. Výrazná osobnost akčního umění se dnes věnuje i malbě.