Herec, moderátor, hudební skladatel, písničkář a zpěvák (1957) je synem hudebního skladatele Petra Ebena a synovcem skladatele Ilji Hurníka. Ebenova herecká kariéra začala už na konci šedesátých let, kdy si ho režisérka Vlasta Janečková vybrala do dětského seriálu Kamarádi, který se odehrával v prostředí pražské Malé Strany. Jeho Váleček byl prostě nezapomenutelný. Také v dalších letech se Marek Eben objevoval na obrazovce, především pak v pohádkových příbězích jako O líném Honzovi, nebo Kocourek Modroočko. Při natáčení hodinového romantického snímku Tvář za oknem se v roce 1985 potkal se svou budoucí manželkou Markétou Fišerovou.

Rok 1979 zastihl Marka Ebena v nejlepší formě, podařilo se mu dokončit konzervatoř a stal se členem karlovarského Divadla Vítězslava Nezvala. Později ještě působil v  Divadle Jaroslava Průchy v Kladně a od roku 1983 také v pražské Ypsilonce.

Na konci sedmdesátých let se svými bratry založil hudební skupinu Bratři Ebenové, které si na olomoucké Portě (1979) všimla i porota a  neváhala jí udělit cenu za interpretaci. Od té doby tříčlenná kapela vydala několik úspěšných alb (Malé písně do tmy, Tichá domácnost, Já na tom dělám, Čas holin) a řídce koncertuje po celé republice. Proč, to vysvětluje přímo její kapelník: „Kapely se vždycky objevují, když něco vydávají, tak my se absurdně objevíme, když nic nevydáváme ani nehrajeme“.

Marek Eben platí za jednoho z nejlepších a nejoblíbenějších televizních moderátorů. Deset let uváděl předávání prestižních televizních cen TýTý a několik si jich během svého působení také odnesl domů. V České televizi byl moderátorem vědomostního soutěžního pořadu O poklad Anežky České a přes patnáct let má také své vlastní talk–show nazvané Na plovárně, do které si zve významné osobnosti domácí scény i celebrity z celého světa. Pořadem mimo jiné prošli slavní hosté jako Björn Borg, Raymond Moody, Boris Becker, John Malkovich, Antonio Banderas, Usian Bolt, Bill Gates, Robert Redford, Terry Gilliam, nebo Bobby McFerrin. Marek Eben je také tváří Festivalových minut, které se natáčí na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a  také soutěžního tanečního pořadu StarDance, kde exceluje po boku Terezy Kostkové. Je vysoce ceněn zejména jeho jemný a inteligentní humor.

Datum aktualizace:

20.2.2023

Herec, moderátor, hudební skladatel, písničkář a zpěvák (1957) je synem hudebního skladatele Petra Ebena a synovcem skladatele Ilji Hurníka.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Videogalerie

Cestování s invalidním vozíkem

Nejlepší český moderátor opakovaně vládne divácké anketě TýTý. Obdiv patří jeho jemnému inteligentnímu humoru. Podělí se s námi o zážitky s cestováním se svojí ženou.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení