Karel Poborský
ico osobonost cestovatelských střed

Karel Poborský

fotbalista

Do dějin fotbalu vstoupil drzým obloučkem v národním týmu, kterým ve čtvrtfinále mistrovství Evropy 1996 pokořil portugalského brankáře Baíu. Gól zapůsobil jako vstupenka do prestižních evropských klubových soutěží. Jeho služeb v následujících letech využily Manchester United, Benfica Lisabon, Lazio Řím i pražská Sparta.

V šestnácti letech jej vytáhly České Budějovice do první ligy a pak už věci dostaly prudký spád. Bleskurychlý záložník s nevídaným citem pro míč byl žádaným zbožím, po jeho službách prahla obě pražská „S“. Brzy už Poborský oblékl červenobílý dres Slavie a lví měrou se podílel na skvostné sezóně, v níž Slavia získala ligový titul a v Poháru UEFA prošla až do semifinále. Talentovaného hráče si brzy všiml také reprezentační trenér Dušan Uhrin. Premiéru si Poborský odbyl v roce 1994 v přátelském utkání s Tureckem. O dva roky později už patřil k základním kamenům týmu, jenž se chystal na mistrovství Evropy do Anglie. Svými trápil všechny soupeře ve skupině. Slavná chvíle přišla ve čtvrtfinále proti Portugalsku, kde se rozběhl s míčem mezi tři obránce, zvedl oči a dloubákem lehce přehodil vybíhajícího brankáře. Míč zapadl přesně pod břevno a britští fanoušci křičeli nadšením. Tým vybojoval fantastické stříbro.

S nálepkou zářivé megahvězdy přestoupil do Manchesteru United, kde soupeřil o místo v sestavě se „zlatým chlapcem“ Davidem Beckhamem. Po zisku titulu v Premier League odešel do portugalské Benficy Lisabon. Stal se tahounem týmu a jeho technické kousky dostávaly fanoušky do varu. Dnes je „el Hurricano“ oslavován jako jeden z nejlepších hráčů, kteří kdy v portugalské lize působili. K dalšímu přestupu pomohl Poborskému Pavel Nedvěd. Když se ho v roce 2001 kouč Lazia Řím zeptal, jestli neví o nějakém dobrém hráči na pravý kraj zálohy, bez váhání vyslovil jeho jméno. Výsledkem byla dlouhá šňůra Lazia bez porážky a na konci sezóny téměř Scudetto. Poborský se stal klíčovým hráčem, na jehož průniky podél postranní čáry spoléhal celý tým.

Na jaře roku 2002 šokoval Poborský fotbalový svět prohlášením o chystaném konci kariéry a návratu do ČR. Muž, o jehož služby se přetahovaly AC Milán, Juventus Turín, španělská Celta Vigo i turecký Besiktas Istanbul zakotvil v pražské Spartě. Spartu přivedl jako nový kapitán k titulu. V národním týmu nastoupil k 118 zápasům.

Do dějin fotbalu vstoupil drzým obloučkem v národním týmu, kterým ve čtvrtfinále mistrovství Evropy 1996 pokořil portugalského brankáře Baíu.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Indonésie

Datum přednášky 20.1.2016

Téma přednášky: Indonésie

Působil v prestižních klubech Evropy – Manchester United, Benfica Lisabon, Lazio Řím i obě pražská „S“.

Vystoupili: horolezec Radek Jaroš – téma Koruna planety – Jižní Amerika a fotbalista Karel Poborský – téma Indonésie

Videogalerie

Indonésie

Slavný fotbalový básník vstoupil do fotbalových dějin jako drzý uragán. V reprezentaci patřil k nejlepším, pověstný lob je legedou...

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Karel Poborský není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Miloslav Stašek

Miloslav Stašek

Špičkový stratég MZV ČR působil jako velvyslanec v Egyptě a v Indii s akreditací pro Srí lanku, Maledivy, Bangladéš, Nepál a Bhútán. Studoval v Káhiře, hovoří arabsky.

F. A. Brabec

F. A. Brabec

Filmový kouzelník 3x získal Českého lva za nejlepší kameru filmů Jízda, Král Ubu a Kytice.

Jitka Vodňanská

Jitka Vodňanská

Zdobí ji břitké metafory, vtip, neotřelá rozhodnutí, vrstevnatý život i vyprávění o něm.

Karel Kovy Kovář

Karel Kovy Kovář

Bloger roku 2016 je časopisem Forbes označen za 17. nejvlivnějšího Čecha na sociálních sítích.

Josef Rakoncaj

Josef Rakoncaj

Lézt začínal na turnovských pískovcích, brzy ho ale zlákaly velehory. Během své kariéry dvaašedesátiletý Josef Rakoncaj absolvoval více než 30 expedic.

Petr Fejk

Petr Fejk

Ex ředitel pražské Zoo. Petr Fejk byl ředitel České národní budovy v New Yorku.