Jako jediný žijící člověk planety uskutečnil dva prvovýstupy na osmitisícovky - Broad Peak a Dhaulágirí. Povedlo se to i Hermannu Buhlovi (Nanga Parbat, Broad Peak), ten ale tragicky zahynul... Diemberger je jeden z nejvýznamnějších horolezců světa, absolutní lezecká špička. Uskutečnil v největších horách světa i Alpách zcela výjimečné výstupy.

40 aktivních let byl předním světovým lezcem, do třiceti let absolvoval většinu těžkých cest. Naplno propadl i tvorbě horolezeckých filmů. 1956 se mu povedl husarský kousek, prvovýstup diretisimou severní stěny Königspitze, stal se hrdinou alpských lezců. Roku 1957 ve věku 25 let vyrazil do Karakoram s Hermannem Buhlem a dalšími dvěma horolezci. Zdolali panenský Broad Peak 8 047 m bez kyslíku a bez nosičů! Lehký styl expedice se stal vzorem ostatním výpravám. Výstup západním pilířem měl poslední výškový tábor v 6 950 m.

Kurt a Hermann postupovali příliš pomalu, tak Diemberger vstoupil sám. Cestou dolů potkal Buhla a kamarádsky se s ním těsně před západem slunce na vrchol vrátil. Dobře aklimatizováni se poté vydali na sousední panenský štít Chogolisa 7 665 m. První den vystoupili do 6 350 m, kde museli kvůli sněžení strávit celý druhý den. Třetí den vyrazili, ale chytla je vichřice, oslepeni sněhem se probíjeli dál. 300 m pod vrcholem se otočili zpět, Buhl však nešťastně šlápl do prázdna nad severní stěnou. Převěj nad tmavou hlubinou byla osudná, tělo nebylo nikdy nalezeno…

Roku 1960 Diemberger ve švýcarsko-rakouské expedici zdolal Dhaulágiri (sedmá nejvyšší) v alpském stylu – malý počet členů, bez použití umělého kyslíku. Výjimkou bylo letadélko, které dopravilo materiál do BC. Přišly roky výprav s britskou horolezkyní Julií Tullis, jeho přítelkyní. Další osmitisícovky se daří 1978, Makalu a Everest ve stejném roce! Horolezectví kombinuje s filmováním, na vrcholu Everestu točí první zvukový film. Dokument z premiéry ve východní stěně Everestu dostal cenu Emmy. 1979 vystoupil na Gašerbrum II.

Ve filmování pokračoval s Julií na Nanga Parbat, K2 je už s vlastním filmařským studiem. Nejlepším společným filmem je Místo štěstí z tibetské vesničky Tašigang. V 54 letech vystoupil na K2, na vrcholu jsou pozdě večer, noc tráví nouzově v trhlině v 8 400 m, další den dosahují z posledních sil tábor v 8 000 m. Počasí je zde uvězní 5 dní a Julie Tullis v zóně smrti umírá na mozkový edém. Při sestupu další 4 členové přichází o život. K2 je nemilosrdná, v srpnu 1986 zde zahynulo 13 horolezců. Kurt vyvázl s těžkými omrzlinami a amputacemi prstů, ztráta přítelkyně bolí dodnes. O tragédii napsal knihu, která získala cenu ITAS – nejlepší kniha o horách. Diemberger je autor skvělých knih (česky vyšel Nekonečný uzel: K2) a filmových dokumentů. Rakušana z Villachu zlákala k pobytu italská Bologna.

Úspěšné osmitisícovky K. Diembergera:

  • 1957 Broad Peak (8 047 m.n.m.)
  • 1960 Dhaulágirí (8 167 m.n.nm.)
  • 1978 Makalu (8 465 m.n.m.)
  • 1978 Mount Everest (8 848 m.n.m.)
  • 1979 Gasherbrum II (8 035 m.n.m.)
  • 1984 Broad Peak (8 047 m.n.m.)
  • 1986 K2 (8 611 m.n.m.)

Diemberger významně ovlivnil vývoj výškového horolezectví prosazováním malých expedic. V dubnu 2013 obdržel v Chamonix cenu PIOLET D‘OR za celoživotní výkony. V letech 1956 a 1958 s W. Štefanem vylezli tři nejtěžší severní stěny Alp: Matterhorn, Eiger a Grandes Jorasses.

Charizmatický horolezec, filmař i fotograf stále oplývá vitalitou, elánem a optimismem. Přijďte se o tom také přesvědčit!

Datum aktualizace:

27.3.2023

Jako jediný žijící člověk planety uskutečnil dva prvovýstupy na osmitisícovky - Broad Peak a Dhaulágirí.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Nanga Parbat (Kurt Diemberger 2014)

Nanga Parbat (Kurt Diemberger 2014)

datum

Datum přednášky 15.1.2014

Jediný žijící lezec se dvěma prvovýstupy na osmitisícovky přiblíží nejen Killer Mountain, vyhlášenou „horu zabiják“. Zdolal šest osmitisícovek, má za sebou unikátní průstupy. I dnes překvapí elánem a životní energií…‍

Videogalerie

Nanga Parbat

Jediný žijící lezec se dvěma prvovýstupy na osmitisícovky přiblíží nejen Killer Mountain, vyhlášenou „horu zabiják“. Zdolal šest osmitisícovek, má za sebou unikátní průstupy. I dnes překvapí elánem a životní energií…‍

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení