Kateřina Neumannová

Kateřina Neumannová

běžkyně na lyžích

Bývalá česká běžkyně na lyžích a bikerka, olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích.

Upozornila na sebe jako dvojnásobná juniorská mistryně světa. Od roku 1991 se věnovala sportu profesionálně. Dnes nejúspěšnější česká běžkyně historiezískala během své dlouhé kariéry mnoho triumfů, medailí a jiných ocenění. Je mistryní světa a má ve své sbírce i olympijské medaile. V roce 1998 získala na OH v Naganu bronz v běhu na 10 km volným stylem a přidala i stříbro na 5 km klasicky. Na další olympiádě v roce 2002 v SaltLake získala dvakrát stříbro. Po olympiádě načas kvůli těhotenství přerušila kariéru, ale vrátit zpět se dokázala obdivuhodně. Půl roku po porodu v prvním závodě zvítězila. Ve svých 33 letech se na olympiádě v Turíně 2006 stala olympijskou vítězkou na 30 km volně a získala i stříbro ve skiatlonu.V roce 1996 na letní olympiádě v Atlantě se zúčastnila soutěže na horských kolech na 31,9 km. Skončila 18.

Zásluhou vynikajících sportovních výsledků se Kateřina Neumannová pravidelně umisťovala na předních místech v anketě Sportovec roku (o pořadí rozhodují sportovní žurnalisté, členové Klubu sportovních novinářů). Poprvé se dostala mezi deset nejlepších sportovců už v roce 1993, kdy obsadila deváté místo. Od té doby mezi elitou chyběla jen pětkrát. Po ZOH v Naganu v roce 1998 a po vítězství na MS 2005 obsadila v anketě druhá místa, medaile ze ZOH v SaltLake City 2002 jí vynesly bronzovou příčku. Vítězství v této anketě získala za rok 2006 – královská koruna jí byla předána na slavnostním vyhlášení 14. ledna 2007. Celkem sedmkrát ve své kariéře zvítězila v anketě Král bílé stopy.

V současnosti pracuje v Armádním sportovním centru Dukla. V roce 2012 dokončila bakalářské studium na UJAK v Praze, a následně v červnu 2014 úspěšně absolvovala na UJAK v oboru Andragogika magisterské studium. Spolu s Českým olympijským výborem pracuje na projektu tzv. dvojí kariéry, což je program na podporu vrcholových sportovců po skončení jejich aktivní kariéry. Ráda cestuje na jiná místa než v době profesionální kariéry. Výpravy do vzdálených exotických zemí ji velmi lákají.

Fotogalerie

Používáme cookies

Tento web používá soubory cookies za účelem zlepšení navigace, analýzy používání webu a v marketingových aktivitách.