Kateřina Neumannová
ico osobonost cestovatelských střed

Kateřina Neumannová

běžkyně na lyžích

Bývalá česká běžkyně na lyžích a bikerka, olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích.

Upozornila na sebe jako dvojnásobná juniorská mistryně světa. Od roku 1991 se věnovala sportu profesionálně. Dnes nejúspěšnější česká běžkyně historiezískala během své dlouhé kariéry mnoho triumfů, medailí a jiných ocenění. Je mistryní světa a má ve své sbírce i olympijské medaile. V roce 1998 získala na OH v Naganu bronz v běhu na 10 km volným stylem a přidala i stříbro na 5 km klasicky. Na další olympiádě v roce 2002 v SaltLake získala dvakrát stříbro. Po olympiádě načas kvůli těhotenství přerušila kariéru, ale vrátit zpět se dokázala obdivuhodně. Půl roku po porodu v prvním závodě zvítězila. Ve svých 33 letech se na olympiádě v Turíně 2006 stala olympijskou vítězkou na 30 km volně a získala i stříbro ve skiatlonu.V roce 1996 na letní olympiádě v Atlantě se zúčastnila soutěže na horských kolech na 31,9 km. Skončila 18.

Zásluhou vynikajících sportovních výsledků se Kateřina Neumannová pravidelně umisťovala na předních místech v anketě Sportovec roku (o pořadí rozhodují sportovní žurnalisté, členové Klubu sportovních novinářů). Poprvé se dostala mezi deset nejlepších sportovců už v roce 1993, kdy obsadila deváté místo. Od té doby mezi elitou chyběla jen pětkrát. Po ZOH v Naganu v roce 1998 a po vítězství na MS 2005 obsadila v anketě druhá místa, medaile ze ZOH v SaltLake City 2002 jí vynesly bronzovou příčku. Vítězství v této anketě získala za rok 2006 – královská koruna jí byla předána na slavnostním vyhlášení 14. ledna 2007. Celkem sedmkrát ve své kariéře zvítězila v anketě Král bílé stopy.

V současnosti pracuje v Armádním sportovním centru Dukla. V roce 2012 dokončila bakalářské studium na UJAK v Praze, a následně v červnu 2014 úspěšně absolvovala na UJAK v oboru Andragogika magisterské studium. Spolu s Českým olympijským výborem pracuje na projektu tzv. dvojí kariéry, což je program na podporu vrcholových sportovců po skončení jejich aktivní kariéry. Ráda cestuje na jiná místa než v době profesionální kariéry. Výpravy do vzdálených exotických zemí ji velmi lákají.

Trentino

Když jsem v roce 1991 odjížděla na své 1. mistrovství světa do Itálie do Val di Fiemme, ještě jsem netušila, jak často se v budoucnu budu na Sever Itálie do Trentina ráda vracet. Je hodně míst na světě, kde je hezká příroda nebo potkáte příjemné lidi nebo ochutnáte dobé jídlo. V Trentinu jsem toto vše našla pohromadě, navíc pouhých několik hodin cesty z Čech. Když bych chtěla jedním slovem vyjádřit, proč se do tohoto kraje tak často a hlavně ráda vracím, řekla bych: „ATMOSFÉRA“. Ten klid, pohoda a přátelská atmosféra, která na mě vždy hned pod Brenerem dýchne, je pro mě neopakovatelná. Už mnoho let znám tamní závodní lyžařské běžecké tratě. Teď když už nezávodím, postupně poznávám sama nebo i s dcerou sjezdové tratě a do budoucna mám v plánu poznat tento kraj i v létě, ať už pěšky nebo na kole.

V neposlední řadě se musím jako milovník vína a jídla zmínit o místních pochoutkách. Když víno, tak mám samozřejmě na mysli to z místních vinic. Je skvělé, stejně jako celá řada dalších specialit. Vždy si je odsud odvážím domů, jako milou vzpomínku. U nás se říká: „Všude dobře, ale doma nejlépe.“ V Trentinu se ale citím jako doma, proto se sem budu vždy ráda vracet.

Bývalá česká běžkyně na lyžích a bikerka, olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Trentino

Datum přednášky 2.3.2016

Téma přednášky: Trentino

S ČOV připravuje projekt dvojí kariéry podporující vrcholové sportovce po ukončení kariéry.

Vystoupili: moderátor Marek Eben – téma Cestování s invalidním vozíkem a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová – téma Trentino

Videogalerie

Trentino

Královna bílé stopy vybojovala pět medailí na MS, šest na olympiádě. Strhující zlatý finiš v Turíně vhání i po letech slzy do očí. Zimy tráví v milovaném Trentinu, se kterým spolupracuje na podpoře turismu, v létě pořádá na Lipně sportovní festival.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Hana Dvorská

Hana Dvorská

Křehká kráska je jako z ocele. „Nejstarší“ aktivní kaskadérka světa měla snad všechna zranění.

Otakar Chochola

Otakar Chochola

Původně architekt, horolezec a humanista. Umění Feng Shui se věnuje od roku 1997, kdy jej zaujala možnost léčit prostor a lidi ve vzájemné souvislosti.

Tomáš Poláček

Tomáš Poláček

Autostopem kolem světa jel cestovatel a novinář Tomáš Poláček. První cesty stopem absolvoval do Rumunska, Turecka a do kavkazských zemí.

Karel Loprais

Karel Loprais

Je dodnes jednou z největších osobností Rallye Dakar.

Laco Deczi

Laco Deczi

Naprosto intuitivním člověkem, jenž žije tím, co je teď – neobrací se do minulosti a nehledí ani do budoucnosti.

Petr Jan Juračka

Petr Jan Juračka

Narodil jsem se v roce 1985 s hodně špatným zrakem. Až tak špatným, že doktoři mým rodičům tvrdili, že patrně oslepnu úplně.