Exministr financí, předseda vlády a v letech 2003–2013 druhý prezident ČR. V politice dosáhl vrcholů, rozhýbal nejen naši vrcholnou scénu. Založil Institut VK, píše úspěšné knihy, přednáší doma i v zahraničí, stále budí značnou pozornost. Fenomén pravicové politiky nenechá nikoho chladným...

Václav Klaus se narodil na pražských Vinohradech roku 1941. Vysokoškolské vzdělání získal na Vysoké škole ekonomické (obor ekonomika zahraničního obchodu, rok absolvování 1963). V mládí byl dlouhá léta vrcholovým sportovcem, hrál košíkovou a odbíjenou, také rád lyžuje a hraje tenis. Studoval v Itálii (1966) a v USA (1969). Jako vědecký pracovník Ekonomického ústavu ČSAV byl v roce 1970 v rámci tehdejších čistek vyhozen a z politických důvodů na dlouhá léta pracoval na podřadných místech ve Státní bance československé. Odtud se koncem roku 1987 vrátil k akademické činnosti do Prognostického ústavu ČSAV. Do roku 1989 nikdy nebyl členem žádné politické strany. Ihned po 17. listopadu 1989 vstoupil do politiky, kde dosáhl absolutního vrcholu. V prosinci 1989 se stal federálním ministrem financí. V říjnu roku 1991 byl navíc jmenován místopředsedou vlády ČSFR. Na konci roku 1990 se stal předsedou tehdy nejsilnějšího politického subjektu – Občanského fóra. Po jeho zániku v dubnu roku 1991 spoluzaložil ODS a stal se jejím předsedou. Roku 1992 se stal předsedou vlády ČR. V této roli se podílel na klidném rozdělení československé federace a vzniku samostatné země. Dne 28. února 2003 byl Parlamentem ČR zvolen prezidentem, ve funkci setrval do roku 2013. Po ukončení svého působení ve funkci prezidenta přesídlil na zámeček v pražské Hanspaulce do nově vybudovaného Institutu Václava Klause, který je koncipován jako liberálně-konzervativní think tank s vlastní výzkumnou studijní činností, semináři, konferencemi a dalšími akcemi a programy pro odbornou i širokou veřejnost. Publikoval přes 40 knih s tématy obecně společenskými, politickými a ekonomickými, je nositelem sedmi řádů a vyznamenání, mnoha mezinárodních cen (48) a čestných doktorátů (47) z univerzit z celého světa. Pronesl desítky přednášek na významných univerzitách, vědeckých ústavech a na konferencích v mnoha zemích světa.

www.klaus.cz

Datum aktualizace:

19.3.2023

Exministr financí, předseda vlády a v letech 2003–2013 druhý prezident ČR. V politice dosáhl vrcholů, rozhýbal nejen naši vrcholnou scénu.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Videogalerie

Zápisky z cest

V politice dosáhl vrcholů, rozhýbal nejen naši vrcholnou scénu. Poslechněte si jeho cestovatelské zážitky.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení