Václav Klaus
ico osobonost cestovatelských střed

Václav Klaus

exprezident

Exministr financí, předseda vlády a v letech 2003–2013 druhý prezident ČR. V politice dosáhl vrcholů, rozhýbal nejen naši vrcholnou scénu. Založil Institut VK, píše úspěšné knihy, přednáší doma i v zahraničí, stále budí značnou pozornost. Fenomén pravicové politiky nenechá nikoho chladným...

Václav Klaus se narodil na pražských Vinohradech roku 1941. Vysokoškolské vzdělání získal na Vysoké škole ekonomické (obor ekonomika zahraničního obchodu, rok absolvování 1963). V mládí byl dlouhá léta vrcholovým sportovcem, hrál košíkovou a odbíjenou, také rád lyžuje a hraje tenis. Studoval v Itálii (1966) a v USA (1969). Jako vědecký pracovník Ekonomického ústavu ČSAV byl v roce 1970 v rámci tehdejších čistek vyhozen a z politických důvodů na dlouhá léta pracoval na podřadných místech ve Státní bance československé. Odtud se koncem roku 1987 vrátil k akademické činnosti do Prognostického ústavu ČSAV. Do roku 1989 nikdy nebyl členem žádné politické strany. Ihned po 17. listopadu 1989 vstoupil do politiky, kde dosáhl absolutního vrcholu. V prosinci 1989 se stal federálním ministrem financí. V říjnu roku 1991 byl navíc jmenován místopředsedou vlády ČSFR. Na konci roku 1990 se stal předsedou tehdy nejsilnějšího politického subjektu – Občanského fóra. Po jeho zániku v dubnu roku 1991 spoluzaložil ODS a stal se jejím předsedou. Roku 1992 se stal předsedou vlády ČR. V této roli se podílel na klidném rozdělení československé federace a vzniku samostatné země. Dne 28. února 2003 byl Parlamentem ČR zvolen prezidentem, ve funkci setrval do roku 2013. Po ukončení svého působení ve funkci prezidenta přesídlil na zámeček v pražské Hanspaulce do nově vybudovaného Institutu Václava Klause, který je koncipován jako liberálně-konzervativní think tank s vlastní výzkumnou studijní činností, semináři, konferencemi a dalšími akcemi a programy pro odbornou i širokou veřejnost. Publikoval přes 40 knih s tématy obecně společenskými, politickými a ekonomickými, je nositelem sedmi řádů a vyznamenání, mnoha mezinárodních cen (48) a čestných doktorátů (47) z univerzit z celého světa. Pronesl desítky přednášek na významných univerzitách, vědeckých ústavech a na konferencích v mnoha zemích světa.

www.klaus.cz

Exministr financí, předseda vlády a v letech 2003–2013 druhý prezident ČR. V politice dosáhl vrcholů, rozhýbal nejen naši vrcholnou scénu.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Zápisky z cest

Datum přednášky 10.6.2015

Téma přednášky: Zápisky z cest

Bývalý ministr financí, předseda vlády a v letech 2003–2013 druhý prezident ČR. Založil Institut VK, píše úspěšné knihy, přednáší doma i v zahraničí, stále budí značnou pozornost. Fenomén pravicové politiky nenechá nikoho chladným...

Vystoupili: exprezident Václav Klaus – téma Zápisky z cest a vinař Miloš Michlovský – téma Víno Moravy

Videogalerie

Zápisky z cest

V politice dosáhl vrcholů, rozhýbal nejen naši vrcholnou scénu. Poslechněte si jeho cestovatelské zážitky.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Antonín Střížek

Antonín Střížek

Procestoval Čínu, Mexiko Jižní Ameriku, Japonsko...

Aleš Najbrt

Aleš Najbrt

Od roku 1984 vytváří design aktivit Pražské divadelní pětky. Pracoval jako art director časopisu Reflex a šéfredaktor časopisu Raut.

Petr Salava

Petr Salava

Narodil se v roce 1955 v Nymburce. Původně chtěl být elektrotechnikem, ale zlákal ho jiný svět…

Tomáš Třeštík

Tomáš Třeštík

Vyrůstal v rodině inspirujícího prostředí dokumentaristky Heleny Třeštíkové a Michala Třeštíka, prozaika, architekta a dokumentaristy.

Arnošt Goldflam

Arnošt Goldflam

Dramatik a spisovatel pohostinsky režíruje v divadlech, učí na JAMU a DAMU. Je opravdu jedinečný!

Garik Avanesian

Garik Avanesian

Poznáme prastarou Hedvábnou stezku, praktické informace usnadní cestování.