Peter Habeler
ico osobonost cestovatelských střed

Peter Habeler

světový horolezec

Jeden z nejznámějších horolezců světa přijede v lednu do ČR! Rakouského matadora nesmazatelně proslavily výjimečné výkony v Alpách i nejvyšších horách světa. S Messnerem podnikli skvělou řadu rychlých výstupů v alpském stylu, mnohé znamenaly přepisy historie a posunutí absolutních rekordů. Severní stěnu Eigeru zvládli za 10 hodin, polovinu do té doby nejrychlejšího času.

Obtížná byla i východní stěna Yerupaja v Andách. Horolezeckou revoluci však odstartovalo jejich působení v Himálaji. Heslo „Rychlost rovná se bezpečnost“ převedli do praxe i výškového lezení. V roce 1975 vyrazili na Gasherbrum 1 - Hidden Peak, 8 068 m. Vystoupili senzačně alpským stylem bez podpory velké expedice, nosičů a hlavně bez výškových táborů a kyslíkových přístrojů.

Takové pojetí výpravy na osmitisícovku bylo experty i mnohými výškovými lezci považováno za naprosté bláznovství. Pro Habelera s Messnerem však výstup znamenal logické pokračování snahy posouvat cíle i hranice lidských možností. Úspěch vybudil obrovské nadšení veřejnosti a senzační zprávy médií. Významně ovlivnil pohled na sportovní hodnotu výstupů expedičně.

EVEREST BEZ KYSLÍKU. Smrt nebo nenapravitelné poškození mozku. To byla prognóza mnoha odborníků před pokusem P. Habelera a R. Messnera vylézt na nejvyšší horu planety bez kyslíku. Experimenty předchozích expedic dokazovaly, že tlak vzduchu v těchto výškách umožňuje pouhé přežívání, nikoliv však extrémní lezení. Navzdory obavám z možných trvalých následků silný DREAM TEAM věřil, že lezení bez kyslíku je důležitější, než dosažení vrcholu. Studovali výstupy Britů ve 20. a 30. letech ještě před vynálezem kyslíkových lahví.

Byli přesvědčeni, že se „čistě“ na vrchol dostat lze, stejný názor měli oba lékaři expedice. Horolezci nakonec úspěšně 8. 5. 1978 vrchol zdolali. Sestup do Jižního sedla trval Habelerovi neuvěřitelnou jednu hodinu, Messnerovi hodinu a tři čtvrtě. Po fenomenálním výkonu se cesty Habelera a Messnera rozešly. Peter dnes žije v rakouském Mayrhofenu (Zillertal), kde od roku 1993 provozuje alpinistickou a lyžařskou školu Mount Everest. Dle statistik dosud stanuly na osmitisícovkách již tisíce lidí. Ale kolik z nich nalehko alpským stylem bez kyslíku...?

CÍLEM JE VRCHOL Nejnovější kniha P. Habelera vyšla česky. K názvu Peter říká: „Ano, na rozdíl od turistů, pro které je často cílem sama cesta. Mám však na paměti, že jsme horami v podstatě pouze tolerováni. Člověk musí do přírody vejít. Pro mě je vrchol vždy přítel – i když jsme se často museli otočit. Hory nejsou tělocvičné nářadí.“ Úspěšné osmitisícovky P. Habelera: 1975 Gasherbrum I (8 068 m) 1978 Mount Everest (8 848 m) 1985 Nanga Parbat (8 125 m) 1986 Čo Oju (8 201 m) 1988 Kančendženga (8 586 m)

Peter Habeler (* 22. července 1942)

Jeden z nejznámějších horolezců světa přijede v lednu do ČR! Rakouského matadora nesmazatelně proslavily výjimečné výkony v Alpách i nejvyšších horách světa.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Himálaj

Datum přednášky 21.1.2015

Téma přednášky: Himálaj

Společně s R. Messnerem jako první zdolali Everest bez umělého kyslíku.

Vystoupili: světový horolezec Peter Habeler – téma Himálaj a světová horolezkyně Lucie Hroznová – téma Co ostatní nevidí

Everest i Kančendžanga

Datum přednášky 22.1.2014

Téma přednášky: Everest i Kančendžanga

Jeden z nejslavnějších lezců světa. Společně s R. Messnerem jako první zdolali Everest bez umělého kyslíku.

Vystoupil: světový horolezec Peter Habeler – téma Everest i Kančendžanga

Everest

Datum přednášky 16.1.2013

Téma přednášky: Everest

Vystoupil: světový horolezec Peter Habeler – téma Everest

Videogalerie

Himálaj

Jeden z nejslavnějších lezců světa. Průkopník alpského stylu je obrovský sympaťák a perfektní chlap. Po fenomenálních zážitcích z minula se pouštíme do nového dobrodružství. Zažijte s námi něco výjimečného!

Everest i Kančendžanga

Průkopník alpského stylu je obrovský sympaťák a perfektní chlap. Po fenomenálních zážitcích z minula se pouštíme do nového dobrodružství. Zažijte s námi něco výjimečného!

Everest

Jeden z nejslavnějších lezců světa. Společně s R. Messnerem první zdolali Mount Everest bez umělého kyslíku.

Všechny online večery
ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Slávek Janoušek

Slávek Janoušek

Písničkář známý hlavně folkovému publiku již od poloviny 80. let.

Pavla Gomba

Pavla Gomba

Pomoc bere jako poslání. Přitahovala ji vždy Afrika, práce v Zimbabwe rozhodla o životní dráze.

Jiří Pavlica

Jiří Pavlica

Vystudoval muzikologii v Olomouci, uměleckým vedoucím souboru Hradišťan je od roku 1978.

Martin Frouz

Martin Frouz

Fotograf a dokumentarista, který je velmi úzce spolupracující s archeology při terénních výzkumech.

Jakub Szántó

Jakub Szántó

Zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě je velký znalec regionu. Věhlas stále stoupá.

Vlasta Redl

Vlasta Redl

Písničkář, zpěvák, textař, skladatel a multiinstrumentalista (hraje na kytaru, klávesy, piáno, mandolínu, tamburínu a další nástroje).