Peter Habeler
ico osobonost cestovatelských střed

Peter Habeler

světový horolezec

Jeden z nejznámějších horolezců světa přijede v lednu do ČR! Rakouského matadora nesmazatelně proslavily výjimečné výkony v Alpách i nejvyšších horách světa. S Messnerem podnikli skvělou řadu rychlých výstupů v alpském stylu, mnohé znamenaly přepisy historie a posunutí absolutních rekordů. Severní stěnu Eigeru zvládli za 10 hodin, polovinu do té doby nejrychlejšího času.

Obtížná byla i východní stěna Yerupaja v Andách. Horolezeckou revoluci však odstartovalo jejich působení v Himálaji. Heslo „Rychlost rovná se bezpečnost“ převedli do praxe i výškového lezení. V roce 1975 vyrazili na Gasherbrum 1 - Hidden Peak, 8 068 m. Vystoupili senzačně alpským stylem bez podpory velké expedice, nosičů a hlavně bez výškových táborů a kyslíkových přístrojů.

Takové pojetí výpravy na osmitisícovku bylo experty i mnohými výškovými lezci považováno za naprosté bláznovství. Pro Habelera s Messnerem však výstup znamenal logické pokračování snahy posouvat cíle i hranice lidských možností. Úspěch vybudil obrovské nadšení veřejnosti a senzační zprávy médií. Významně ovlivnil pohled na sportovní hodnotu výstupů expedičně.

EVEREST BEZ KYSLÍKU. Smrt nebo nenapravitelné poškození mozku. To byla prognóza mnoha odborníků před pokusem P. Habelera a R. Messnera vylézt na nejvyšší horu planety bez kyslíku. Experimenty předchozích expedic dokazovaly, že tlak vzduchu v těchto výškách umožňuje pouhé přežívání, nikoliv však extrémní lezení. Navzdory obavám z možných trvalých následků silný DREAM TEAM věřil, že lezení bez kyslíku je důležitější, než dosažení vrcholu. Studovali výstupy Britů ve 20. a 30. letech ještě před vynálezem kyslíkových lahví.

Byli přesvědčeni, že se „čistě“ na vrchol dostat lze, stejný názor měli oba lékaři expedice. Horolezci nakonec úspěšně 8. 5. 1978 vrchol zdolali. Sestup do Jižního sedla trval Habelerovi neuvěřitelnou jednu hodinu, Messnerovi hodinu a tři čtvrtě. Po fenomenálním výkonu se cesty Habelera a Messnera rozešly. Peter dnes žije v rakouském Mayrhofenu (Zillertal), kde od roku 1993 provozuje alpinistickou a lyžařskou školu Mount Everest. Dle statistik dosud stanuly na osmitisícovkách již tisíce lidí. Ale kolik z nich nalehko alpským stylem bez kyslíku...?

CÍLEM JE VRCHOL Nejnovější kniha P. Habelera vyšla česky. K názvu Peter říká: „Ano, na rozdíl od turistů, pro které je často cílem sama cesta. Mám však na paměti, že jsme horami v podstatě pouze tolerováni. Člověk musí do přírody vejít. Pro mě je vrchol vždy přítel – i když jsme se často museli otočit. Hory nejsou tělocvičné nářadí.“ Úspěšné osmitisícovky P. Habelera: 1975 Gasherbrum I (8 068 m) 1978 Mount Everest (8 848 m) 1985 Nanga Parbat (8 125 m) 1986 Čo Oju (8 201 m) 1988 Kančendženga (8 586 m)

Peter Habeler (* 22. července 1942)

Jeden z nejznámějších horolezců světa přijede v lednu do ČR! Rakouského matadora nesmazatelně proslavily výjimečné výkony v Alpách i nejvyšších horách světa.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Archiv je zatím prázdný.
ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Jiří Šorm

Jiří Šorm

Žil dobrodružně se kmeny Himbů a Křováků, pomáhal po tsunami na Srí Lance, poznal pralesy Amazonie, Nové Guineje i Bornea, Austrálii, Mexiko, Peru, Bolívii…

Robert Porkert

Robert Porkert

Po pádu komunismu byl Robert jedním z prvních českých promotérů. Pedagog v oboru učitelství pro první stupeň začínal jako lepič plakátů a bedňák.

František Ortmann

František Ortmann

Excentrik s vousy fotí Jaromíra Jágra v USA, Bruce Springsteena, Karla Gotta... i Kabát.

Otakar Chochola

Otakar Chochola

Původně architekt, horolezec a humanista. Umění Feng Shui se věnuje od roku 1997, kdy jej zaujala možnost léčit prostor a lidi ve vzájemné souvislosti.

Jan Šibík

Jan Šibík

Unikátně dokumentuje okolní dění.

Petr Slavík

Petr Slavík

Petr Slavík patří mezi lidi, kteří se s láskou k divočině narodili.