Jeden z nejznámějších horolezců světa přijede v lednu do ČR! Rakouského matadora nesmazatelně proslavily výjimečné výkony v Alpách i nejvyšších horách světa. S Messnerem podnikli skvělou řadu rychlých výstupů v alpském stylu, mnohé znamenaly přepisy historie a posunutí absolutních rekordů. Severní stěnu Eigeru zvládli za 10 hodin, polovinu do té doby nejrychlejšího času.

Obtížná byla i východní stěna Yerupaja v Andách. Horolezeckou revoluci však odstartovalo jejich působení v Himálaji. Heslo „Rychlost rovná se bezpečnost“ převedli do praxe i výškového lezení. V roce 1975 vyrazili na Gasherbrum 1 - Hidden Peak, 8 068 m. Vystoupili senzačně alpským stylem bez podpory velké expedice, nosičů a hlavně bez výškových táborů a kyslíkových přístrojů.

Takové pojetí výpravy na osmitisícovku bylo experty i mnohými výškovými lezci považováno za naprosté bláznovství. Pro Habelera s Messnerem však výstup znamenal logické pokračování snahy posouvat cíle i hranice lidských možností. Úspěch vybudil obrovské nadšení veřejnosti a senzační zprávy médií. Významně ovlivnil pohled na sportovní hodnotu výstupů expedičně.

EVEREST BEZ KYSLÍKU. Smrt nebo nenapravitelné poškození mozku. To byla prognóza mnoha odborníků před pokusem P. Habelera a R. Messnera vylézt na nejvyšší horu planety bez kyslíku. Experimenty předchozích expedic dokazovaly, že tlak vzduchu v těchto výškách umožňuje pouhé přežívání, nikoliv však extrémní lezení. Navzdory obavám z možných trvalých následků silný DREAM TEAM věřil, že lezení bez kyslíku je důležitější, než dosažení vrcholu. Studovali výstupy Britů ve 20. a 30. letech ještě před vynálezem kyslíkových lahví.

Byli přesvědčeni, že se „čistě“ na vrchol dostat lze, stejný názor měli oba lékaři expedice. Horolezci nakonec úspěšně 8. 5. 1978 vrchol zdolali. Sestup do Jižního sedla trval Habelerovi neuvěřitelnou jednu hodinu, Messnerovi hodinu a tři čtvrtě. Po fenomenálním výkonu se cesty Habelera a Messnera rozešly. Peter dnes žije v rakouském Mayrhofenu (Zillertal), kde od roku 1993 provozuje alpinistickou a lyžařskou školu Mount Everest. Dle statistik dosud stanuly na osmitisícovkách již tisíce lidí. Ale kolik z nich nalehko alpským stylem bez kyslíku...?

CÍLEM JE VRCHOL Nejnovější kniha P. Habelera vyšla česky. K názvu Peter říká: „Ano, na rozdíl od turistů, pro které je často cílem sama cesta. Mám však na paměti, že jsme horami v podstatě pouze tolerováni. Člověk musí do přírody vejít. Pro mě je vrchol vždy přítel – i když jsme se často museli otočit. Hory nejsou tělocvičné nářadí.“ Úspěšné osmitisícovky P. Habelera: 1975 Gasherbrum I (8 068 m) 1978 Mount Everest (8 848 m) 1985 Nanga Parbat (8 125 m) 1986 Čo Oju (8 201 m) 1988 Kančendženga (8 586 m)

Peter Habeler (* 22. července 1942)

Datum aktualizace:

28.3.2023

Jeden z nejznámějších horolezců světa přijede v lednu do ČR! Rakouského matadora nesmazatelně proslavily výjimečné výkony v Alpách i nejvyšších horách světa.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Himálaj (Peter Habeler 2015)

Himálaj (Peter Habeler 2015)

datum

Datum přednášky 21.1.2015

Jeden z nejslavnějších lezců světa. Průkopník alpského stylu je obrovský sympaťák a perfektní chlap. Po fenomenálních zážitcích z minula se pouštíme do nového dobrodružství. Zažijte s námi něco výjimečného!

Videogalerie

Himálaj

Jeden z nejslavnějších lezců světa. Průkopník alpského stylu je obrovský sympaťák a perfektní chlap. Po fenomenálních zážitcích z minula se pouštíme do nového dobrodružství. Zažijte s námi něco výjimečného!

Everest i Kančendžanga

Průkopník alpského stylu je obrovský sympaťák a perfektní chlap. Po fenomenálních zážitcích z minula se pouštíme do nového dobrodružství. Zažijte s námi něco výjimečného!

Everest

Jeden z nejslavnějších lezců světa. Společně s R. Messnerem první zdolali Mount Everest bez umělého kyslíku.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Peter Habeler

Peter Habeler

datum

22.1.2014

Jeden z nejslavnějších lezců světa zavítal do Prahy. Společně s Reinholdem Messnerem jako první zdolali Everest bez umělého kyslíku.