Cestovatelské středy
program: 11.2.2026

Druhý večer nás zavede od tónů a vzpomínek Oty Balage přes mrazivé ticho s Petrem Horkým až do řídkého vzduchu Himálaje s Janem Trávníčkem. Večer vrcholí blok „FENOMÉN MESSNER“, kde pořadatelé (P. Horký a J. Trávníček) poslední návštěvy Reinholda Messnera v ČR v dubnu 2026 odhalí, jak je legendární horolezec provází celým životem. Jak je inspiroval v mládí, jak se s ním opakovaně potkávají na cestách po světě, na horách i v přípravách expedic. V čem je učí dívat se na dobrodružství, odvahu a odpovědnost novým, náročnějším pohledem.

Líbí se vám tento program? Sdílejte ho s přáteli.

Osobnosti večera

Ota Balage

hudebník, skladatel

Od nové růže po Ježíše

Skladatel, dirigent a zpěvák výrazně ovlivnil rock i muzikálovou scénu. Píseň Země vzdálená notujeme všichni.

Multiinstrumentalista univerzál prošel punkem, rockem, muzikálem, produkcí, pedagogikou i mentoringem s výrazným rukopisem. Autor a producent desítek CD, scénické, filmové, televizní a reklamní hudby nastudoval dirigentsky řadu muzikálů Jesus Christ Superstar, Evita, Cats hlavně v Hudebním divadle Karlín. Léta žil v zahrádkářské kolonii, na místě dětství postavil rodinný domek.

Petr Horký

režisér a polárník

Pól chladu

Filmař a polárník jako první Čech došel na tři póly světa – severní, jižní a pól chladu. Odvysílal 1000 pořadů Studio 6 a další relace.

Pól chladu na Sibiři je nejchladnější obydlené místo planety. Jak se žije tam, kde teploty klesají k mínus 70-ti? Jak se stanuje za- 50? Kdy se mluví o „oteplení“ – při sladkých minus třiceti? Autentické zážitky z extrémního mrazu a povídání o lidech, co tam žijí. Co se s člověkem stane, když dojde na opravdový limit?

Manaslu

Zkušený horal už vystoupil na 6 osmitisícovek – Gašerbrum (2009), Manáslu (2011), Annapurnu (2012), K2 (2014), Čo Oju (2016) a Broad Peak (2024). Prozradí cenné zkušenosti, nahoře jde o život..

Co dala a vzala osudová Manaslu, přezdívaná Hora ducha,kolik má vrcholů? Jaké lekce o člověku, přírodě a pokoře si odnáší?  

Líbí se vám program tohoto večera? Sdílejte ho!

Místo konání: Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea
ico harmonogram večera

Harmonogram večera

Od 18.30 hod. se pouští do sálu (přijďte včas).

Začíná se vždy v 19:00 hodin.

  • Při vstupu do sálu je kniha, zapište se a vyhrajte zajímavé ceny!
  • O přestávce lze někdy pořídit díla přednášejícího: knihy, CD, filmy apod. Autor podepíše...?
  • Po přestávce lze získat zajímavou cenu (podepsané knihy, CD, dárky...).

Pořad moderuje cestovatel Ruda Švaříček.

ico vstupenky

Cena vstupenky: 200 Kč

Platí pro aktuální sezónu 2025

  1. Vstupenky se prodávají na tomto webu, nebo v předprodeji SMS ticket.
    Můžete zaplatit jednoduše platební kartou, nebo převodem QR platbou, přes Google Pay nebo Apple Pay.
  2. Vstupenky si můžete koupit i na pokladně Národního muzea v den pořadu, v budově místa akce od 10:00 do 19:00 hodin.
  3. Rezervovat vstupenky lze pouze na pokladně Nové budovy muzea: tel.: (+420) 224 497 430.

Rezervované vstupenky třeba vyzvednout hodinu před pořadem!
Zajistěte si místa včas!

Prodej online končí dnem přednášky v 16.00 hodin.

Pokud bude na SMS ticket vyprodáno, je ještě šance na pokladně muzea.

Líbí se vám tento program? Sdílejte ho s přáteli.

Změna programu vyhrazena. V případě výměny zakoupených lístků, kontaktujte info@livingstone.cz.

Líbí se vám program tohoto večera? Sdílejte ho!

ico fotogalerie

Osobnosti tohoto večera ve fotogaleriích

Fotogalerie 11.2.2026
Fotogalerie 11.2.2026

Druhá Cestovatelská středa...Fenomén Messner

datum
13.2.2026

Úspěšná trojice potěšila plný sál.

Fotogalerie 26.2.2025
Fotogalerie 26.2.2025

Otto Placht, Michael Žantovský a Jan Trávníček. Pohled na svět rozdílnou optikou malíře, bývalého velvyslance a horala.

datum
26.2.2025

Zajímavý pohled intelektuála Michaela Žantovského. Peru očima malíře Plachta a Jan Trávníček přidává zdolaný Broad Peak v Pakistánu.

Fotky ze středy 22.2.2023
Fotky ze středy 22.2.2023

Fotky ze středy 22.2.2023

datum
22.2.2023

Skvělé publikum. Plný sál nové budovy Národního muzea a tři osobnosti: Klára Kolouchová, Petr Horký a Polda Sulovský.

To nej z roku 2015
To nej z roku 2015

To nej z roku 2015

datum
1.1.2016

Poděkování příznivcům cyklu Cestovatelské středy v Národním muzeu v roce 2015.

Jan Trávníček a Petr Mašek
Jan Trávníček a Petr Mašek

Jan Trávníček a Petr Mašek

datum
25.2.2015

Spolehliví horolezci podali tradičně spolehlivý výkon.

ico originalita

Originalita

Pořad je unikátní svým širokým rozsahem.

Cestovatelské snímky nejsou vždy priorita. Prostor dostávají i zajímavosti hostů, jejich profese a zážitky.
Snímky z cest nemusí dominovat. Každý není fotograf typu Jana Šibíka...

Odlišně popisuje oblast filozof, jiný pohled má sochař, malíř, horolezec, polárník, herec, sportovec, režisér, zpěvák či exprezident...
Všichni jsou však originální! V tom je další síla pořadu!
Bwindi Orphans logo

Smyslem akcí je i podpora dobrých věcí v Africe.

www.bwindiorphans.org

ico pořadatel

Pořadatel

LIVINGSTONE s.r.o.

Marešova 14, 602 00 Brno

www.livingstone.cz