Ruda Švaříček
ico osobonost cestovatelských střed

Ruda Švaříček

cestovatel

Vizionář s širokým záběrem aktivit. Hlava i duše festivalu GO KAMERA, motor náročných expedic a výjimečných projektů. Má za sebou mimořádné výkony v průzkumu extrémních oblastí i řadu úspěšných expedic: Polar 89 (se psím spřežení na polár), Marco Polo (napříč Asií), Hedvábná stezka (rok a půl asijskými státy), Živá Afrika (napříč Afrikou v modulu Tatry).

Věnuje se hlavně oblastem izolovaných etnik. Jeho doménou je Indonésie a ostrov Nová Guinea a oblast Himálaje. Absolvoval ojedinělé horské výstupy (český prvovýstup na Carstensz...) Publikuje úspěšné knihy, spolupracuje s televizemi, moderuje, pořádá výstavy s rekordní návštěvností, osnuje happeningy. Extrémní dobrodruh, zároveň šarmantní společník a obratný diplomat. Gejzír myšlenek a nápadů s abnormálním nasazením a výdrží...

„Každý máme nějakou úchylku… mou největší vášní je cestování. Touha po odhalování dálek přerostla v celoživotní lásku. Cestovatelská droga je silná, nejde odložit!“ Běžky, vodáctví a hory, tak jsme začínali asi všichni. Když se naše Tatry ukázaly malé, křižujeme hory a řeky „divokého Balkánu“, šplháme v Alpách. Po nejvyšších horách Evropy zbývá tehdy jediný možný směr, východ. Rusko bylo hor a extrémů plné…

POLAR 89

První mezinárodní akce se psím spřežením do zmrzlých končin polárního severu. Devět psů, saně, čtyři Češi, dva Rusové, nekonečné ledové pláně, mráz a sníh… Obrněný transportér odváží na start k poznávání legendárních stalinských lágrů - gulagů. Na expedici jede na lyžích v čele, jako naváděcí zajíc vede psí spřežení. Daň průzkumníka je tvrdá, led se opakovaně boří do mrazivé koupele, utopí i fotoaparát. Ke stavění polárního stanu bez podlážky užívají lyže a hole, teploty padají na -40 °C. Doma šité bundy dnes vyvolají úsměv i v muzeu, stejně jako další „polární“ výbava. Extrémní jsou i prožitky s etniky Čukčů a Něnců na saních sobích spřeženích. Nalovené maso a kožešiny mění za zbraně, střelivo a vodku. Potkávají neuvěřitelné živé příběhy…

SEVERNÍ KOREA 89

Koncentrace paradoxů, velký Kim vše dotáhl do barevných absurdit. Z Koreje do Evropy jede „overland“, anabáze do Ruska vede přes nejkurióznější hranici, třináct hodin kontroly rozřeže i tašku... Potápěčský kurs v zakázaném městě Vladivostok posune k potápěčské výpravě na nepřístupné ostrovy v Japonském moři. Putování tajgou a Sibiří plnou kontrastů graduje u jezera Bajkal. V Moskvě na koncertě Uriah Heep 18. listopadu 1989 se dozvídá o kvasu české sametové revoluce. Domů přijíždí za zvonění klíčů nově se klubající demokracie. Naskakuje s odhodláním do nejsilnějších prožitků, vše se zásadně mění. Expedice se mohou konečně rozjet naplno!

MARCO POLO 1990–91

Letecké skoky Ruskem vedou do Mongolska. Dobrodružná cesta napříč Asií pokračuje půl roku – Čína, Macao, Hongkong, Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodža, Barma, Malajsie, Singapur, Bangladéš, Nepál, Indie, Pákistán, Írán, Turecko...

HEDVÁBNÁ STEZKA 1992–93

Expedice trvá rok a půl a vede postupně Asií až do Indonésie. Turecko, Írán, Pákistán, Čína, Tibet, Nepál, Indie, Bangladéš, Barma, Thajsko, Malajsie, Singapur, Indonésie, Vietnam, Laos, Kambodža… Z Káthmándú domů jede autem žiguli, počtvrté absolvuje dlouhou barevnou trasu Asie–Evropa...

ŽIVÁ AFRIKA 1994

V nejrozsáhlejší akci projede expedice Afriku napříč Tatrou a doprovodným džípem. Speciální vůz staví továrna Tatra dle zvláštních plánů, unikátní obytný modul veze i motorové rogalo, na kterém létají v odlišných reáliích. Jako styčný důstojník a kameraman řeší „hranice, trajekty, policie i armády, permity, poplatky…“ Nejvíce „ošlehá“ Kongo, kde pro kolos tatry staví sehraná parta mosty. Dramatický přejezd pokácených stromů nad strží se opakuje celkem snad 70 x…Šplhají na všechny zajímavé hory trasy. Hogar pálí ve žhavé Sahaře, Mt Kamerun je v kontrastu nejdeštivější místo světa. Nejvíce tropických ledovců nabízí Ruwenzori, „Měsíční hory“ na hranicích Ugandy a Konga. Mt. Keňa nikdy nezklame. Přelet Kilimandžára končí pádem rogala a nešťastnou smrtí dvou kamarádů.

Další expedice od roku 95 už jsou v režii vlastní CK LIVINGSTONE. Cílem jsou hlavně domorodé kmeny, vrcholky hor, zapomenuté oblasti. Organizuje akce do celého světa na všechny kontinenty. Nákazu cestování úspěšně přenáší na ostatní... Zážitky a emoce z cest přenáší do knih, kalendářů a výstav. Knižní prvotina ŽIVÁ AFRIKA měla velký úspěch, následná kniha TAMTAMY ČASU – NOVÁ GUINEA tvoří rekord prodejnosti své kategorie, stále vychází nová vydání. Netradiční provedením je kniha TŘETÍ EVEREST – Poznání bolí. V dárkovém kompletu je DVD OKNO DO NEBE, mapa Everest NATIONAL GEOGRAPHIC, lampion, kámen s mantrou, Buddhovy listy i modlitební praporce lungta… Další publikace PAST NA ROVNÍKU – TAJEMNÁ INDONÉSIE I se stává okamžitě bestsellerem.

Fotografie dodává do knižních průvodců Berlitz a Rough Guide – Nepál, Indie, Thajsko, Indonésie, Bali, Lombok, Egypt, Maroko, Karibik, Keňa, JAR, Namibie, Botswana, Zambie… Spolupracuje na natáčení mnohadílného TV seriálu CESTOMÁNIE. Česká televize a Krátký film o něm natočily odlišné dokumenty Cestovatel, režisér P. Barabáš filmy Pururambo, Carstensz a Neznámá Antarktida. Autorský film Lidé v korunách stromů má slušný ohlas, legráckou je role v hraném filmu Požírač medvědů. Jako hlava i duše (ředitel) cestovatelského festivalu GO KAMERA organizuje soutěže v kategorii film, fotografie a publikace o cestování. Moderuje projekt Cestovatelské středy v Národním muzeu, který získává rychle oblibu a silnou návštěvnost.

Vavříny přináší i výstavnictví. Výstava TAJEMNÁ INDONÉSIE začala v Národním muzeu Praha, další rekord přišel s 55 000 návštěvníky v Národním muzeu Slovenska. Nejúspěšnější projekt shlédlo 390 000 unikátních návštěvníků. Poslední výstavu ŠANGRI-LA otevírá Jeho Svatost dalajlama, ohlasy jsou opět rekordní. Podílí se i na dalších expozicích – pavilon Indonéská džungle Zoo Praha, expozice v Zoo Brno… je toho hodně, co baví i uspokojuje. Novým projektem je výstava AFRIKA, na zámku Napajedla. Časté odlety a návraty z cest je třeba náležitě slavit. Radost si dělá ve svých cestovatelských pub Livingstone a Klub cestovatelů... Stále dává přednost zážitkům před vzpomínkami.

Vizionář s širokým záběrem aktivit. Hlava i duše festivalu GO KAMERA, motor náročných expedic a výjimečných projektů.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Bhútán

Datum přednášky 17.5.2017

Téma přednášky: Bhútán

Milovník „Země draků a úsměvů“ nachází v poslední Šangri-La stále nové výzvy.

Vystoupili: fotograf Jiří Kolbaba – téma Nepál – himálajské dobrodružství a cestovatel Rudolf Švaříček – téma Bhútán

Nová Guinea

Datum přednášky 19.3.2014

Téma přednášky: Nová Guinea

Vystoupili: rybář Jakub Vágner – téma Extrémní rybolov Guineje a cestovatel Rudolf Švaříček – téma Nová Guinea

Antarktida, říše ledu

Datum přednášky 7.4.2010

Téma přednášky: Antarktida, říše ledu

Vystoupil: cestovatel Rudolf Švaříček – téma Antarktida, říše ledu

Videogalerie

Bhútán

V srdci Himálaje objevuje místa, kde dosud neprošel cizinec. Nevěříte? Navštivte Bhútán v Národním muzeu i opravdově!

Nová Guinea

Vizionář s širokým záběrem aktivit. Hlava i duše festivalu GO KAMERA, motor náročných expedic a výjimečných projektů, jednatel CK Livingstone. Jeho doménou je Indonésie, ostrov Nová Guinea a oblast Himálaje.

Antarktida, říše ledu

300 kilometrů panenským královstvím sněhu, výstupy na nejchladnější hory planety Mt. Wilson a Shin.

Všechny online večery
ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Daniela Drtinová

Daniela Drtinová

Jedna z nejlepších moderátorek slaví úspěchy na DVTV.

Rudolf Krautschneider

Rudolf Krautschneider

Český publicista, vydavatel a ilustrátor, námořník a dobrodruh (postavil několik lodí, plavil se po všech mořích, mj. na plachetnici obeplul Antarktidu).

Ladislav Snopko

Ladislav Snopko

Autor multimediálních projektů zajímavě organizuje alternativní uměleckou scénu.

Vilém Rudolf

Vilém Rudolf

Jako první Čech stanul na Severním i Jižním pólu, potápí se v Antarktidě…

Richard Konkolski

Richard Konkolski

Legendární mořeplavec, jenž třikrát obeplul zeměkouli na své jednoposádkové plachetnici NIKÉ.

Petr Forman

Petr Forman

Absolvent loutkoherectví patří k výjimečným divadelníkům atypických scén.