Lenka Klicperová
ico osobonost cestovatelských střed

Lenka Klicperová

šéfredaktorka Lidé a Země

Novinářka a fotografka je uznávanou reportérkou v „první linii“.

Učitelka dějepisu Lenka Klicperová nevydržela u své původní profese příliš dlouho a zcela se oddala touze po cestování a dálných krajinách. Začínala jako redaktorka MF Dnes a od roku 2004 působí na pozici šéfredaktorky časopisu Lidé a Země. Navštívila řadu afrických zemí, pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzánii, Keni, Etiopii, v Mali, Burkině Faso, Čadu, Nigeru či několikrát v Demokratické republice Kongo a Iráku.

Od roku 2010 také pravidelně jezdí do Afghánistánu. Zaměřuje se na problematiku žen a jejich postavení ve třetím světě, na reportážní a portrétní fotografii. Své reportáže publikuje nejen v domovském časopise, ale spolupracuje i s mnoha dalšími tištěnými periodiky, ale i TV a rádii. Věnuje se také přednáškové činnosti.

V roce 2008 společně s Olgou Šilhovou založily občanské sdružení Femisphera, které se zaměřuje na dokumentování problematiky třetího světa, zejména na ženská témata. V rámci tohoto sdružení vznikl i projekt Kongo – Ukradené ženství, který se soustředil na problematiku masového znásilňování žen ve východní části Demokratické republiky Kongo sužované vleklým válečným konfliktem. V listopadu 2009 společně s Olgou uskutečnila cestu do severní Keni, kde se zabývala ženskou obřízkou u kmenů Samburů a Elmolů. V lednu 2010 odjela Lenka Klicperová na Haiti, postižené katastrofickým zemětřesením, aby zde pracovala jako fotoreportérka. V Čadu zpracovávala téma běženců z Dárfúru, v Iráku se setkala s příslušníky partyzánské guerillové (a teroristické) organizace PKK, v Ugandě pracovala s dětskými vojáky LRA. Je spoluautorkou několika dokumentů (Slzy Konga, Latim – Obřezané, Iráčanky, Ženy v zemi Tálibánu) a řady televizních reportáží.

V roce 2010 v nakladatelství Mladá fronta vyšla kniha Afrika v nás, na níž spolupracovala s Olgou a Václavem Šilhovými a niž volně navazuje Afrika v nás II. V roce 2015 vyšla kniha Islámskému státu na dostřel.

Novinářka a fotografka je uznávanou reportérkou v „první linii“.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Islámskému státu na dostřel

Datum přednášky 6.4.2016

Téma přednášky: Islámskému státu na dostřel

Její cesty nejsou pro ufňukané „barbíny“. Preferuje zajímavé a divoké země jako Kongo, Nigérii, Mali, Afghánistán, Irák, Sýrii...

Vystoupili: šéfredaktorka Lidé a Země Lenka Klicperová – téma Islámskému státu na dostřel a hudebnice Martina Trchová – téma Ladakh

Afghánistán

Datum přednášky 27.2.2013

Téma přednášky: Afghánistán

Vystoupila: šéfredaktorka Lidé a země Lenka Klicperová – téma Afghánistán

Horká Afrika

Datum přednášky 23.3.2011

Téma přednášky: Horká Afrika

Vystoupila: šéfredaktorka Lidé a země Lenka Klicperová – téma Horká Afrika

Kongo, kontrasty Afriky

Datum přednášky 24.2.2010

Téma přednášky: Kongo, kontrasty Afriky

Vystoupila: šéfredaktorka Lidé a země Lenka Klicperová – téma Kongo, kontrasty Afriky

Videogalerie

Islámskému státu na dostřel

Sličná novinářka magazínu Lidé a Země je i odvážná. Působivé aktuální svědectví motivuje k pomoci. Pomůžeme také?

Afghánistán

Smělá blondýna odvážně projela Čad, Súdán, Kongo, Nigérii, Mali, Irák... Dokumentuje bolavá místa planety, její filmy, výstavy a reportáže motivují k pomoci. Šokující znásilňování, obřízka a vynucené sňatky zaskočí i vás!

Horká Afrika

Odvážná šéfredaktorka časopisu LIDÉ A ZEMĚ dokumentuje bolavá místa černého kontinentu – Kongo, Čad, Súdán, Etiopie... Vynucené sňatky, znásilňování, obřízka a utečenecké tábory zaskočí i vás!

Kongo, kontrasty Afriky

Šokující svědectví o drsné tváři černého kontinentu.

Všechny online večery
ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Ester Kočičková

Ester Kočičková

Pro Českou televizi skvěle moderovala pořady Ženský hlas, Dvojhlas, Nejhorší vyhrává, Pavlač...

Michal Malátný

Michal Malátný

Kytarista všeuměl skládá hudbu i texty. Dosáhl vrcholu popularity, patří k nejoblíbenějším.

Karel Janeček

Karel Janeček

Úspěšný matematik zajímavě vstupuje do kulturní sféry, bojuje proti korupci. Podnikatel, pedagog, bojovník proti korupci a mecenáš v roce 1995 založil společnost RSJ.

Leoš Šimánek

Leoš Šimánek

Cestovatelem se může stát téměř každý. Ne každý se však vydá do míst, kde před ním ještě nikdo nebyl, zvolí netradiční způsob přepravy či s sebou na expedici vezme jako doprovod celou rodinu.

Jiří Vyorálek

Jiří Vyorálek

Čerstvá herecká hvězda právem na výsluní. V televizním Českém století úžasně ztvárnil K. Gottwalda, seriál První republika mu převrátil život.

Ladislav Heryan

Ladislav Heryan

Salesián a katolický kněz se živí jako učitel, kněze dělá ve volném čase, takže téměř žádný čas nemá.