Lenka Klicperová
ico osobonost cestovatelských střed

Lenka Klicperová

šéfredaktorka Lidé a Země

Novinářka a fotografka je uznávanou reportérkou v „první linii“.

Učitelka dějepisu Lenka Klicperová nevydržela u své původní profese příliš dlouho a zcela se oddala touze po cestování a dálných krajinách. Začínala jako redaktorka MF Dnes a od roku 2004 působí na pozici šéfredaktorky časopisu Lidé a Země. Navštívila řadu afrických zemí, pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzánii, Keni, Etiopii, v Mali, Burkině Faso, Čadu, Nigeru či několikrát v Demokratické republice Kongo a Iráku.

Od roku 2010 také pravidelně jezdí do Afghánistánu. Zaměřuje se na problematiku žen a jejich postavení ve třetím světě, na reportážní a portrétní fotografii. Své reportáže publikuje nejen v domovském časopise, ale spolupracuje i s mnoha dalšími tištěnými periodiky, ale i TV a rádii. Věnuje se také přednáškové činnosti.

V roce 2008 společně s Olgou Šilhovou založily občanské sdružení Femisphera, které se zaměřuje na dokumentování problematiky třetího světa, zejména na ženská témata. V rámci tohoto sdružení vznikl i projekt Kongo – Ukradené ženství, který se soustředil na problematiku masového znásilňování žen ve východní části Demokratické republiky Kongo sužované vleklým válečným konfliktem. V listopadu 2009 společně s Olgou uskutečnila cestu do severní Keni, kde se zabývala ženskou obřízkou u kmenů Samburů a Elmolů. V lednu 2010 odjela Lenka Klicperová na Haiti, postižené katastrofickým zemětřesením, aby zde pracovala jako fotoreportérka. V Čadu zpracovávala téma běženců z Dárfúru, v Iráku se setkala s příslušníky partyzánské guerillové (a teroristické) organizace PKK, v Ugandě pracovala s dětskými vojáky LRA. Je spoluautorkou několika dokumentů (Slzy Konga, Latim – Obřezané, Iráčanky, Ženy v zemi Tálibánu) a řady televizních reportáží.

V roce 2010 v nakladatelství Mladá fronta vyšla kniha Afrika v nás, na níž spolupracovala s Olgou a Václavem Šilhovými a niž volně navazuje Afrika v nás II. V roce 2015 vyšla kniha Islámskému státu na dostřel.

Novinářka a fotografka je uznávanou reportérkou v „první linii“.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Islámskému státu na dostřel

Datum přednášky 6.4.2016

Téma přednášky: Islámskému státu na dostřel

Její cesty nejsou pro ufňukané „barbíny“. Preferuje zajímavé a divoké země jako Kongo, Nigérii, Mali, Afghánistán, Irák, Sýrii...

Vystoupili: šéfredaktorka Lidé a Země Lenka Klicperová – téma Islámskému státu na dostřel a hudebnice Martina Trchová – téma Ladakh

Afghánistán

Datum přednášky 27.2.2013

Téma přednášky: Afghánistán

Vystoupila: šéfredaktorka Lidé a země Lenka Klicperová – téma Afghánistán

Horká Afrika

Datum přednášky 23.3.2011

Téma přednášky: Horká Afrika

Vystoupila: šéfredaktorka Lidé a země Lenka Klicperová – téma Horká Afrika

Kongo, kontrasty Afriky

Datum přednášky 24.2.2010

Téma přednášky: Kongo, kontrasty Afriky

Vystoupila: šéfredaktorka Lidé a země Lenka Klicperová – téma Kongo, kontrasty Afriky

Videogalerie

Islámskému státu na dostřel

Sličná novinářka magazínu Lidé a Země je i odvážná. Působivé aktuální svědectví motivuje k pomoci. Pomůžeme také?

Afghánistán

Smělá blondýna odvážně projela Čad, Súdán, Kongo, Nigérii, Mali, Irák... Dokumentuje bolavá místa planety, její filmy, výstavy a reportáže motivují k pomoci. Šokující znásilňování, obřízka a vynucené sňatky zaskočí i vás!

Horká Afrika

Odvážná šéfredaktorka časopisu LIDÉ A ZEMĚ dokumentuje bolavá místa černého kontinentu – Kongo, Čad, Súdán, Etiopie... Vynucené sňatky, znásilňování, obřízka a utečenecké tábory zaskočí i vás!

Kongo, kontrasty Afriky

Šokující svědectví o drsné tváři černého kontinentu.

Všechny online večery
ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Martin Bursík

Martin Bursík

Bývalý místopředseda vlády miluje horolezectví. Už před revolucí procestoval Tibet a načerno přešel „utečeneckým“ sedlem do Nepálu.

Adéla Knapová

Adéla Knapová

Úspěšnou spisovatelku proslavily romány, novely a reportáže. Píšící hvězda sličné novinářky stále stoupá...

Richard Fuchs

Richard Fuchs

Bývalý šéfkuchař restaurace hotelu Four Seasons, CottoCrudo. Perfekcionista v nejostřeji sledovaném místě českého gastro prostoru vyčnívá nezvyklou pokorou.

David Koller

David Koller

Charismatický zpěvák skupin Lucie a Jasná Páka válí na kytaru i bicí. Férový chlap se nebojí jít proti proudu.

Vladimir 518

Vladimir 518

Široce rozkročený hudebník a výtvarník stojí za kvalitní knihou o Zanzibaru i monumentální publikací Architektura 58–89.

Petr Čtvrtníček

Petr Čtvrtníček

Divadelní i filmový herec a spolutvůrce scénářů se zabývá i reklamní režii a hraním v hudebních klipech. Stálé angažmá má v Divadle Na zábradlí.