Vlastimil Harapes
ico osobonost cestovatelských střed

Vlastimil Harapes

tanečník

Dlouholetý sólista baletu Národního divadla účinkoval v padesáti představeních první scény.

Tančil na světových jevištích, vedl balet Národního divadla. Baletní mistr zasedá jako porotce v mezinárodních tanečních soutěžích.

Významný představitel baletního umění Vlastimil Harapes je považován za nástupce a pokračovatele největší osobnosti českého poválečného baletu M. Kůry. Po absolutoriu pražské taneční konzervatoře v roce 1965 získal angažmá v baletním souboru Národního divadla, kde byl od r. 1971 sólistou. Taneční umění dále studoval v baletní škole v ruském Petrohradu. Během své kariéry hostoval i na zahraničních scénách, mimo jiné v Maďarsku, Rumunsku, Španělsku a Rakousku. Byl také stálým hostem Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf/Duisburg v letech 1977 – 1983, opakovaně vystupoval i na Kubě. Po roce 1989 se do Národního divadla vrátil jako choreograf a ředitel baletního souboru.

Vlastimil Harapes je dnes právem počítán mezi evropskou baletní elitu. Navíc je členem rady Kyliánovy nadace v Praze, zasedá jako člen poroty na mezinárodní soutěži klasického tance Prix Carpeaux ve Francii, předsedá udílení ceny Philip Morris Ballet Flower Award. Klasickému tanci vyučoval ve Florencii, Římě a na Taneční konzervatoři v Praze. Je také čestným předsedou Hnutí speciálních olympiád, zasedá i jako porotce v renomovaných mezinárodních tanečních soutěžích.

V mládí vynikl také jako filmový herec – spatřit jej můžeme například ve významných snímcíh Starci na chmelu, Markéta Lazarová, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Panna a netvor nebo Bolero.

Dlouholetý sólista baletu Národního divadla účinkoval v padesáti představeních první scény.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Archiv je zatím prázdný.
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Jiří Vyorálek

Jiří Vyorálek

Čerstvá herecká hvězda právem na výsluní. V televizním Českém století úžasně ztvárnil K. Gottwalda, seriál První republika mu převrátil život.

Steve Lichtag

Steve Lichtag

Absolvoval Literárně dramatickou konzervatoř v Brně. Jako herec působil v divadlech v Karlových Varech a v Jihlavě.

Václav Klaus

Václav Klaus

Ex ministr financí, předseda vlády a v letech 2003–2013 druhý prezident ČR. V politice dosáhl vrcholů, rozhýbal nejen naši vrcholnou scénu.

Karel Svoboda

Karel Svoboda

Politolog, působí na Katedře ruských a východoevropských studií IMS FSV UK.

Přemysl Rabas

Přemysl Rabas

Biolog a bývalý poslanec nedávno nastoupil do vedení královédvorské zoologické zahrady.

Břetislav Rychlík

Břetislav Rychlík

Skvělý herec, scénárista, pedagog a dokumentarista hrál ve většině inscenací Arnošta Goldflama.