Richard Konkolski

Richard Konkolski

mořeplavec

Legendární mořeplavec, jenž třikrát obeplul zeměkouli na své jednoposádkové plachetnici NIKÉ.

Richard Konkolski (1943) se narodil v Bohumíně, kde dřív prý byl jeden rybník vedle druhého. A tak už v dětství se v něm zrodila touha po vodě. Kluci v jeho okolí se chtěli stát generály, on však chtěl být admirálem. Cesta k jeho klukovskému snu se začala vyplňovat už v dětství, kdy se vydával na malé výpravy na vorech a pramicích. Profesionalizovat se začal v 16 letech. Plavby v kajaku po českých řekách mu však postupně začaly být malé a začal snít o moři.

Nakonec si vybral závod v Polsku a pustil se do stavby lodě. „Vždycky jsem byl optimista,“ podotýká. „Když měl člověk v sobě touhu a projevoval aktivitu vůči občanům, režim mu tu a tam něco dovolil.“ Jak připomíná, svůj sen pečlivě plánoval a pro jistotu také vytvářel různé rezervní plány. Zřejmě i proto se mu povedlo vůbec jako prvnímu Čechoslovákovi obeplout svět. A tak jako ryba ve vodě se Richard Konkolski cítí právě na moři.

V roce 1972 vystartoval ve svém prvním sólo závodě přes Atlantik, pokračoval v první sólo plavbě kolem světa, pak následoval druhý závod přes Atlantik. Postavil další loď Nike II a po několika úspěšných menších závodech se pustil do třetího úspěšného startu v sólo závodu přes Atlantik.  V sedmdesátých letech sváděl dlouholetou bitvu s totalitními úřady o povolení k plavbám, nakonec v roce 1980 bylo rozhodnuto, že již žádné další povolení k soukromé ani závodní plavbě neobdrží.

Následující dva roky tvrdě svépomoci připravoval loď na první sólo závodě kolem světa - BOC Challenge 1982. Po dvouleté marné snaze získat jakékoliv povolení ke startu se v červnu 1982 rozhodl vystartovat bez povolení. Svého úsilí a roků příprav se rozhodně nechtěl vzdát! Tehdy odjel s celou rodinou do polského Štětína, nasedli na loď Niké II a přistáli v pořádku až v americkém Newportu.

Přes všechny zdravotní a technické obtíže, zničenou loď nakonec v závodě BOC Challange 1982 pobil pět světových rekordů a získal čestné třetí místo. A to vše na konto československé vlajky. Nikdo o to však nestál.

Je autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů. Vlastní multimediální studio, kde se věnuje výrobě filmů a propagačních materiálů. V USA žil až do loňského roku, kdy přesídlil zpět do Beskyd.

Fotogalerie

Používáme cookies

Tento web používá soubory cookies za účelem zlepšení navigace, analýzy používání webu a v marketingových aktivitách.