Legendární mořeplavec, jenž třikrát obeplul zeměkouli na své jednoposádkové plachetnici NIKÉ.

Richard Konkolski (1943) se narodil v Bohumíně, kde dřív prý byl jeden rybník vedle druhého. A tak už v dětství se v něm zrodila touha po vodě. Kluci v jeho okolí se chtěli stát generály, on však chtěl být admirálem. Cesta k jeho klukovskému snu se začala vyplňovat už v dětství, kdy se vydával na malé výpravy na vorech a pramicích. Profesionalizovat se začal v 16 letech. Plavby v kajaku po českých řekách mu však postupně začaly být malé a začal snít o moři.

Nakonec si vybral závod v Polsku a pustil se do stavby lodě. „Vždycky jsem byl optimista,“ podotýká. „Když měl člověk v sobě touhu a projevoval aktivitu vůči občanům, režim mu tu a tam něco dovolil.“ Jak připomíná, svůj sen pečlivě plánoval a pro jistotu také vytvářel různé rezervní plány. Zřejmě i proto se mu povedlo vůbec jako prvnímu Čechoslovákovi obeplout svět. A tak jako ryba ve vodě se Richard Konkolski cítí právě na moři.

V roce 1972 vystartoval ve svém prvním sólo závodě přes Atlantik, pokračoval v první sólo plavbě kolem světa, pak následoval druhý závod přes Atlantik. Postavil další loď Nike II a po několika úspěšných menších závodech se pustil do třetího úspěšného startu v sólo závodu přes Atlantik.  V sedmdesátých letech sváděl dlouholetou bitvu s totalitními úřady o povolení k plavbám, nakonec v roce 1980 bylo rozhodnuto, že již žádné další povolení k soukromé ani závodní plavbě neobdrží.

Následující dva roky tvrdě svépomoci připravoval loď na první sólo závodě kolem světa - BOC Challenge 1982. Po dvouleté marné snaze získat jakékoliv povolení ke startu se v červnu 1982 rozhodl vystartovat bez povolení. Svého úsilí a roků příprav se rozhodně nechtěl vzdát! Tehdy odjel s celou rodinou do polského Štětína, nasedli na loď Niké II a přistáli v pořádku až v americkém Newportu.

Přes všechny zdravotní a technické obtíže, zničenou loď nakonec v závodě BOC Challange 1982 pobil pět světových rekordů a získal čestné třetí místo. A to vše na konto československé vlajky. Nikdo o to však nestál.

Je autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů. Vlastní multimediální studio, kde se věnuje výrobě filmů a propagačních materiálů. V USA žil až do loňského roku, kdy přesídlil zpět do Beskyd.

Datum aktualizace:

20.2.2023

Legendární mořeplavec, jenž třikrát obeplul zeměkouli na své jednoposádkové plachetnici NIKÉ.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Videogalerie

Osamělé plavby

Nejslavnější český mořeplavec několikrát obeplul zeměkouli. Držitel medaile za zásluhy o stát v oblasti sportu má celosvětový respekt.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení