Richard Konkolski
ico osobonost cestovatelských střed

Richard Konkolski

mořeplavec

Legendární mořeplavec, jenž třikrát obeplul zeměkouli na své jednoposádkové plachetnici NIKÉ.

Richard Konkolski (1943) se narodil v Bohumíně, kde dřív prý byl jeden rybník vedle druhého. A tak už v dětství se v něm zrodila touha po vodě. Kluci v jeho okolí se chtěli stát generály, on však chtěl být admirálem. Cesta k jeho klukovskému snu se začala vyplňovat už v dětství, kdy se vydával na malé výpravy na vorech a pramicích. Profesionalizovat se začal v 16 letech. Plavby v kajaku po českých řekách mu však postupně začaly být malé a začal snít o moři.

Nakonec si vybral závod v Polsku a pustil se do stavby lodě. „Vždycky jsem byl optimista,“ podotýká. „Když měl člověk v sobě touhu a projevoval aktivitu vůči občanům, režim mu tu a tam něco dovolil.“ Jak připomíná, svůj sen pečlivě plánoval a pro jistotu také vytvářel různé rezervní plány. Zřejmě i proto se mu povedlo vůbec jako prvnímu Čechoslovákovi obeplout svět. A tak jako ryba ve vodě se Richard Konkolski cítí právě na moři.

V roce 1972 vystartoval ve svém prvním sólo závodě přes Atlantik, pokračoval v první sólo plavbě kolem světa, pak následoval druhý závod přes Atlantik. Postavil další loď Nike II a po několika úspěšných menších závodech se pustil do třetího úspěšného startu v sólo závodu přes Atlantik.  V sedmdesátých letech sváděl dlouholetou bitvu s totalitními úřady o povolení k plavbám, nakonec v roce 1980 bylo rozhodnuto, že již žádné další povolení k soukromé ani závodní plavbě neobdrží.

Následující dva roky tvrdě svépomoci připravoval loď na první sólo závodě kolem světa - BOC Challenge 1982. Po dvouleté marné snaze získat jakékoliv povolení ke startu se v červnu 1982 rozhodl vystartovat bez povolení. Svého úsilí a roků příprav se rozhodně nechtěl vzdát! Tehdy odjel s celou rodinou do polského Štětína, nasedli na loď Niké II a přistáli v pořádku až v americkém Newportu.

Přes všechny zdravotní a technické obtíže, zničenou loď nakonec v závodě BOC Challange 1982 pobil pět světových rekordů a získal čestné třetí místo. A to vše na konto československé vlajky. Nikdo o to však nestál.

Je autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů. Vlastní multimediální studio, kde se věnuje výrobě filmů a propagačních materiálů. V USA žil až do loňského roku, kdy přesídlil zpět do Beskyd.

Legendární mořeplavec, jenž třikrát obeplul zeměkouli na své jednoposádkové plachetnici NIKÉ.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Osamělé plavby

Datum přednášky 30.3.2016

Téma přednášky: Osamělé plavby

Nezdolný dobrodruh exceloval v sólo závodech přes Atlantik, poranil si páteř v Kapském Městě, udělal kotrmelec v Indickém oceánu, přežil prasklé stehy i potrhané plachty u bouřlivého Hornova mysu.

Vystoupili: mořeplavec Richard Konkolski – téma Osamělé plavby a mluvčí prezidenta Ladislav Špaček – téma Cesty s prezidentem Havlem

Videogalerie

Osamělé plavby

Nejslavnější český mořeplavec několikrát obeplul zeměkouli. Držitel medaile za zásluhy o stát v oblasti sportu má celosvětový respekt.

Všechny online večery
ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Daniel Hůlka

Daniel Hůlka

Muzikálový Dracula či Monte Cristo zpívá v opeře Stavovského divadla, věnuje se i zajímavé sólové tvorbě.

Helena Třeštíková

Helena Třeštíková

Oblíbená dokumentaristka točí časosběrnou metodou. Protagonisty sleduje i desetiletí. Výsledky fascinují! I její povídání.

Andrej Bán

Andrej Bán

V roce 1999 se podílel na založení charitativní organizace Člověk v ohrožení. V roce 2004 získal Křišťálové křídlo v kategorii publicistika a literatura.

Ondřej Calábek

Ondřej Calábek

Lektor řeší závislosti a motivace, osobní rozvoj, hypnózu, zbavení bolesti a scelení osobnosti.

Daniel Landa

Daniel Landa

Zpěvák a skladatel jezdí rallye a vyzývá profi thai boxery k soubojům v ringu.

Martin Koukal

Martin Koukal

Martin Koukal je bývalý český reprezentant a mistr světa v běhu na lyžích. Od svých pěti do deseti let hrál hokej, poté se soustředil na lyžování.