Petr Mašek
ico osobonost cestovatelských střed

Petr Mašek

horolezec

Výstup roku 2004 za Šiša Pangmu získal s dobrou partou, jeho jistota a výkonost je v lezeckém světě oblíbená. Spolehlivý borec táhne i velké výpravy.

Český horolezec, který má na svém kontě tři úspěšné výstupy na himálajské osmitisícovky (Broad Peak, Sisha Pangma, Gasherbrum II) a řadu dalších vrcholů. V roce se 2014 se účastnil expedice na K2, při níž doprovázel Radka Jaroše a Honzu Trávníčka při dnes již slavném výstupu, kterým R. Jaroš završil projekt Koruna Himálaje. Sám na vrchol ale nevystoupil.

Petr v mládí začínal ledním hokejem, než jej natrvalo přivábily vertikály hor. První expedici na osmitisícovku absolvoval v roce 2001. Jednalo se o výstup na obávanou K2. Dostal se až do 8000 m, ale stejně jako Zdeňkovi Hrubému a Radkovi Jarošovi se mu tehdy vrcholu nepovedlo dosáhnout. Tato trojice spolu pokračovala v dalších výstupech. Tým doplnil ještě Martin Minařík a společně v r. 2003 zkusili K2 znovu, opět neúspěšně. Zadařil se však Broad Peak (8 048 m) a následující rok i Sisha Pangma (8 046 m). Výkon získal ocenění Výstup roku.

V létě 2005 se Petr musel otočit 200 m pod vrcholem Nanga Parbat a na další úspěch na střeše světa Petr čekal pět let – s R. Jarošem a Liborem Uhrem podnikli expedici na Gašerbrum I a Gašerbrum II, Petr Mašek vystoupil jen na Gašerbrum II.  Na jaře 2012 podnikl s L. Uhrem expedici na Dhaulágirí a v r. 2014 již zmíněnou expedici na K2.

Výstup roku 2004 za Šiša Pangmu získal s dobrou partou, jeho jistota a výkonost je v lezeckém světě oblíbená. Spolehlivý borec táhne i velké výpravy.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Jordánsko

Datum přednášky 25.2.2015

Téma přednášky: Jordánsko

Vystoupili: horolezec Jan Trávníček – téma K2 a horolezec Petr Mašek – téma Jordánsko

Videogalerie

Jordánsko

Výstup roku 2004 za Šiša Pangmu získal s dobrou partou, jeho jistota a výkonost je v lezeckém světě oblíbená. Spolehlivý borec táhne i velké výpravy. Perfektní parťák je žádán...

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Alena Zárybnická

Alena Zárybnická

Televizní „rosnička“ stihla řadu inspirativních sportovních pořadů. Redaktorka a dramaturgyně vystudovala meteorologii a ochranu prostředí Mat-fyz fakulty UK.

Jan Rejžek

Jan Rejžek

Vystudoval Fakultu žurnalistiky UK v Praze, v 70. letech přispíval jako sportovní novinář do časopisu Gól, později proslul mnohdy nekompromisními kritikami v časopise Melodie.

Adam Ondra

Adam Ondra

Již ve dvanácti letech se zařadil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost.

Jindřich Štreit

Jindřich Štreit

Pochází ze Vsetína, prošel praxi učitele, ředitele, vysokoškolského pedagoga. Vedl umělecké galerie v Sovinci a v Bruntále, spolupracuje s progresivními umělci.

Marek Holeček

Marek Holeček

Špičkový lezec nezná kompromisy, zvládá i těžké výstupy. Dokazuje talent v extrémech..

Helena Třeštíková

Helena Třeštíková

Oblíbená dokumentaristka točí časosběrnou metodou. Protagonisty sleduje i desetiletí. Výsledky fascinují! I její povídání.