Martin Glaser
ico osobonost cestovatelských střed

Martin Glaser

ředitel ND v Brně

Narodil se v roce 1974 v Sokolově. Během gymnaziálních studií snil o dráze vědce, nakonec však vystudoval obor činoherní režie a dramaturgie na pražské DAMU.

Od roku 1998 působil jako kmenový režisér v Jihočeském divadle, od roku 2006 jako šéf činoherního souboru. Režíroval např. Havlovo Odcházení, Shakespearova Macbetha nebo Čechovovy Tři sestry. Získal cenu Josefa Balvína za nastudování hry Arabské noci, jeho inscenace hry Očištění byla na cenách Nadace Alfréda Radoka vyhlášena jako nejlepší uvedená česká hra, inscenace Nebezpečné vztahy byla zase oceněna jako nejpozoruhodnější umělecký počin na přehlídce České divadlo.

V listopadu 2013 se jako devětatřicetiletý stal ředitelem Národního divadla Brno. Úspěšný divadelní režisér a šéf činoherního souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích zvítězil v konkurzu na post, jehož se mnozí obávali. Jako režisér má prý mimo jiné slabost pro brutální grotesky či thrillery. Podaří se mu jako řediteli těmto „žánrům“ vyhnout? Režíroval více než 40 činoherních i operních inscenací v divadlech po celé ČR.

Přišel na chuť Brnu gastronomickému. Tento rozměr města je mu velmi sympatický. Podle jeho slov se zde strašně dobře jí, každou chvíli tady vznikne nový podnik, ať je to třeba malá kavárna, bistro nebo zajímavá restaurace. A jejich návštěva je příjemný způsob, jak se odmění za náročný pracovní den nebo týden.

Narodil se v roce 1974 v Sokolově. Během gymnaziálních studií snil o dráze vědce, nakonec však vystudoval obor činoherní režie a dramaturgie na pražské DAMU.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Francie

Datum přednášky 27.4.2016

Téma přednášky: Francie

Národní divadlo Brno přetváří na moderní scénu. Přivedl nové umělecké šéfy, nebojí se radikálních změn. Silný tým má zaděláno na velký úspěch. Přijde?

Země, které Martin Glaser jednoznačně propadl, je Francie. Každé dva tři roky se tam vrací a týden dva jezdí po zemi galského kohout a snaží se poznat některou z nenavštívených oblastí. Od té doby, co se z něj ve volném čase stal vášnivý zahrádkář, věnuje velkou pozornost úchvatným zahradám a parkům, které Francie svým návštěvníkům nabízí. A o těch bude mluvit nejvíc.

Vystoupili: novinář a spisovatel Tomáš Poláček – téma Stopem kolem světa a ředitel Národního divadla v Brně – téma Francie

Videogalerie

Francie

Režíroval Havlovo Odcházení, Shakespearova Macbetha i Čechovovy Tři sestry.

Všechny online večery
ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Radka Třeštíková

Radka Třeštíková

Prvotinu „Dobře mi tak“ vydala 2014, o rok později zaujala románem „To prší moře“ a 2016 vydala „Bábovky“, které se nyní filmově zpracovávají.

Jaroslav Svěcený

Jaroslav Svěcený

Popularizátor a propagátor vážné hudby nahrál 41 kompaktních disků světového houslového repertoáru.

Libor Dušek

Libor Dušek

Libor Dušek přednáší, učí, leze po skalách, účastní se náročných zahraničních expedicí a na lyžích dokázal sjet i z šestitisícového vrcholu v Tádžikistánu.

Milan Calábek

Milan Calábek

Mnoho lidí se na cestu snů do Indie, Nepálu či Peru nikdy nevydá proto, že mají fóbii z létaní, hadů a pavouků, lodí... Jedna známá měla fóbii na výšku a zamilovala se do horolezce.

Marek Příhoda

Marek Příhoda

Odborník Ústavu východoevropských studií

Daniel Stach

Daniel Stach

Obrovský přehled obdivujeme u televizní obrazovky. Slušně sportuje i cestuje.