Lucie Hrozová
ico osobonost cestovatelských střed

Lucie Hrozová

horolezkyně

Hvězdná reprezentantka a výjimečná osobnost světového horolezectví propadla lezení v deseti letech, na kontě má přelezy, které žádná jiná žena nezdolala.

Jako první na světě dala obtížnost M14 lezenou pouze muži. Pravidelně získává Výstup roku. Studovala Právo v podnikání. Na co má právo lezecká špička...?

Její první krůčky v oblasti sportovních aktivit začaly celkem brzy: díky aktivně sportujícím rodičům vyzkoušela mnoho sportů, od lyžování, atletiku, lezení až po gymnastiku. V 10. letech se, ale rozhodla obětovat vše lezení, kterému naplno propadla. Vášní se jí tak stalo lezení ve skalách, horách, i na strmých ledopádech. Díky velké dřině a talentu se z Lucie stala nebývale úspěšná reprezentantka a výjimečná osobnost světového horolezectví. Na svém kontě má přelezy, které dosud žádná jiná žena nezdolala. A do historie se také zapsala, když jako první žena na světě dokázala přelézt obtížnost M14 dosud lezenou pouze muži. Za své přelezy, které zdolala jako první žena na světě bývá pravidelně oceňována Výstupem roku. Jejím trenérem, od začátku až do současné doby, je otec, Libor Hroza st., jinak špičkový český (nezávodní) horolezec. Má vystudovanou Vysokou školu aplikovaného práva - obor Právo v podnikání.

Ve svém volném čase ráda provozuje různé aktivity převážně sportovního charakteru, jako je běhání, jóga, plážový volejbal a v zimě lyžování.

Co mě na lezení baví?

Celý lezecký svět, ranní probouzení v bivaku až po usínání pod miliony hvězd. Cvaknutí topové expresky, zašroubování šroubu do ledu, zvládnutí těžkého kroku, pokec s kamarády o lezení, plánování nových lezeckých cílů, prostě celý ten svět který se točí kolem lan, karabin a úžasných vertikál...

Jak jsem začala s lezením?

Táta horolezec a mě bylo osm let. Spíš mě tehdy bavily přemety a salta na kladině a jedinou chvílí ve vzduchu byla ta těsně před dopadem. A najednou stojím pod lezeckou stěnou, jiskřičky v očích a úcta k té obrovské výšce a převislé stěně. Nejistě si oblékám sedák a dělám první krůčky vzhůru, dolézám nahoru, netuším, že za pár let to pro mě bude vším, ale než jsem spuštěná dolů tak vím, že se toho jen tak nevzdám.

Hvězdná reprezentantka a výjimečná osobnost světového horolezectví propadla lezení v deseti letech, na kontě má přelezy, které žádná jiná žena nezdolala.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Co ostatní nevidí

Datum přednášky 21.1.2015

Téma přednášky: Co ostatní nevidí

Vystoupili: světový horolezec Peter Habeler – téma Himálaj a světová horolezkyně Lucie Hroznová – téma Co ostatní nevidí

Videogalerie

Co ostatní nevidí

Hvězdná reprezentantka a výjimečná osobnost světového horolezectví propadla lezení v deseti letech. Na kontě má přelezy, které žádná jiná žena nezdolala. Jako první na světě dala obtížnost M14 lezenou pouze muži. Pravidelně získává Výstup roku.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Vladimír Nosek

Vladimír Nosek

Špičkový lékař, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou, ale také skvělý horolezec, který dosáhl i vrcholu Mount Everest.

Tomáš Stařecký

Tomáš Stařecký

Zvoník katedrály Sv. Víta a astronomka, Tomáš a Erika jsou původem astronomové, ale jejich zájem se neupírá jen k nebesům, ale i k vzdáleným místům po celé zeměkouli.

Vlasta Čiháková Noshiro

Vlasta Čiháková Noshiro

Je předsedkyní Sdružení výtvarných kritiků. Publikuje v oboru moderního a současného umění. Nakladatelství JOTA jí vydalo knihu Mitsuko.

Alexandr Vondra

Alexandr Vondra

Pravicový politik se slušným přehledem dění.

Michal Thoma

Michal Thoma

Fotograf a publicista, absolvent kulturologie na FF UK. Zaměřuje se na oblast Jihovýchodní Asie, zejména Nepál, Bhútán, Indii a Srí Lanku, historii i současnost.

Jiří Menzel

Jiří Menzel

Světově uznávaný režisér Ostře sledovaných vlaků, Skřivánků na niti a Rozmarného léta má na kontě i pět oper. Dvorní filmař Bohumila Hrabala