Karel Janeček

matematik

Podnikatel, pedagog, bojovník proti korupci a mecenáš roku 1995 založil a dlouho vedl společnost RSJ, která je jedním z největších obchodníků a poskytovatelů likvidity na světových finančních trzích. Dnes působí jako předseda dozorčí rady.

Přednáší finanční matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Je zakladatel a předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci. Založil i Nadační fond Neuron na podporu vědy a Nadační fond pomoci.

Společnost RSJ je největší na londýnské derivátové burze NYSE Liffe, kde obchoduje od roku 2000, roku 2004 jmenována oficiálním tvůrcem trhu a třetím největším obchodníkem na chicagské CME Group.

Od 2009 jako první česká společnost je členem evropské derivátové burzy Eurex se sídlem ve Frankfurtu. Významného postavení dosáhla zdokonalováním vlastního systému matematických algoritmů pro obchodování s finančními deriváty.

2011 se Stanislavem Bernardem a hercem Janem Krausem založil Nadační fond proti korupci. Cílem je rozvoj etických hodnot v demokratické společnosti a podpora projektů odhalujících korupci ve veřejné správě s rozsáhlým ekonomickým dopadem. Fond předává Cenu za odvahu lidem, kteří s vědomím osobních rizik upozornili na korupci v okolí, podporuje protikorupční legislativu. Upozornili na závažné kauzy. Vizí fondu je stav, kdy korupce bude odsuzovaná jako zločin a podle toho bude ke korupčníkům „zlojedům“ přistupovat.

2010 založil Nadační fond Karla Janečka z dlouhodobého úsilí o podporu vědy. Podporuje projekty vědeckého výzkumu, v matematice, ekonomii a medicíně, mladé vědce v ČR a úspěšné české vědce, kteří se vrací ze zahraničí. 2013 se fond přejmenoval na nadační fond Neuron.

Nadační fond pomoci z roku 2012 pomáhá všem, co se dostali do úzkých destruktivní činností „zlojedů".

2012 spustil projekt Pozitivní evoluce s cílem přispět zlepšení společenského klimatu. Myšlenku Pozitivní evoluce rozvíjí svými fondy, filantropii a návrhem nového volebního systému.

Je spolumajitel DOX a první mecenáš festivalu Struny podzimu s propojováním jazzu a klasiky, tradice a experimentu.

Fotogalerie

Cestovatelské středy v Národním muzeu - logo

Nejbližsí termín: 2.3.2022

Místo konání: Historická budova Národního muzea

Bhútán

Úspěšný matematik zajímavě vstupuje do kulturní sféry, bojuje proti korupci.

Používáme cookies

Tento web používá soubory cookies za účelem zlepšení navigace, analýzy používání webu a v marketingových aktivitách.