Karel Janeček
ico osobonost cestovatelských střed

Karel Janeček

matematik

Úspěšný matematik zajímavě vstupuje do kulturní sféry, bojuje proti korupci.

Podnikatel, pedagog, bojovník proti korupci a mecenáš v roce 1995 založil společnost RSJ, která je jedním z největších obchodníků na světových finančních trzích. Předseda dozorčí rady dnes přednáší finanční matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Zakladatel a předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci založil Nadační fond Neuron na podporu vědy a Nadační fond pomoci. RSJ je největší na londýnské derivátové burze, roku 2004 oficiální tvůrce trhu a třetí největší obchodník na chicagské CME Group. Významné postavení dosáhla zdokonalením vlastního systému matematických algoritmů pro obchodování s finančními deriváty.

Roku 2011 s Bernardem a hercem Krausem založili Nadační fond proti korupci. Cílem je rozvoj etických hodnot demokratické společnosti a podpora projektů odhalujících korupci ve veřejné správě s rozsáhlým ekonomickým dopadem. Předává Cenu za odvahu těm, co upozornili na korupci, podporuje protikorupční legislativu. Korupce má být odsuzovaná jako zločin.

2010 Nadační fond Karla Janečka podpory vědy. Podporují projekty výzkumu v matematice, ekonomii i medicíně. Mladé vědce v ČR i úspěšné české vědce, co se vrací ze zahraničí. 2013 fond přejmenován na Neuron. 2012 spustil projekt Pozitivní evoluce s cílem přispět zlepšení společenského klimatu. Pozitivní evoluci rozvíjí fondy, filantropii a návrhem nového volebního systému. Spolumajitel DOX a mecenáš festivalu Struny podzimu s propojením jazzu a klasiky, tradice a experimentu.

Úspěšný matematik zajímavě vstupuje do kulturní sféry, bojuje proti korupci. Podnikatel, pedagog, bojovník proti korupci a mecenáš v roce 1995 založil společnost RSJ.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Bhútán

Datum přednášky 2.3.2022

Téma přednášky: Bhútán

Vystoupili: spisovatelka Bára Nesvadbová – téma Rwanda a matematik Karel Janeček – téma Bhútán

Videogalerie

Bhútán

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Viliam Buchert

Viliam Buchert

Je autorem přibližně 2500 různých článků, rozhovorů, analýz a komentářů.

Libor Dušek

Libor Dušek

Libor Dušek přednáší, učí, leze po skalách, účastní se náročných zahraničních expedicí a na lyžích dokázal sjet i z šestitisícového vrcholu v Tádžikistánu.

Petr Fejk

Petr Fejk

Ex ředitel pražské Zoo. Petr Fejk byl ředitel České národní budovy v New Yorku.

Martina Trchová

Martina Trchová

Mnoha talenty obdařená zpěvačka, písničkářka, výtvarnice a cestovatelka v jedné osobě. V létě roku 2014 se vydala do himálajské vesničky Mulbekh učit v místní škole výtvarnou výchovu a hru na kytaru.

Matěj Homola

Matěj Homola

Český zpěvák a kytarista. Se svým bratrem Janem Homolou hraje v české hudební skupině Wohnout.

Hynek Kmoníček

Hynek Kmoníček

Je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Dříve zastával funkci velvyslance v Austrálii.