Jméno Hivshu znamená v překladu - Hlas Arktidy. Hivshu pochází z inuitské linie šamanů a říká: Vše je život, život je ve všem.

Hivshu pochází z oblasti Qaanaaq - Thula, z nejseverněji obydlené osady světa Siorapaluk v Grónsku, kde Inuité stále žijí tradičním způsobem života a hodnoty předávají z generace na generaci. Hivshu, jinak potomek prvního dobyvatele severního pólu Roberta Pearyho a jeho inuitské „manželky“, je autentický vypravěč tradičních inuitských příběhů a také drumsinger - zpěvák bubnů.

V jeho společnosti se vydáme na sever do míst, kde nyní vládne hluboká polární noc trvající zde čtyři měsíce. Na samém severním vrcholku světa je úcta k předkům a naslouchání jejich moudrých rad nedílnou součástí života. Tradice a hodnoty se předávají z generace na generaci. I nás bude na cestě doprovázet zvuk tradičního inuitského zpěvu a bubnu ze sobích parůžků a kůže tuleně.

Inuitská tradice v oblasti Qaanaaq na samém severním vrcholku světa je stále živá. Na tomto drsném místě je úcta k předkům a naslouchání jejich moudrých rad nedílnou součástí života. Víra v sebe a spojení se "Zemí" rozhoduje často o přežití ze dne na den, tak jako být tady a teď ve spojení s přírodou a životem i v té nejobyčejnější formě.

Polární Inuité jsou velmi dobrými vypravěči. Ve svých ústně předávaných mýtech a příbězích si předávají cenné zkušenosti k životu. V příbězích jsou také detailně popsaná loviště, typy sněhu, ledu, chování zvířat a mnoho další moudrosti.

Hivshu v době kdy žil tradičním životem lovce, doprovázel a pomáhal organizovat mnoho expedic,  které vedly na sever až k Inglefield a k ostrovu Ellesmere a expedic z různých zemí světa, ze Švýcarska, Francie, Velké Británie, USA a Kanady.  Díky jeho zkušenostem a znalosti oblasti Qaanak, zdejšího života a tradic, si ho vybrali i filmové štáby a fotografové.

Hivshu je prapravnuk admirála Roberta Peary, prvního dobyvatele Severního pólu a jeho Inuitské ženy. Peary dobře věděl, že pro úspěch expedice k severnímu pólu si potřebuje získat Inuity a přijmout jejich bohaté zkušenosti s životem v této drsné oblasti, znalosti terénu, sněhu, ledu, práce se psím spřežením... Hivshu se vydal ve stopách svého pradědečka Roberta Pearyho a sledoval příběh 6 eskymó, které Peary sebou přivezl do New York jako součást výstavy  - živé antropologické "výstavní exponáty"- v Americkém Muzeu přírodní historie v roce 1897. Vydal se i za životním příběhem jediného přeživšího z těchto 6 Eskymó - Minika, šestiletého chlapce ...

Tato cesta Hivshu zavedla do New Yorku a různých historických míst ve snaze dozvědět se pravdu o tajemstvích obklopujících zachování kostry a mozku svých předků. Na konci svého vlastního zkoumání, které objevilo i temnou stránku svého legendárního praděda Pearyho, obět´, která byla zaplacena za realizaci snu jednoho člověka. Z tohoto výzkumu vznikl dokumentární film "Prize of the Pole"  "Obět pólu",  který používá i archivní záběry, fotografie  a zvukové nahrávky z Pearyho zkoumání Arktidy po více než dvacet let.

Datum aktualizace:

27.3.2023

Jméno Hivshu znamená v překladu - Hlas Arktidy. Hivshu pochází z inuitské linie šamanů a říká: Vše je život, život je ve všem.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Videogalerie

Cesta do země polárních Inuitů

Potomek prvního dobyvatele severního pólu R. Pearyho a jeho inuitské „manželky“, je vypravěč inuitských příběhů a drumsinger – zpěvák bubnů.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení