Hivshu – Robert Peary II.
ico osobonost cestovatelských střed

Hivshu – Robert Peary II.

inuitský šaman

Jméno Hivshu znamená v překladu - Hlas Arktidy. Hivshu pochází z inuitské linie šamanů a říká: Vše je život, život je ve všem.

Hivshu pochází z oblasti Qaanaaq - Thula, z nejseverněji obydlené osady světa Siorapaluk v Grónsku, kde Inuité stále žijí tradičním způsobem života a hodnoty předávají z generace na generaci. Hivshu, jinak potomek prvního dobyvatele severního pólu Roberta Pearyho a jeho inuitské „manželky“, je autentický vypravěč tradičních inuitských příběhů a také drumsinger - zpěvák bubnů.

V jeho společnosti se vydáme na sever do míst, kde nyní vládne hluboká polární noc trvající zde čtyři měsíce. Na samém severním vrcholku světa je úcta k předkům a naslouchání jejich moudrých rad nedílnou součástí života. Tradice a hodnoty se předávají z generace na generaci. I nás bude na cestě doprovázet zvuk tradičního inuitského zpěvu a bubnu ze sobích parůžků a kůže tuleně.

Inuitská tradice v oblasti Qaanaaq na samém severním vrcholku světa je stále živá. Na tomto drsném místě je úcta k předkům a naslouchání jejich moudrých rad nedílnou součástí života. Víra v sebe a spojení se "Zemí" rozhoduje často o přežití ze dne na den, tak jako být tady a teď ve spojení s přírodou a životem i v té nejobyčejnější formě.

Polární Inuité jsou velmi dobrými vypravěči. Ve svých ústně předávaných mýtech a příbězích si předávají cenné zkušenosti k životu. V příbězích jsou také detailně popsaná loviště, typy sněhu, ledu, chování zvířat a mnoho další moudrosti.

Hivshu v době kdy žil tradičním životem lovce, doprovázel a pomáhal organizovat mnoho expedic,  které vedly na sever až k Inglefield a k ostrovu Ellesmere a expedic z různých zemí světa, ze Švýcarska, Francie, Velké Británie, USA a Kanady.  Díky jeho zkušenostem a znalosti oblasti Qaanak, zdejšího života a tradic, si ho vybrali i filmové štáby a fotografové.

Hivshu je prapravnuk admirála Roberta Peary, prvního dobyvatele Severního pólu a jeho Inuitské ženy. Peary dobře věděl, že pro úspěch expedice k severnímu pólu si potřebuje získat Inuity a přijmout jejich bohaté zkušenosti s životem v této drsné oblasti, znalosti terénu, sněhu, ledu, práce se psím spřežením... Hivshu se vydal ve stopách svého pradědečka Roberta Pearyho a sledoval příběh 6 eskymó, které Peary sebou přivezl do New York jako součást výstavy  - živé antropologické "výstavní exponáty"- v Americkém Muzeu přírodní historie v roce 1897. Vydal se i za životním příběhem jediného přeživšího z těchto 6 Eskymó - Minika, šestiletého chlapce ...

Tato cesta Hivshu zavedla do New Yorku a různých historických míst ve snaze dozvědět se pravdu o tajemstvích obklopujících zachování kostry a mozku svých předků. Na konci svého vlastního zkoumání, které objevilo i temnou stránku svého legendárního praděda Pearyho, obět´, která byla zaplacena za realizaci snu jednoho člověka. Z tohoto výzkumu vznikl dokumentární film "Prize of the Pole"  "Obět pólu",  který používá i archivní záběry, fotografie  a zvukové nahrávky z Pearyho zkoumání Arktidy po více než dvacet let.

Jméno Hivshu znamená v překladu - Hlas Arktidy. Hivshu pochází z inuitské linie šamanů a říká: Vše je život, život je ve všem.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Cesta do země polárních Inuitů

Datum přednášky 5.2.2014

Téma přednášky: Cesta do země polárních Inuitů

Vystoupili: hudebník skupiny Wohnout Jan Homola – téma Indie očima muzikantů a inuitský šaman Hivshu – Robert Peary II. – téma Cesta do země polárních Inuitů

Videogalerie

Cesta do země polárních Inuitů

Potomek prvního dobyvatele severního pólu R. Pearyho a jeho inuitské „manželky“, je vypravěč inuitských příběhů a drumsinger – zpěvák bubnů.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Dana Holečková

Dana Holečková

Snad od narození ji to táhlo ke zvířatům. Jako úplně malá byla přesvědčena, že zvířata jsou chytřejší než lidi, neboť rozumí naší řeči a my ne.

Martin Glaser

Martin Glaser

Narodil se v roce 1974 v Sokolově. Během gymnaziálních studií snil o dráze vědce, nakonec však vystudoval obor činoherní režie a dramaturgie na pražské DAMU.

Michal Pavlíček

Michal Pavlíček

Je považován za jednoho z nejlepších českých kytaristů a je držitelem řady vítězství a ocenění v odborných anketách.

Vít Bělohradský

Vít Bělohradský

Vít Bělohradský - Spoluzakladatel společnosti FRMOL production. Společnost vznikla v roce 2005 a od svého založení realizovala obrovské množství televizních pořadů.

Petr Forman

Petr Forman

Absolvent loutkoherectví patří k výjimečným divadelníkům atypických scén.

Zdeněk Thoma

Zdeněk Thoma

Cestovatel, publicista a fotograf své dětské sny o budoucím povolání pproměnil v životní cestu navzdory všem překážkám.