Zuzana Beranová
ico osobonost cestovatelských střed

Zuzana Beranová

diplomatka a spisovatelka

Už jako malá obdivovala Joy Adamsonovou a díky slavné ochránkyni zvířat v sobě objevila touhu jet do Keni. Při cestě do školy stávala před její pamětní deskou.

Sen o tom, že se do Afriky vypraví, se jí opravdu splnil. Před čtrnácti lety poprvé vstoupila na keňskou půdu a Afriku už neopustila. Mluví o ní s respektem, ale i s láskou. Tvrdý a náročný kontinent. Člověka prý posílí, nebo zabije.

Zuzana Beranová se narodila se v roce 1971 v Opavě, kde také absolvovala základní školu a gymnázium. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově, studovala v Holandsku i Dánsku. Pracovala v neziskových organizacích v oblasti ekologie a sociální problematiky, několik let též jako novinářka pro MF DNES. V roce 2000 ukončila studium diplomatické akademie. Začala působit na ministerstvu zahraničí a v roce 2001 odcestovala coby česká konzulka do Keni. V roce 2005 se vrátila zpátky na ministerstvo. V letech 2008 až 2011 působila na ambasádě v Zimbabwe. Od roku 2011 do listopadu 2015 žila se svou rodinou v Namibii, kde pracovala na Delegaci EU jako zástupkyně velvyslance a kde vedla i politickou sekci. Nyní opět působí na českém ministerstvu zahraničních věcí.

Zuzana Beranová je vášnivou obdivovatelkou africké přírody i kultury, a kdykoli je to jen trochu možné, vyráží na safari – v poslední době i se svými dvěma malými dcerami, které Afriku rychle přijaly za svou. Ostatně, ta mladší se narodila v Zimbabwe v době, kdy tuto zemi zasáhla cholera, inflace, povolební násilí a nedostatek potravin. Je autorkou životopisu opavské rodačky Joy Adamsonové, slavné spisovatelky a ochránkyně přírody, která získala světovou proslulost díky lvici Else. Životopis Setkání se smrtí. V Nakladatelství Jota vydala knihy Všechny vůně Afriky a Poslední nosorožec.

Už jako malá obdivovala Joy Adamsonovou a díky slavné ochránkyni zvířat v sobě objevila touhu jet do Keni. Při cestě do školy stávala před její pamětní deskou.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Šplhání po africkém žebříku

Datum přednášky 13.4.2016

Téma přednášky: Šplhání po africkém žebříku

Vystoupili: automobilový závodník Rallye Dakar Karel Loprais – téma Afrika a diplomatka a spisovatelka Zuzana Beranová – téma Šplhání po africkém žebříku

Videogalerie

Šplhání po africkém žebříku

Vystudovaná žurnalistka pracovala pro MF DNES a na českých ambasádách v Nigérii, Keni a Zimbabwe, nyní pro EU v Namibii. Vášnivá obdivovatelka africké přírody i kultury je autorkou životopisu slavné Joy Adamson. Stále vyráží na safari!

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Jan Trávníček

Jan Trávníček

Úspěšný sumitter a prima společník má pestrou minulost – manažer hudební skupiny Znouzecnost, stále geodet. Jako pátý Čech vystoupil na vrchol K2. Vrchní bavič expedic si potrpí na kvalitní dýmky...

Pavel Horváth

Pavel Horváth

V sedmi letech se dostal do Sparty, za kterou před přestupem do Jablonce odehrál jen jeden zápas. Z Jablonce se vrátil do Prahy, odkud se dostal do reprezentace.

Karel Řehka

Karel Řehka

Tvrdé boje s povstalci, neprostupné hory, extrémní podnebí... s tím se vyrovnávají české speciální síly v Afghánistánu.

Milan Steigerwald

Milan Steigerwald

Hudbě se věnuje od dětství, ve dvanácti letech slyšel poprvé Smoke On The Water a to mu změnilo život.

Martin Bursík

Martin Bursík

Bývalý místopředseda vlády miluje horolezectví. Už před revolucí procestoval Tibet a načerno přešel „utečeneckým“ sedlem do Nepálu.

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek

Narodil se v Rumcajsově Jičíně, genius loci Českého ráje nasměroval jeho cestu životem. V zimě lyžuje, v létě si užívá skály.