Zuzana Beranová

Zuzana Beranová

diplomatka a spisovatelka

Už jako malá obdivovala Joy Adamsonovou a díky slavné ochránkyni zvířat v sobě objevila touhu jet do Keni. Při cestě do školy stávala před její pamětní deskou.

Sen o tom, že se do Afriky vypraví, se jí opravdu splnil. Před čtrnácti lety poprvé vstoupila na keňskou půdu a Afriku už neopustila. Mluví o ní s respektem, ale i s láskou. Tvrdý a náročný kontinent. Člověka prý posílí, nebo zabije.

Zuzana Beranová se narodila se v roce 1971 v Opavě, kde také absolvovala základní školu a gymnázium. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově, studovala v Holandsku i Dánsku. Pracovala v neziskových organizacích v oblasti ekologie a sociální problematiky, několik let též jako novinářka pro MF DNES. V roce 2000 ukončila studium diplomatické akademie. Začala působit na ministerstvu zahraničí a v roce 2001 odcestovala coby česká konzulka do Keni. V roce 2005 se vrátila zpátky na ministerstvo. V letech 2008 až 2011 působila na ambasádě v Zimbabwe. Od roku 2011 do listopadu 2015 žila se svou rodinou v Namibii, kde pracovala na Delegaci EU jako zástupkyně velvyslance a kde vedla i politickou sekci. Nyní opět působí na českém ministerstvu zahraničních věcí.

Zuzana Beranová je vášnivou obdivovatelkou africké přírody i kultury, a kdykoli je to jen trochu možné, vyráží na safari – v poslední době i se svými dvěma malými dcerami, které Afriku rychle přijaly za svou. Ostatně, ta mladší se narodila v Zimbabwe v době, kdy tuto zemi zasáhla cholera, inflace, povolební násilí a nedostatek potravin. Je autorkou životopisu opavské rodačky Joy Adamsonové, slavné spisovatelky a ochránkyně přírody, která získala světovou proslulost díky lvici Else. Životopis Setkání se smrtí. V Nakladatelství Jota vydala knihy Všechny vůně Afriky a Poslední nosorožec.

Fotogalerie

Používáme cookies

Tento web používá soubory cookies za účelem zlepšení navigace, analýzy používání webu a v marketingových aktivitách.