Zdeněk Merta
ico osobonost cestovatelských střed

Zdeněk Merta

hudební skladatel

Jeho umělecká hemisféra je k nezastavení. Prošel si lekcí v Británii a USA. Jako klávesista začínal roku 1970 v Divadle Semafor, kapelu Kardinálové vedl o dvě sezóny později.

Napsal muzikály Sny noci svatojánské, Bastard a Peklo. Za Babylon a Svět plný andělů nominován na cenu Radoka. Producent „Mše“ Leonarda Bernsteina na Pražském hradě. Se svou ženou Zorou Jandovou vytvořil šansonový muzikál „Nahá múza“ a „Ptákoviny“ pro MDB. 18 let hrála Laterna magica jeho představení „Casanova“. Kdy stihl napsat tři knihy...?

Patří k respektovaným skladatelům a producentům hudebního divadla. V oblasti showbyznysu je známá jeho spolupráce s Petrou Černockou a Zorou Jandovou. V 80. letech absolvoval katedru skladby na pražské HAMU a potom se věnoval vlastním hudebním projektům s různými partnery. Napsal několik desítek filmových a televizních partitur, mnoho písní, dva balety a opery, osm muzikálů (pro MdB) a několik komorních i symfonických skladeb. V posledních letech mu vyšly také tři knížky.

Zdenek Merta patří k respektovaným skladatelům a producentům. Vystudoval Státní konzervatoř v Praze (varhany a dirigování) – v té době v oblasti showbyznysu dlouhodobě spolupracoval s Petrou Černockou. Po absolvování katedry skladby na pražské HAMU se věnoval vlastním hudebním projektům s Petrou Janů a Zorou Jandovou. V pražské Redutě prezentoval dva autorské programy „Trochu jinak“ a „Premiéra“. V té době spolupracoval také s Hanou Hegerovou a uváděl publicistický program o hudbě v Československé televizi. Napsal několik desítek filmových a televizních partitur, mnoho písní, dva balety a několik komorních i symfonických skladeb. S libretistou Stanislavem Mošou napsali sedm původních muzikálů pro Městské divadlo Brno.

V roce 1997 byl spoluproducentem prvního českého uvedení „Mše“ Leonarda Bernsteina na Pražském hradě, na scénickém uvedení tohoto díla se znovu podílel v roce 2001 na festivalu Moravský podzim. Napsal několik desítek filmových a televizních partitur, řadu původních muzikálů, mnoho písní, dva balety a několik komorních i symfonických skladeb. Často se objevoval v televizi i v tisku, včetně společenských rubrik. Po pár letech ale jako by zmizel, protože na počátku 90. let začal mít vážné zdravotní problémy doprovázené ztrátou životní energie provázející chronický únavový syndrom Mertovy problémy trvaly sedm let.

Od roku 2010 se v Městském divadle Brno hraje šansonový muzikál „Nahá múza“, který vytvořil se svou ženou Zorou Jandovou a hudební komedie „Ptákoviny“. Osmnáct let se v Laterně magice hrálo představení „Casanova“, ke kterému napsal hudbu. Napsal dokonce i tři knížky a příležitostně publikuje v různých periodikách.

Patří mezi výrazně všestranné hudebníky – mezi jeho poslední aktivity patří autorská i producentská spolupráce se Zorou Jandovou na projektu písniček pro děti „Ryba z Havaje“, stejně jako autorství symfonického obrazu „The Last Century“ nebo skladby „Tance století“ pro trubku a orchestr a „Koncert pro elektrickou kytaru a orchestr.“ Jeho symfonický obraz "The Last Century (Ze starého světa)" v lednu 2010 zahrála Filharmonie Brno.

Jeho umělecká hemisféra je k nezastavení. Hudbu skládal pro zpěvačku Hanu Hegerovou, Evu Pilarovou nebo Petru Janů. S kapelou Kardinálové doprovázel Petru Černockou. Hudební skladatel Zdenek Merta spolupracuje s divadlem i s televizí. Na kontě má balety, symfonie nebo operu. Šanci nakonec neměl ani chronický únavový syndrom, kterým trpěl několik let. Tóny života s ním zapisuje herečka Zora Jandová a jejich dvě dcery.

Varhany a dirigování vystudoval na Státní konzervatoři v Praze. Vzdělání si rozšířil na Hudební fakultě Akademie múzických umění. Na zkušenou jel i do Británie nebo do Spojených států. Jako klávesista nastoupil Zdeněk Merta v roce 1970 do Divadla Semafor. Kapelu Kardinálové vedl o dvě sezóny později.

Výrazněji na sebe upozornil Hastrmanem tatrmanem v podání zpěváka Ronyho Martona. Kromě dvou baletů napsal i muzikály Sny noci svatojánské, Bastard nebo Peklo. Za Babylon a Svět plný andělů byl skladatel Zdeněk Merta nominován na cenu Alfréda Radoka. V Městském divadle Brno pak odhalil šansonovou Nahou múzu.

Jeho umělecká hemisféra je k nezastavení. Prošel si lekcí v Británii a USA. Jako klávesista začínal roku 1970 v Divadle Semafor, kapelu Kardinálové vedl o dvě sezóny později.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

New York

Datum přednášky 12.2.2020

Téma přednášky: New York

Vystoupili: hudební skladatel Zdeněk Merta – téma New York a fotograf Jaroslav Kučera – téma Od sametu po Karabach

Videogalerie

New York

Silné charisma cení nejen ženy...

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Zdeněk Merta není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Štěpán Rak

Štěpán Rak

Koncertoval prakticky po celém Finsku, hostoval ve Finském rozhlasu a televizi. Do Československa se vrátil roku 1980, jako pedagog pokračoval s výukou kytarové hry na pražské konzervatoři.

Jaroslav Dušek

Jaroslav Dušek

Neřízená střela i hloubavý filozof žije v domku z hlíny, drží půsty, odmítá prášky, hovoří s kameny, nemaže se krémy...

James Harries

James Harries

Uznávaný anglický hudebník z Manchesteru jako první na světě natočil album na mobil. Nahrávku bez úprav dal na stránky ke stažení.

Radim Uzel

Radim Uzel

Je lékař sexuolog a ředitel Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu.

Viktor Dyk

Viktor Dyk

Podílel se na činnosti kapel Božská těla, Dorota B.B., WAW!?, Plavalaguna, Autsider a naposledy Gaia Mesiah.

Martina Trchová

Martina Trchová

Mnoha talenty obdařená zpěvačka, písničkářka, výtvarnice a cestovatelka v jedné osobě. V létě roku 2014 se vydala do himálajské vesničky Mulbekh učit v místní škole výtvarnou výchovu a hru na kytaru.