Václav Chaloupek
ico osobonost cestovatelských střed

Václav Chaloupek

režisér

Plzeňskému rodákovi se již od útlého dětství zvířata stala největší zálibou a koníčkem. Místo hraček si hrál se zvířaty, četl o nich a maloval je. Dětství bylo ovlivněno uvězněním jeho otce, který byl v 50. letech politickým vězněm, takže Václav měl stíženou a svým způsobem omezenou volbu při výběru zaměstnáni, respektive studia. Po absolvování pedagogické fakulty v Plzni (obor kreslení) pracoval jako učitel kreslení na základní škole a potom jako výtvarník v ČSAD, kde kreslil autobusy. K milovaným zvířatům se dostal až po uvolnění místa kulturně výchovného pracovníka v zoologické zahradě v Plzni. Začal pořádat přednášky o zvířatech a zanedlouho se začal objevovat v dětských pořadech, kam vodil zvířata a vyprávěl o nich. Pro Studio Kamarád vytvořil seriál Neoblíbená zvířata, kde představoval dětem hady, potkany a další tzv. "neoblíbená" zvířata. V roce 1989 odešel ze zoologické zahrady a stal se krajským redaktorem pro Západočeský kraj. V průběhu šesti let natočil stovky reportáží pro českou televizi.

V roce 1997 natočil svůj první seriál, který měl velký úspěch u diváků. Tento sedmidílný večerníčkový seriál Tuláček, vypráví o dobrodružství a útrapách liščího mláděte. O rok později vznikl desetidílný seriál Pruhovaní kamarádi, kde jsou hlavními hrdiny dva malí divočáci a jezevec. Seriál opět získal vekou diváckou přízeň a stal se jedním z nejsledovanějších pořadů. Kluci ze zámku je třetím hraným seriálem, opět pro Večerníček, kde jsou tentokrát hrdiny mladí bažanti. Následuje seriál Méďové o třech medvíďatech, Vojtovi, Kubovi a Matějovi. Později natočil volné pokračování "medvědích příběhů", tentokrát jsou hlavními protagonisty medvíďata Honzík a Eliška. Mezitím natočil seriál Vydrýsek, kde s malou vydrou říční prožíváme jeho první rok života a seriál Bráškové, kde jsou hlavními hrdiny pro změnu vlčata. Zatím posledním vypravováním o zvířatech je seriál Madla a Ťap, kde Madla je štěně, Ťap je malý rys. V roce 2005 natočil 14dílný dokumentární cyklus Kouzlo Afriky, který nás zavede do nitra černého kontinentu. Je také autorem přírodopisného deníku Minuta z přírody, který přibližuje co se právě děje v přírodě. Příběhy zvířátek známé z populárních TV večerníčků vychází také v knižní podobě.

Plzeňskému rodákovi se již od útlého dětství zvířata stala největší zálibou a koníčkem. Místo hraček si hrál se zvířaty, četl o nich a maloval je.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Afrika

Datum přednášky 22.1.2020

Téma přednášky: Afrika

Vystoupili: režisér Václav Chaloupek – téma Afrika a principál Cirku La Putyka Rostislav Novák – téma Rwanda

Videogalerie

Afrika

Nejznámější filmař černého kontinentu tvoří hravé dokumenty, večerníčky a hlavně skvělé filmy o zvířatech. Seriál Kouzlo Afriky má duši. Velký milovník přírody nadchne i vás!

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Václav Chaloupek není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Petr Horký

Petr Horký

Polárník a režisér dokumentarista, producent, spisovatel, moderátor a youtuber jako první Čech došel na tři póly světa.

Tomáš Beránek

Tomáš Beránek

"Stavitel bambusových škol" je nyní mimořádně aktivní díky událostem po zemětřesení v Nepálu.

Zdeněk Merta

Zdeněk Merta

Jeho umělecká hemisféra je k nezastavení. Prošel si lekcí v Británii a USA. Jako klávesista začínal roku 1970 v Divadle Semafor, kapelu Kardinálové vedl o dvě sezóny později.

Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes

Dlouholetý sólista baletu Národního divadla účinkoval v padesáti představeních první scény.

Michal Viewegh

Michal Viewegh

Narodil se posledního březnového dne roku 1962 v Praze. Jeho mámě ještě nebylo dvacet: začínala studovat práva, hrála v komparsu Vinohradského divadla a ve zbylém čase četla Becketta a Ionesca.

Jan Rosák

Jan Rosák

Za rozhlasový mikrofon poprvé usedl v roce 1971. O pět let později začal namlouvat "šoty" do Televizních novin Československé televize.