Václav Chaloupek
ico osobonost cestovatelských střed

Václav Chaloupek

režisér

Plzeňskému rodákovi se již od útlého dětství zvířata stala největší zálibou a koníčkem. Místo hraček si hrál se zvířaty, četl o nich a maloval je. Dětství bylo ovlivněno uvězněním jeho otce, který byl v 50. letech politickým vězněm, takže Václav měl stíženou a svým způsobem omezenou volbu při výběru zaměstnáni, respektive studia. Po absolvování pedagogické fakulty v Plzni (obor kreslení) pracoval jako učitel kreslení na základní škole a potom jako výtvarník v ČSAD, kde kreslil autobusy. K milovaným zvířatům se dostal až po uvolnění místa kulturně výchovného pracovníka v zoologické zahradě v Plzni. Začal pořádat přednášky o zvířatech a zanedlouho se začal objevovat v dětských pořadech, kam vodil zvířata a vyprávěl o nich. Pro Studio Kamarád vytvořil seriál Neoblíbená zvířata, kde představoval dětem hady, potkany a další tzv. "neoblíbená" zvířata. V roce 1989 odešel ze zoologické zahrady a stal se krajským redaktorem pro Západočeský kraj. V průběhu šesti let natočil stovky reportáží pro českou televizi.

V roce 1997 natočil svůj první seriál, který měl velký úspěch u diváků. Tento sedmidílný večerníčkový seriál Tuláček, vypráví o dobrodružství a útrapách liščího mláděte. O rok později vznikl desetidílný seriál Pruhovaní kamarádi, kde jsou hlavními hrdiny dva malí divočáci a jezevec. Seriál opět získal vekou diváckou přízeň a stal se jedním z nejsledovanějších pořadů. Kluci ze zámku je třetím hraným seriálem, opět pro Večerníček, kde jsou tentokrát hrdiny mladí bažanti. Následuje seriál Méďové o třech medvíďatech, Vojtovi, Kubovi a Matějovi. Později natočil volné pokračování "medvědích příběhů", tentokrát jsou hlavními protagonisty medvíďata Honzík a Eliška. Mezitím natočil seriál Vydrýsek, kde s malou vydrou říční prožíváme jeho první rok života a seriál Bráškové, kde jsou hlavními hrdiny pro změnu vlčata. Zatím posledním vypravováním o zvířatech je seriál Madla a Ťap, kde Madla je štěně, Ťap je malý rys. V roce 2005 natočil 14dílný dokumentární cyklus Kouzlo Afriky, který nás zavede do nitra černého kontinentu. Je také autorem přírodopisného deníku Minuta z přírody, který přibližuje co se právě děje v přírodě. Příběhy zvířátek známé z populárních TV večerníčků vychází také v knižní podobě.

Plzeňskému rodákovi se již od útlého dětství zvířata stala největší zálibou a koníčkem. Místo hraček si hrál se zvířaty, četl o nich a maloval je.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Afrika

Datum přednášky 22.1.2020

Téma přednášky: Afrika

Seriál Kouzlo Afriky má duši.

Velký milovník přírody nadchne i vás!

Vystoupili: režisér Václav Chaloupek – téma Afrika a principál Cirku La Putyka Rostislav Novák – téma Rwanda

Videogalerie

Afrika

Nejznámější filmař černého kontinentu tvoří hravé dokumenty, večerníčky a hlavně skvělé filmy o zvířatech.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Václav Chaloupek není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Miroslav Bobek

Miroslav Bobek

Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, v letech 1993 až 2009 působil v Českém rozhlase.

Miroslav Dvořák

Miroslav Dvořák

Chytrý manažer a schopný podnikatel má řadu přesahů a aktivit.

Matěj Ruppert

Matěj Ruppert

Na střední škole se zúčastnil hudebně-soutěžního pořadu „Caruso Show“ a zvítězil.

Josef Váňa

Josef Váňa

S osmi vítězstvími ve Velké Pardubické a s mnoha dalšími jezdeckými a trenérskými úspěchy je největší postavou českého dostihového sportu.

Tomáš Sokol

Tomáš Sokol

Nejznámější český právník byl i ministr vnitra v letech 1990–1992. Několikanásobný vítěz soutěže Právník roku procestoval notný kus světa. Má za sebou výrazné případy typu Krejčíř...

Zdeněk Thoma

Zdeněk Thoma

Cestovatel, publicista a fotograf své dětské sny o budoucím povolání pproměnil v životní cestu navzdory všem překážkám.