Václav Chaloupek
ico osobonost cestovatelských střed

Václav Chaloupek

režisér

Plzeňskému rodákovi se již od útlého dětství zvířata stala největší zálibou a koníčkem. Místo hraček si hrál se zvířaty, četl o nich a maloval je. Dětství bylo ovlivněno uvězněním jeho otce, který byl v 50. letech politickým vězněm, takže Václav měl stíženou a svým způsobem omezenou volbu při výběru zaměstnáni, respektive studia. Po absolvování pedagogické fakulty v Plzni (obor kreslení) pracoval jako učitel kreslení na základní škole a potom jako výtvarník v ČSAD, kde kreslil autobusy. K milovaným zvířatům se dostal až po uvolnění místa kulturně výchovného pracovníka v zoologické zahradě v Plzni. Začal pořádat přednášky o zvířatech a zanedlouho se začal objevovat v dětských pořadech, kam vodil zvířata a vyprávěl o nich. Pro Studio Kamarád vytvořil seriál Neoblíbená zvířata, kde představoval dětem hady, potkany a další tzv. "neoblíbená" zvířata. V roce 1989 odešel ze zoologické zahrady a stal se krajským redaktorem pro Západočeský kraj. V průběhu šesti let natočil stovky reportáží pro českou televizi.

V roce 1997 natočil svůj první seriál, který měl velký úspěch u diváků. Tento sedmidílný večerníčkový seriál Tuláček, vypráví o dobrodružství a útrapách liščího mláděte. O rok později vznikl desetidílný seriál Pruhovaní kamarádi, kde jsou hlavními hrdiny dva malí divočáci a jezevec. Seriál opět získal vekou diváckou přízeň a stal se jedním z nejsledovanějších pořadů. Kluci ze zámku je třetím hraným seriálem, opět pro Večerníček, kde jsou tentokrát hrdiny mladí bažanti. Následuje seriál Méďové o třech medvíďatech, Vojtovi, Kubovi a Matějovi. Později natočil volné pokračování "medvědích příběhů", tentokrát jsou hlavními protagonisty medvíďata Honzík a Eliška. Mezitím natočil seriál Vydrýsek, kde s malou vydrou říční prožíváme jeho první rok života a seriál Bráškové, kde jsou hlavními hrdiny pro změnu vlčata. Zatím posledním vypravováním o zvířatech je seriál Madla a Ťap, kde Madla je štěně, Ťap je malý rys. V roce 2005 natočil 14dílný dokumentární cyklus Kouzlo Afriky, který nás zavede do nitra černého kontinentu. Je také autorem přírodopisného deníku Minuta z přírody, který přibližuje co se právě děje v přírodě. Příběhy zvířátek známé z populárních TV večerníčků vychází také v knižní podobě.

Plzeňskému rodákovi se již od útlého dětství zvířata stala největší zálibou a koníčkem. Místo hraček si hrál se zvířaty, četl o nich a maloval je.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Afrika

Datum přednášky 22.1.2020

Téma přednášky: Afrika

Seriál Kouzlo Afriky má duši.

Velký milovník přírody nadchne i vás!

Vystoupili: režisér Václav Chaloupek – téma Afrika a principál Cirku La Putyka Rostislav Novák – téma Rwanda

Videogalerie

Afrika

Nejznámější filmař černého kontinentu tvoří hravé dokumenty, večerníčky a hlavně skvělé filmy o zvířatech.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Václav Chaloupek není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Lenka Dusilová

Lenka Dusilová

Originální osobnost české hudby získala Anděla jako „Nejlepší zpěvačka“. Andělské zjevení naší hudební scény má velký přesah, putuje mezi žánry, popovou slávu nechává jiným...

Michal Novotný

Michal Novotný

Svou fotografickou kariéru odstartoval v osmnácti letech cestou stopem do začínající srbsko-chorvatské války. Následně absolvoval několik cest do zemí bývalého Sovětského svazu, zejména na Kavkaz.

Petr Vachler

Petr Vachler

Šikovný producent, scénárista a režisér rád provokuje. Chodí roky bos a medituje.

Ladislav Kříž

Ladislav Kříž

Léčitelské generace Křížů působí sto let. Fytodiagnostik a absolvent FTVS UK je nositel 6. Danu v karate, Mistr Evropy a vicemistr světa.

Jiří David

Jiří David

Se skupinou Tvrdohlaví rozvířil tvorbu, nebojí se vyjádřit „nepohodlný“ názor.

Martin Koukal

Martin Koukal

Martin Koukal je bývalý český reprezentant a mistr světa v běhu na lyžích. Od svých pěti do deseti let hrál hokej, poté se soustředil na lyžování.