Radim Špaček
ico osobonost cestovatelských střed

Radim Špaček

filmař

Narodil se do učitelské rodiny. Jeho otec Ladislav Špaček se stal později mluvčím prezidenta Václava Havla. Maminka Eva pracovala ve škole, kde učila prvňáčky. Radim byl tvrdohlavé a hyperaktivní dítě. Provokoval svými názory i zevnějškem, nerespektoval své rodiče a chtěl žít podle svých představ. V 16 letech rodinné spory vyvrcholily. Při jedné z hádek se Radim sebral a odešel z domova. Několik let se svým tátou nemluvili.

Mezitím vystudoval hereckou konzervatoř a režii na FAMU. Když mu bylo dvacet, odejel do válkou zmítaného Sarajeva. Natáčel tam svůj první celovečerní snímek Mladí muži poznávají svět. Rodiče, kteří se o jeho cestě na Balkán dozvěděli později, byli v šoku. Sarajevo bylo čtyři roky obklíčeno a umíraly tam tisíce lidí. Zadostiučiněním pak pro ně bylo, když Radim za tento snímek získal několik mezinárodních cen. Rodiče dlouho pochybovali o filmařských schopnostech svého syna. Měli pocit, že není precizní a nemá smysl pro zodpovědnost.

Velkou výzvou pro něj byla nabídka natočit film Pouta. Strašně se bál, že zklame. Moc mu záleželo na tom, aby to dopadlo výborně.

Vyhledal proto psychoterapeutku, ke které po celý rok docházel a řešil s ní své stavy a obavy. Nakonec se mu podařilo natočit film, který přijali nejenom kritici, ale i diváci. Na nominačním večeru Českého lva si pro cenu za nejlepší film roku šel opět Ladislav Špaček, protože Radim byl v Indii.

Velkou výzvou pro něj byla nabídka natočit film Pouta. Strašně se bál, že zklame. Moc mu záleželo na tom, aby to dopadlo výborně.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Indie a Bollywood

Datum přednášky 4.5.2016

Téma přednášky: Indie a Bollywood

Vystoupili: filmař Radim Špaček – téma Indie a Bollywood a mistr Feng Shui – téma Čína a tao

Videogalerie

Indie a Bollywood

Za dokument z obleženého Sarajeva získal mezinárodní ceny, za thriller Pouta Českého lva, natáčel v Afghánistánu... Organizuje Festival bollywoodského filmu. Svobodomyslný režisér zná Indii i jinak!

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Petr Horký

Petr Horký

Polárník a režisér dokumentarista, producent, spisovatel, moderátor a youtuber jako první Čech došel na tři póly světa.

Markéta Kutilová

Markéta Kutilová

Jejími tématy jsou válečné konflikty, lidská práva, ekologie a migrace do Evropy.

Olga Sommerová

Olga Sommerová

Ve svých filmech se zabývá sociálními tématy a mezilidskými vztahy, později významnými osobnostmi a fenomény společenského a uměleckého života, feminismem a nedávnou historií naší země.

Klára Kolouchová

Klára Kolouchová

Jako první rodilá Češka zdolala Mount Everest.

Martin Myšička

Martin Myšička

Vystudoval DAMU a Matematicko-fyzikální fakultu sub nukleární fyziky.

Pavla Jazairi

Pavla Jazairi

Pavla Jazairiová, známá rozhlasová reportérka, spisovatelka a cestovatelka, cítila už od narození neukotvenost a nestálost.