Radim Špaček

Radim Špaček

filmař

Narodil se do učitelské rodiny. Jeho otec Ladislav Špaček se stal později mluvčím prezidenta Václava Havla. Maminka Eva pracovala ve škole, kde učila prvňáčky. Radim byl tvrdohlavé a hyperaktivní dítě. Provokoval svými názory i zevnějškem, nerespektoval své rodiče a chtěl žít podle svých představ. V 16 letech rodinné spory vyvrcholily. Při jedné z hádek se Radim sebral a odešel z domova. Několik let se svým tátou nemluvili.

Mezitím vystudoval hereckou konzervatoř a režii na FAMU. Když mu bylo dvacet, odejel do válkou zmítaného Sarajeva. Natáčel tam svůj první celovečerní snímek Mladí muži poznávají svět. Rodiče, kteří se o jeho cestě na Balkán dozvěděli později, byli v šoku. Sarajevo bylo čtyři roky obklíčeno a umíraly tam tisíce lidí. Zadostiučiněním pak pro ně bylo, když Radim za tento snímek získal několik mezinárodních cen. Rodiče dlouho pochybovali o filmařských schopnostech svého syna. Měli pocit, že není precizní a nemá smysl pro zodpovědnost.

Velkou výzvou pro něj byla nabídka natočit film Pouta. Strašně se bál, že zklame. Moc mu záleželo na tom, aby to dopadlo výborně.

Vyhledal proto psychoterapeutku, ke které po celý rok docházel a řešil s ní své stavy a obavy. Nakonec se mu podařilo natočit film, který přijali nejenom kritici, ale i diváci. Na nominačním večeru Českého lva si pro cenu za nejlepší film roku šel opět Ladislav Špaček, protože Radim byl v Indii.

Fotogalerie

Používáme cookies

Tento web používá soubory cookies za účelem zlepšení navigace, analýzy používání webu a v marketingových aktivitách.