Petr Slavík
ico osobonost cestovatelských střed

Petr Slavík

fotograf

Toulky odlehlými kouty světa jako jsou chilské Andy nebo bolivijské deštné pralesy, vyústily v touhu zaznamenat poslední střípky divočiny objektivem fotoaparátu. „Tuláctví“, jak nazývá Petr Slavík své cestovatelské začátky, se změnilo v přesně plánované a náročné expedice za vymírajícími druhy živočišné říše. Návraty k horským gorilám do Ugandy, neúspěšné putování s himalájskými pastevci za sněžným levhartem nebo marné hledání „šedého ducha pralesa“ v zelené džungli Bornea. „Zase jsem nic nepřivez!“ říká po návratu z takových cest a ti co ho znají, vědí, že lže.

Fotografie, které Petr Slavík ze svých expedic přiváží byly veřejnosti představeny v několika autorských výstavách. „Vzpomínky na Afriku“, „ Ztracený svět“ nebo benefiční večer „V tropech tří světadílů“ nejsou pouhým představením autorovi tvorby. Výtěžek z pravidelně pořádaných aukcí, které zahajují Petrovi výstavy, je vždy věnován na chov vzácných a ohrožených druhů.

Přestože je Petr Slavík zaměřením fotograf divočiny, nevyhýbá se ani jiným tématům. Na jedné z jeho afrických cest vznikl humanitární projekt „Dětský svět bez hranic“. Stejnojmenná výstava v Nostickém paláci podpořila pobyt sociálních pracovníků v zambijské Lusace.

„Život je opravdu jen cesta a my věční poutníci, hledači krás a dobrodružství“, říká o svém putování za opravdovou divočinou, ale není mu lhostejný ani život zvířat chovaných v zajetí. Úzce spolupracuje se Zoo Ústí nad Labem. Je autorem knihy „Divoká srdce“, která představuje její obyvatele. Zoologické zahrady považuje za zařízení sloužící k nápravě lidských chyb. „Až člověk přestane narušovat životní prostor ostatních tvorů, nebude třeba mříží k záchraně druhů“, říká Petr Slavík a mizí se svým fotoaparátem do některého z dalších míst naší divoké planety.

Jeho životní krédem je: „Jdi tak, abys nepošlapal!“

Petr Slavík patří mezi lidi, kteří se s láskou k divočině narodili.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Aljaška – kodiak, největší medvědi světa

Datum přednášky 30.3.2011

Téma přednášky: Aljaška – kodiak, největší medvědi světa

Vystoupili: šéfredaktorka Koktejlu Barbora Literová Slavíková a fotograf Petr Slavík – téma Aljaška – kodiak, největší medvědi světa

Videogalerie

Aljaška – kodiak, největší medvědi světa

Uznávaný fotograf vystoupí společně se sličnou šéfredaktorkou geografického časopisu KOKTEJL.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Petr Slavík není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Antonín Střížek

Antonín Střížek

Procestoval Čínu, Mexiko Jižní Ameriku, Japonsko...

Ladislav Horáček

Ladislav Horáček

Své nakladatelství „vytváří“ v přátelských rozhovorech u piva.

Daniela Drtinová

Daniela Drtinová

Jedna z nejlepších moderátorek slaví úspěchy na DVTV.

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

Brání se titulu nejoceňovanější slovenský dokumentarista, ale asi není na světě festival horských či dobrodružných filmů, z něhož by neměl trofej, či dokonce několikanásobné ocenění.

Bolek Polívka

Bolek Polívka

Herec, mim a dramatik se po studiích herectví na brněnské JAMU (1972) stal spoluzakladatelem Divadla Husa na provázku.

Jakub Klepal

Jakub Klepal

Výkonný ředitel Nadace Forum 2000 je renesanční osobnost s velkým přesahem. V mladičkém věku vládne obrovské škále aktivit.