Mnislav Zelený Atapana

etnolog

Hlavním předmětem jeho zájmu jsou indiánské kmeny Latinské Ameriky, hlavně Amazonie. Kromě kulturní antropologie ho zajímá archeologie a historie.

Do Jižní Ameriky podnikl řadu poznávacích i badatelských cest. Při pobytu mezi indiány v roce 1989 byl adoptován do kmene Jawalapiti a získal indiánské jméno Atapana (List zelené palmy), které používá jako součást jména i ve své publikační činnosti.

V letech 1996–2001 byl velvyslancem České republiky v Kolumbii a Ekvádoru.

Po studiu ekonomie na Vysoké škole zemědělské v Praze se v roce 1967 přihlásil na filozofickou fakultu Karlovy univerzity ke studiu etnografie, které dokončil v roce 1974. Již v tomto období strávil v zemích Latinské Ameriky delší dobu na soukromých cestách, expedicích.

Studoval etnografii v Limě. Po zákazu publikovat vystřídal různá zaměstnání, vypravil se znovu do Brazílie.

Po roce 1989 podnikal, v letech 1993–1996 pracoval u španělské společnosti Grupo Antolín. Byl externí spolupracovník Centra iberoamerických studií Karlovy Univerzity, kde přednášel. Založil a byl prvním prezidentem Latinskoamerické společnosti.

V roce 2003 založil nadaci Velká Amazonie na ochranu tamějších indiánů a deštných pralesů.

Píše knihy, články, blog, přednáší. Vyjadřuje se i k problémům euroatlantické civilizace a ekologie. Do Jižní Ameriky se často vrací. Jeho knihy ENCYKLOPEDIE ŠAMANISMU i NA CESTĚ ZA SNEM mají úspěch.

Fotogalerie

Šamani Amazonie

Věhlasný kulturní antropolog a odborník na indiány odhalí zkušenosti se šamanismem.

Používáme cookies

Tento web používá soubory cookies za účelem zlepšení navigace, analýzy používání webu a v marketingových aktivitách.