Milan Knížák
ico osobonost cestovatelských střed

Milan Knížák

ex ředitel Národní galerie

Působí v oborech výtvarné umění (malba, socha, design a móda, architektura), hudba, literatura, teorie, dějiny loutkářství... Hobby se přeměnilo v profesionalitu.

Narozen 19. 4. 1940 v Plzni, vystudoval střední školu v Plané u ML. Studium na ostatních školách (VŠP, AVU, UK) nedokončil pro neschopnost vejít se do normalizovaného školství.

Po „Sametové revoluci“ nejradikálněji ze všech čsl. univerzit reformoval Akademii výtvarných umění a stal se prvním polistopadovým rektorem. Po 8 letech se stává generálním ředitelem NG v Praze, ale nepřestává učit. Je uváděn mezi 500 nejvýznamnějšími světovými umělci 20. století spolu s Fr. Kupkou a Jiřím Kolářem. Jeho skladba BROKEN MUSIC je zařazena mezi 1000 nejdůležitějších hudebních kompozic 20. století. Realizoval 100 samostatných výstav a stovky společných výstav na různých místech světa, navíc koncerty a hudební vystoupení.

Zakladatel českého hnutí AKTUAL a člen mezinárodní skupiny FLUXUS. Policajty označovaný za krále Mániček, za komunistické totality mnohokrát zadržen a několikrát souzen pro paragraf 112, hlava I, poškozování zájmů republiky v zahraničí. Bylo vydáno 80 samostatných katalogů a autorských knih, stovky katalogů společných. Řada hudebních nosičů vyšla doma i v zahraničí. Dvoudílná vědecká Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla.

Ceny:

– „Cena StB“ – Milan Knížák, blokovaná osoba No IV. Kategorie nebezpečnosti, registrační číslo 30277 datum zavedení 10. 12. 1966, Útvar S STB Praha

– Cena Jiřího Koláře v roce 1977

– Grand Prix na V. mezinárodním Triennale kresby, 1992, Wroclav, Polsko - Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy 1. stupně za pedagogickou činnost, 1997, Praha

– Vyznamenání udělené prezidentem republiky za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění, I. stupně 28. 10. 2010

– Pamětní odznak účastníka odboje a odporu proti komunismu, Ministerstvo obrany dne 9. 10. 2018 a mnoho dalších cen a nadací nejen v ČR.

Působí v oborech výtvarné umění (malba, socha, design a móda, architektura), hudba, literatura, teorie, dějiny loutkářství... Hobby se přeměnilo v profesionalitu.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Archiv je zatím prázdný.
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Martin Glaser

Martin Glaser

Narodil se v roce 1974 v Sokolově. Během gymnaziálních studií snil o dráze vědce, nakonec však vystudoval obor činoherní režie a dramaturgie na pražské DAMU.

Karel Poborský

Karel Poborský

Do dějin fotbalu vstoupil drzým obloučkem v národním týmu, kterým ve čtvrtfinále mistrovství Evropy 1996 pokořil portugalského brankáře Baíu.

Pavel Vrba

Pavel Vrba

Zažívá další skvělé období trenérské kariéry. V roli kouče národního týmu uspěl, když v předstihu dostal Česko na EURO 2016.

Jakub Szántó

Jakub Szántó

Zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě je mimořádný znalec regionu.

Vlasta Čiháková Noshiro

Vlasta Čiháková Noshiro

Je předsedkyní Sdružení výtvarných kritiků. Publikuje v oboru moderního a současného umění. Nakladatelství JOTA jí vydalo knihu Mitsuko.

Ivo Jahelka

Ivo Jahelka

Folkový písničkář zhudebňuje strhující příběhy, které umí život. S ČT připravil zajímavý seriál Neznalost neomlouvá.