Milan Knížák
ico osobonost cestovatelských střed

Milan Knížák

ex ředitel Národní galerie

Působí v oborech výtvarné umění (malba, socha, design a móda, architektura), hudba, literatura, teorie, dějiny loutkářství... Hobby se přeměnilo v profesionalitu.

Narozen 19. 4. 1940 v Plzni, vystudoval střední školu v Plané u ML. Studium na ostatních školách (VŠP, AVU, UK) nedokončil pro neschopnost vejít se do normalizovaného školství.

Po „Sametové revoluci“ nejradikálněji ze všech čsl. univerzit reformoval Akademii výtvarných umění a stal se prvním polistopadovým rektorem. Po 8 letech se stává generálním ředitelem NG v Praze, ale nepřestává učit. Je uváděn mezi 500 nejvýznamnějšími světovými umělci 20. století spolu s Fr. Kupkou a Jiřím Kolářem. Jeho skladba BROKEN MUSIC je zařazena mezi 1000 nejdůležitějších hudebních kompozic 20. století. Realizoval 100 samostatných výstav a stovky společných výstav na různých místech světa, navíc koncerty a hudební vystoupení.

Zakladatel českého hnutí AKTUAL a člen mezinárodní skupiny FLUXUS. Policajty označovaný za krále Mániček, za komunistické totality mnohokrát zadržen a několikrát souzen pro paragraf 112, hlava I, poškozování zájmů republiky v zahraničí. Bylo vydáno 80 samostatných katalogů a autorských knih, stovky katalogů společných. Řada hudebních nosičů vyšla doma i v zahraničí. Dvoudílná vědecká Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla.

Ceny:

– „Cena StB“ – Milan Knížák, blokovaná osoba No IV. Kategorie nebezpečnosti, registrační číslo 30277 datum zavedení 10. 12. 1966, Útvar S STB Praha

– Cena Jiřího Koláře v roce 1977

– Grand Prix na V. mezinárodním Triennale kresby, 1992, Wroclav, Polsko - Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy 1. stupně za pedagogickou činnost, 1997, Praha

– Vyznamenání udělené prezidentem republiky za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění, I. stupně 28. 10. 2010

– Pamětní odznak účastníka odboje a odporu proti komunismu, Ministerstvo obrany dne 9. 10. 2018 a mnoho dalších cen a nadací nejen v ČR.

Působí v oborech výtvarné umění (malba, socha, design a móda, architektura), hudba, literatura, teorie, dějiny loutkářství... Hobby se přeměnilo v profesionalitu.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Archiv je zatím prázdný.
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Pavel Liška

Pavel Liška

Jako junior jezdil za Svazarm minikáry. V Liberci hrál v amatérském kroužku při Divadle F. X. Šaldy. Vystudoval JAMU v Brně.

Marek Holeček

Marek Holeček

Špičkový lezec nezná kompromisy, zvládá i těžké výstupy. Dokazuje talent v extrémech..

Václav Bělohradský

Václav Bělohradský

Netradiční sociolog je řazen k postmoderním myslitelům a žákům Jana Patočky. Vystudoval na Filozofické fakultě UK v Praze češtinu a filosofii.

Martin Nikodým

Martin Nikodým

Skvělý „Čecho - Slovák" studoval DAMU v Praze a VŠMU v Bratislavě. Už za studií moderuje první soukromé rádio na Slovensku.

Jaroslav Samson Lenk

Jaroslav Samson Lenk

Je bývalým členem folkové skupiny Máci, členem trampské skupiny Hop Trop a kapelníkem své skupiny Samson a jeho parta.

Radka Třeštíková

Radka Třeštíková

Prvotinu „Dobře mi tak“ vydala 2014, o rok později zaujala románem „To prší moře“ a 2016 vydala „Bábovky“, které se nyní filmově zpracovávají.