Milan Cais
ico osobonost cestovatelských střed

Milan Cais

hudebník

Zapsal se do obecného povědomí především jako zpěvák, bubeník, textař, skladatel a scénograf skupiny Tata Bojs, kterou založil společně s Mardošou (vlastním jménem Marek Huňát) v roce 1988, ale je také vynikajícím výtvarníkem.

Jeho dílo není třeba žánrově dělit mezi hudbu a vizuální umění, vytváří jednolitý živý organismus. Umělec vždy usiloval propojit obě oblasti, hudbu vnímal přes obrazy a obrazy přes hudbu. Po studiu na Střední grafické škole Václava Hollara absolvoval v roce 1999 pražskou AVU v sochařských ateliérech Huga Demartiniho, Jindřicha Zeithammela a v ateliéru vizuální komunikace Jiřího Davida. Jeho výtvarná tvorba má multimediální zaměření, kromě malby a kresby umělec pracuje v oborech sochy, instalace, performance, videa či animace. Jako diplomovou práci vytvořil svůj trojrozměrný autoportrét, mluvícího robota p3D-01, jehož název nějakou dobu používal jako svůj pseudonym, nejčastěji v období hudebních alb Futuretro a Biorytmy.

V roce 2000 instaloval v rámci projektu Praha - evropské město kultury na střeše budovy Goetheho institutu monumentální videoprojekci nazvanou Noční hlídač, jejíž počátky lze shledat v objektech vytvořených z částí vlakové soupravy pražského metra a následně instalovaných ve vestibulu na Můstku i přímo v interiérech vagónů samotných, které vznikaly již během autorových studií na Akademii (Zneužití se trestá, 1998). Vyjadřovaly sociální potřebu umělce oslovit veřejný prostor. Noční hlídač se pak stal neoddělitelnou součástí vzhledu budovy Goetheho institutu, jež díky obrovským očím objektu na střeše připomínala bájnou obludu, střežící vltavské nábřeží a panorama Hradčan. Objekt oživil i vzpomínky na špehující režim minulosti, ačkoli původní záměr měl spíš ochranitelský cíl upozornění na různá nebezpečí nočního města.

S projekcí očí velkého formátu si pak Cais pohrával ještě v rámci hudebních vystoupení Tata Bojs, jež zaujaly právě neobyčejnou výtvarnou scénografií, kterou umělec s chutí vytvářel.

Zapsal se do obecného povědomí především jako zpěvák, bubeník, textař, skladatel a scénograf skupiny Tata Bojs, kterou založil společně s Mardošou.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Jižní Korea

Datum přednášky 1.6.2016

Téma přednášky: Jižní Korea

Vystoupí i Mardoša a Dušan Neuwerth. Jejich Nanoalbum získalo čtyři Zlaté anděly, s šestnácti alby se nemusí nikam honit. Retro zvuky, hlasové samply i netradiční hosté z jejich tvorby naštěstí nezmizely. Jdou s dobou a jsou ozdobou.

Vystoupili: hudebník Milan Cais – téma Jižní Korea a písničkář Jan Burian – téma Portugalsko

Videogalerie

Jižní Korea

Alternativní kapela z Hanspaulky rozhodně ví, co dělá. Pozitivní, nadšené recenze a vřelé reakce fanoušků mluví samy za sebe. Bude ochutnávka z nové desky.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Milan Cais není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Ladislav Špaček

Ladislav Špaček

Od roku 1992 působil téměř jedenáct let na Pražském hradě jako mluvčí prezidenta Václava Havla.

Josef Formánek

Josef Formánek

Roku 1992 založil společně s Miroslavem Urbánkem geografický magazín Koktejl. Téměř třináct let působil jako jeho šéfredaktor a díky své práci procestoval přes třicet zemí světa.

Jan Révai

Jan Révai

V mládí obdivoval kluky, co jezdili motokros a tiše záviděl všem, co jezdili do školy na mašině, na kterou balili holky.

Petr Horký

Petr Horký

Polárník a režisér dokumentarista, producent, spisovatel, moderátor a youtuber jako první Čech došel na tři póly světa.

Radim Špaček

Radim Špaček

Velkou výzvou pro něj byla nabídka natočit film Pouta. Strašně se bál, že zklame. Moc mu záleželo na tom, aby to dopadlo výborně.

Anna Hogenová

Anna Hogenová

Má mnoho titulů, před i za jménem, ale ten zásadní druh respektu vzbudí její slova.