Karel Loprais
ico osobonost cestovatelských střed

Karel Loprais

automobilový závodník Rallye Dakar

Je dodnes jednou z největších osobností Rallye Dakar.

Ze všech závodníků v historii má Monsieur Dakar na svém kontě druhou nejlepší bilanci pódiových umístění, před ním je již jen nedostižný Stéphane Peterhansel. Velkou část svého dětství strávil spolu se svým otcem na dílně, kde vznikaly vozidla vlastní konstrukce. V roce 1968 začal pracovat v kopřivnické Tatře na montáži a následně jako zkušební řidič. Testování a servis vozidel značky TATRA v zahraničí se staly zdrojem cenných zkušeností.

Skutečné závodnické začátky Karla Lopraise se datují až se začátkem tatrovácké účasti na Dakaru v roce 1986. V té době byl už zkušeným testovacím jezdcem Tatry a v závodě zúročil léta praktických poznatků s provozem těchto vozidel v extrémních podmínkách. Už při druhé účasti v roce 1987 získal pro Tatru dakarské stříbro a o rok později poprvé vyhrál. V letech 1988-2001 zvítězil celkem šestkrát a v době svého šestého prvenství byl nejúspěšnějším dakarským závodníkem historie.Jeho žákem a následovníkem v soutěžích kamionů je jeho synovec Aleš Loprais, který se s ním sešel v jedné posádce při závodě roku 2006 jako navigátor.

Karel Loprais byl rovněž zvolen českým motoristickým sportovcem století, několikrát získal Zlatý volant ve své kategorii a v roce 2007 obdržel Zlatý volant za celoživotní přínos motoristickému sportu.Kromě Dakaru se aktivně účastnil i Rallye Paříž-Peking a dubajské Desert Challenge.V květnu 2011 byl jmenován vládním zmocněncem pro oblast bezpečnosti silničního provozu.Je ženatý, má dva syny a bydlí ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Rallye Dakar: 19 účastí

1. místo: 6x

1988 Karel Loprais / Radek Stachura / Tomáš Mück TATRA

1994 Karel Loprais / Radek Stachura / Josef Kalina TATRA

1995 Karel Loprais / Radek Stachura / Tomáš Tomeček TATRA

1998 Karel Loprais / Radek Stachura / Jan Čermák TATRA

1999 Karel Loprais / Radek Stachura / Josef Kalina TATRA

2001 Karel Loprais / Petr Hamerla / Josef Kalina TATRA

Je dodnes jednou z největších osobností Rallye Dakar.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Afrika

Datum přednášky 13.4.2016

Téma přednášky: Afrika

Šestinásobný dakarský vítěz a symbol Tatry se stal motoristickým sportovcem století, vlastní několik Zlatých volantů.

Vystoupili: automobilový závodník Rallye Dakar Karel Loprais – téma Afrika a diplomatka a spisovatelka Zuzana Beranová – téma Šplhání po africkém žebříku

Videogalerie

Afrika

Slavný řidič je osobností nejtvrdšího závodu planety, kde má druhou nejlepší bilanci. Rodinný Loprais Team válcuje obří tovární stáje. Synovec Aleš zdárně pokračuje...

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Jiří David

Jiří David

Se skupinou Tvrdohlaví rozvířil tvorbu, nebojí se vyjádřit „nepohodlný“ názor.

Jan Trávníček

Jan Trávníček

Úspěšný sumitter a prima společník má pestrou minulost – manažer hudební skupiny Znouzecnost, stále geodet. Jako pátý Čech vystoupil na vrchol K2. Vrchní bavič expedic si potrpí na kvalitní dýmky...

Jan Saudek

Jan Saudek

Narodil se v roce 1935 v Praze jako mladší dvojče Karla, dnešního známého kreslíře.

Tomáš Poláček

Tomáš Poláček

Autostopem kolem světa jel cestovatel a novinář Tomáš Poláček. První cesty stopem absolvoval do Rumunska, Turecka a do kavkazských zemí.

Peter Hámor

Peter Hámor

Obdiv, pokora, respekt i úchvatné scenérie a chvíle absolutní harmonie. Zelený klid himalájských údolí, chladný labyrint trhlin i magický bílomodrý svět závratných hřebenů a obrovských stěn.

Ondřej Smeykal

Ondřej Smeykal

Australský domorodý nástroj didgeridoo zaznamenal v posledních desetiletí značný rozmach popularity.