Karel Loprais
ico osobonost cestovatelských střed

Karel Loprais

automobilový závodník Rallye Dakar

Je dodnes jednou z největších osobností Rallye Dakar.

Ze všech závodníků v historii má Monsieur Dakar na svém kontě druhou nejlepší bilanci pódiových umístění, před ním je již jen nedostižný Stéphane Peterhansel. Velkou část svého dětství strávil spolu se svým otcem na dílně, kde vznikaly vozidla vlastní konstrukce. V roce 1968 začal pracovat v kopřivnické Tatře na montáži a následně jako zkušební řidič. Testování a servis vozidel značky TATRA v zahraničí se staly zdrojem cenných zkušeností.

Skutečné závodnické začátky Karla Lopraise se datují až se začátkem tatrovácké účasti na Dakaru v roce 1986. V té době byl už zkušeným testovacím jezdcem Tatry a v závodě zúročil léta praktických poznatků s provozem těchto vozidel v extrémních podmínkách. Už při druhé účasti v roce 1987 získal pro Tatru dakarské stříbro a o rok později poprvé vyhrál. V letech 1988-2001 zvítězil celkem šestkrát a v době svého šestého prvenství byl nejúspěšnějším dakarským závodníkem historie.Jeho žákem a následovníkem v soutěžích kamionů je jeho synovec Aleš Loprais, který se s ním sešel v jedné posádce při závodě roku 2006 jako navigátor.

Karel Loprais byl rovněž zvolen českým motoristickým sportovcem století, několikrát získal Zlatý volant ve své kategorii a v roce 2007 obdržel Zlatý volant za celoživotní přínos motoristickému sportu.Kromě Dakaru se aktivně účastnil i Rallye Paříž-Peking a dubajské Desert Challenge.V květnu 2011 byl jmenován vládním zmocněncem pro oblast bezpečnosti silničního provozu.Je ženatý, má dva syny a bydlí ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Rallye Dakar: 19 účastí

1. místo: 6x

1988 Karel Loprais / Radek Stachura / Tomáš Mück TATRA

1994 Karel Loprais / Radek Stachura / Josef Kalina TATRA

1995 Karel Loprais / Radek Stachura / Tomáš Tomeček TATRA

1998 Karel Loprais / Radek Stachura / Jan Čermák TATRA

1999 Karel Loprais / Radek Stachura / Josef Kalina TATRA

2001 Karel Loprais / Petr Hamerla / Josef Kalina TATRA

Je dodnes jednou z největších osobností Rallye Dakar.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Afrika

Datum přednášky 13.4.2016

Téma přednášky: Afrika

Šestinásobný dakarský vítěz a symbol Tatry se stal motoristickým sportovcem století, vlastní několik Zlatých volantů.

Vystoupili: automobilový závodník Rallye Dakar Karel Loprais – téma Afrika a diplomatka a spisovatelka Zuzana Beranová – téma Šplhání po africkém žebříku

Videogalerie

Afrika

Slavný řidič je osobností nejtvrdšího závodu planety, kde má druhou nejlepší bilanci. Rodinný Loprais Team válcuje obří tovární stáje. Synovec Aleš zdárně pokračuje...

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Petr Slavík

Petr Slavík

Petr Slavík patří mezi lidi, kteří se s láskou k divočině narodili.

Libor Uher

Libor Uher

Jako druhý Čech v historii, při expedici na osmitisícovky K2 a Broad Peak vedené Leopoldem Sulovským, vystoupil na K2, druhou nejvyšší horu světa.

Stefan Milkov

Stefan Milkov

Sochař velkého přesahu je i malíř, grafik, designer, hudebník... Rodák z Bohumína vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a ateliér Sochařství VŠ uměleckoprůmyslové.

Michal Kubal

Michal Kubal

Když se rozhlédnete po zdech jeho kanceláře, hned máte jasno, kde byl na poslední štaci...

Miloslav Stingl

Miloslav Stingl

Zažil blokádu Kuby, mluvil s Fidelem Castrem, objevil ruiny mayských měst, rodil eskymácké děti v Arktidě, přátelil se s králem Tongy, přežil námořní katastrofu, plaval v řece plné krokodýlů.

Václav Koubek

Václav Koubek

Svou kariéru začínal v osmdesátých letech minulého století na legendárních Divadelních poutích pořádaných na pražském Střeleckém ostrově.