Josef Váňa
ico osobonost cestovatelských střed

Josef Váňa

žokej

Cesta legendárního dostihového jezdce (*20. 10. 1952) a trenéra ke koním nebyla vůbec jednoduchá. Začínal jako chovatel a ošetřovatel koní, poté byl pomocným dělníkem na stavbě televizního vysílače na Pradědu, strojníkem lyžařského vleku a později vedoucím lyžařského střediska. V osmadvaceti letech se vrátil k ježdění koní u nás i v Německu. Roku 1994 se stal trenérem dostihových koní a majitelem firmy Jovan. Sportovní trofeje nezískával jen v dostizích. V mezinárodním závodu Horské služby byl členem vítězné hlídky HS Pradědu v Krkonoších (1976) a ve Vysokých Tatrách (1978), zvítězil v obřím slalomu ve Vysokých Tatrách (1978), startoval v Jizerské padesátce i v Jesenické sedmdesátce.

Jeho jezdecká kariéra začala už v dětství, kdy jezdil na všem, na čem se jezdit dalo – na kozách, krávách, koních a dokonce i na prasatech. Svůj první dostih absolvoval v roce, na start Velké pardubické se poprvé postavil v roce 1985 s Paramonem a dojel na druhém místě. V jednom rozhovoru prohlásil, že nebýt jeho otálení se znovunasednutím po pádu na Hadím příkopě, dojel by při své premiéře do cíle jako vítěz.

Prvního vítězství ve Velké pardubické se dočkal v roce 1987 v sedle legendárního Železníka. S ním dokázal zvítězit ještě třikrát (1988, 1989, 1991). Páté vítězství si připsal v sedle Vronského v roce 1997 a šesté, sedmé a osmé v sedle Tiumena v roce 2009 respektive 2010 a 2011.Trenérským úspěchům Josefa Váni dominuje 9 vítězství ve Velké pardubické. Dvojnásobnou vítězkou byla bělka Sixteen.

Josef Váňa je pověstný svým nezdolným životním optimismem, se kterým čelí i mnohým zraněním. Na německém dostihu v červnu 1994 se neudržel v sedle a kůň jeho soupeře na něj dopadl hřbetem. Váňa utrpěl těžký otřes mozku, mnohačetné zlomeniny žeber a pánve, zhmožděniny hrudníku, levá plíce byla zčásti utržená. Během převozu do nemocnice se mu několikrát zastavilo srdce a nastala klinická smrt. Druhý den po návratu z nemocnice seděl v sedle, dva měsíce po úrazu se opět postavil na start..

S osmi vítězstvími ve Velké Pardubické a s mnoha dalšími jezdeckými a trenérskými úspěchy je největší postavou českého dostihového sportu.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Za anglickým plnokrevníkem

Datum přednášky 15.6.2016

Téma přednášky: Za anglickým plnokrevníkem

Slavný dostihový jezdec a trenér. Legendární Železník, Vronsky nebo Tiumen jsou jen zlomkem jeho kariéry.

Vystoupili: žokej Josef Váňa – téma Za anglickým plnokrevníkem a herci Pavel Liška a Jan Révai – téma Moto cestou necestou

Videogalerie

Za anglickým plnokrevníkem

Osminásobní vítěz Velké Pardubické je suverénně největší postavou českého dostihového sportu. Pověstný optimista přežil v roce 1994 klinickou smrt a za dva měsíce se triumfálně vrátil do sedla. Uvidíme ho znovu na startu?

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Josef Váňa není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Antonín Kratochvíl

Antonín Kratochvíl

Špičkový fotograf světového formátu skvěle zachytil unikátní místa planety.

Jan Šibík

Jan Šibík

Unikátně dokumentuje okolní dění.

Jaroslav Dušek

Jaroslav Dušek

Neřízená střela i hloubavý filozof žije v domku z hlíny, drží půsty, odmítá prášky, hovoří s kameny, nemaže se krémy...

Lucie Výborná

Lucie Výborná

Řadu let moderovala Koncerty Lidí dobré vůle z Velehradu, k roku 2011 moderovala na ČT1 kvíz „Autoškola národa“ a každoročně také vodní špektákl Svatojanské Navalis.

Tomáš Stařecký

Tomáš Stařecký

Zvoník katedrály Sv. Víta a astronomka, Tomáš a Erika jsou původem astronomové, ale jejich zájem se neupírá jen k nebesům, ale i k vzdáleným místům po celé zeměkouli.

Michal Pavlíček

Michal Pavlíček

Je považován za jednoho z nejlepších českých kytaristů a je držitelem řady vítězství a ocenění v odborných anketách.