Josef Rakoncaj
ico osobonost cestovatelských střed

Josef Rakoncaj

horolezec

Vystoupil na vrcholy velehor téměř všech světových kontinentů.

Jednu z nejtěžších osmitisícovek, obávanou K2, zdolal jako jediný člověk na světě hned dvakrát, vždy bez kyslíku. Poprvé se mu to podařilo 31. července 1983.

Druhou nejvyšší horu světa zdolal jako první Čech za dramatických okolností, spolu s Italem Agostinem da Polenzou bivakoval pouhých 50 metrů pod vrcholem v nadmořské výšce 8550 metrů.

Na vrchol K2 se koncem července 1983 Rakoncaj vydal s italskou expedicí: 30. července postavili ve výšce kolem 8 000 metrů nad mořem čtvrtý výškový tábor a dva ze čtyř horolezců tam výstup ukončili. Rakoncaj spolu s italským horolezcem Agostinem da Polenzou se druhý den ráno vydal na vrcholovou cestu a během jednoho dne se plánovali vrátit zpět do tábora. Výstup se ale protáhl, vrchol zdolali až kolem osmé večer a byli tak nuceni bivakovat 50 metrů pod vrcholem, tedy ve výšce kolem 8550 metrů. "Tam se nespí, tam se vaří čaj a doplňují se tekutiny," komentoval Rakoncaj.

Spolu s Italem tak přežili jeden z nejvyšších bivaků v historii horolezectví. "Bivak s Agostinem, to byl zážitek na celý život. Už bych to nikdy nechtěl prožít," vzpomínal po letech Rakoncaj, který obávanou horu zdolal severním pilířem z Číny. "Šli jsme do známého terénu," hodnotil cestu, kterou o rok dříve vystoupala japonská výprava, zastánce prvovýstupů Rakoncaj. Z expedice se vrátil jako novopečený držitel československého výškového rekordu, o který ho připravil mezi Čechy až v roce 1991 Leopold Sulovský výstupem na Mount Everest.

V roce 1986 si výstup na K2 zopakoval a stal se prvním horolezcem světa, který tuto obávanou horu zdolal dvakrát. Překonán byl až v roce 2001, jako jediný tam byl ale dvakrát bez kyslíku. Tentokrát šel na vrchol z pákistánské strany Ambruzziho pilířem. "První byla klasická expedice. Mimo Evropu jsme byli čtyři a půl měsíce. A cesta Severním pilířem byla náročnější. Poslední úsek se jde bez lan, má sklon až šedesát stupňů. To vše nad výškou 8000 metrů. V Ambruzziho pilíři jsou zbytky po starých expedicích, orientace je tam daleko jednodušší. Dokonce jsem tam tehdy lezl bez cepínu," srovnal Rakoncaj obě výpravy. Druhá expedice na K2 byla ale výjimečná ještě v jedné věci. Na horu totiž lezl v domnění, že jde o nejvyšší horu světa. Až teprve po výpravě bylo totiž potvrzeno, že Mount Everest je vyšší než K2.

"Kádvojka" se nachází v pohoří Karákoram na hranici pákistánské části Kašmíru s Čínou v oblasti ledovce Baltoro. Je sice zhruba o 240 metrů nižší než Mount Everest, měří 8611 metrů nad mořem, ve srovnání s ostatními osmitisícovkami je podle mnohých horolezců horou nejtěžší a pro její popis se používají i výrazy jako "děsivá" hora či "zabiják".

Pokud vám K2 připadá jako zvláštní jméno pro horu, máte pravdu. Název totiž pochází z technického pojmenování, které získaly všechny vrcholy při svém zaměřování. Zatímco pro jiné hory se později vžil nějaký jiný název, jediné K2 toto označení zůstalo. Místní pro ni ale samozřejmě svá jména mají, domorodci ji nazývají Čogori (velká nebo královská hora) a Číňané Qogir.

Lézt začínal na turnovských pískovcích, brzy ho ale zlákaly velehory. Během své kariéry dvaašedesátiletý Josef Rakoncaj absolvoval více než 30 expedic.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Archiv je zatím prázdný.
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Josef Rakoncaj není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Ladislav Heryan

Ladislav Heryan

Salesián a katolický kněz se živí jako učitel, kněze dělá ve volném čase, takže téměř žádný čas nemá.

Michal Viewegh

Michal Viewegh

Narodil se posledního březnového dne roku 1962 v Praze. Jeho mámě ještě nebylo dvacet: začínala studovat práva, hrála v komparsu Vinohradského divadla a ve zbylém čase četla Becketta a Ionesca.

Kristina Höschlová

Kristina Höschlová

Specializuje se na anesteziologii a intenzívní péči, urgentní medicínu, záchranářství a horskou medicínu.

Petr Salava

Petr Salava

Narodil se v roce 1955 v Nymburce. Původně chtěl být elektrotechnikem, ale zlákal ho jiný svět…

Markéta Kutilová

Markéta Kutilová

Jejími tématy jsou válečné konflikty, lidská práva, ekologie a migrace do Evropy.

Cyril Höschl

Cyril Höschl

Jeden z nejznámějších psychiatrů srozumitelně hovoří o duševním zdraví a nemocech.