Jan Pirk

Jan Pirk

kardiolog

Studia dokončil v roce 1972 a začal pracovat v nemocnici v Nymburce. Vyhrál konkurz na místo vědeckého aspiranta v IKEMu a od 1. října 1974 zde pracuje.

Zabýval se žilními štěpy a v roce 1978 se stal kandidátem lékařských věd, o deset let později získal doktorát.

V osmdesátých letech absolvoval stáž ve Spojených státech. V roce 1990 působil v dánském Odense.

V roce 1991 se stal přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEMu, o čtyři roky později pak i přednostou celého Kardiocentra IKEMu. Roku 1991 provedl první transplantaci srdce. V roce 1997 se stal docentem a byl mu byl udělen titul nejlepšího manažera ve zdravotnictví.

V dubnu 2012 jeho tým voperoval českému pacientovi, hasiči Jakubovi Halíkovi místo srdce dvě čerpadla. Pacient poté čekal na transplantaci, ale v říjnu téhož roku zemřel na selhání jater a ledvin. Ačkoli se pro něj nepodařilo najít vhodného dárce srdce, léčba tohoto pacienta podle Pirka posunula světovou medicínu. Před českými lékaři obdobný zákrok provedli jen jejich kolegové v americkém Texasu, ale jejich pacient již po týdnu zemřel.

Ročně Pirk se svým týmem uskuteční asi 250 operací srdcí, dříve to bývalo i 330.Za jeho život jich bylo asi 7000, kromě toho má za sebou 170 úspěšných transplantací srdcí (data z r. 2008). Čísla ho řadí k vysoce uznávaným operatérům srdcí v Evropě. Získal i ocenění Lékař roku.

Fotogalerie

Používáme cookies

Tento web používá soubory cookies za účelem zlepšení navigace, analýzy používání webu a v marketingových aktivitách.