Jan Burian
ico osobonost cestovatelských střed

Jan Burian

písničkář

Písničkář, muzikant, hudební skladatel, básník, publicista, spisovatel a moderátor.

Vystoupil od roku 1970 na více než čtyřech tisících koncertů, většinou sólově za doprovodu klavíru, ale také v různých formacích. V současné době vystupuje mimo jiné i v rockové sestavě svého syna Jiřího.

Vydal řadu alb, debut Hodina duchů (1989) vyšel již ve třech vydáních, poslední desky jsou věnovány například osudům žen. Jeho písně zpívali mj. Jiří Suchý, Michal Prokop, Vladimír Mišík, Petr Skoumal, Marta Kubišová, Hana Hegerová aj., písně na albu Dívčí válka interpretuje 20 současných zpěvaček všech generací.

Vydal více než deset knih – od sbírek poezie, souboru fejetonů a televizních rozhovorů po knihy inspirované cestováním a poznáváním cizích kultur (Amerika, Francie, Dánsko, Island, Chile, ostrovy v Baltském moři, Portugalsko), o kterých tvrdošíjně odmítá mluvit jako o cestopisech. V knihách zachycuje zážitky a dojmy z putování, své vnitřní příběhy, poznatky z kultury, historie, paradoxy současnosti. Napsal i libreto k opeře, v roce 2012 vyšla jeho obsáhlá monografie o otci – Nežádoucí návraty E. F. Buriana. Každý týden můžete najít jeho fejeton v časopise Týdeník Rozhlas.

Jan Burian (*1952) spoluvytvořil 29 padesátiminutových rozhlasových pořadů pro stanici Vltava pod názvem S Janem Burianem na sever. Pracoval dlouhé roky (1993 – 2005) jako televizní moderátor (Posezení s Janem Burianem, Artefakta). Nedávno uvedla ČT1 jeho pořad Burianův den žen, na němž spolupracoval s řadou mladých filmových dokumentaristů (Vít Klusák, Filip Remunda, Erika Hníková a další). Natočil cyklus dokumentů Chilský deník a filmy Islandská paměť, Žít jako Dán a Bornholm – Mimo sezónu.Patnáct let uvádí přehlídku dokumentární tvorby na festivalu Finále - Plzeň, organizuje volné sdružení Osamělých písničkářů a jejich společné pravidelné koncerty a příležitostně vystavuje své fotografie. V současnosti vydává internetový „časopis“ ČTENÍ PRO PŘÁTELE a píše o osobnostech a dějinách Portugalska.

Od roku 1997 vyráží do světa jako průvodce po Islandu, Portugalsku, v Chile a na ostrovech Rujana, Bornholm, Ölanda Gotland, Alandy či Helgoland. Tyto cesty částečně kopírují jeho knihy Sága o cestě na Island, Chilský deník a Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na cestu tam a zpátky.Jan Burian klade důraz nejen na poznávání přírodních krás té které země, ale vypráví svým turistům značně podrobně i o historii, umění, literatuře, současném životě, mentalitě tamějších lidí.

Výběr z literární tvorby: Dědicovo putování (1990), Cokoli o New Yorku (1991), Cokoli o Dánsku (1992), Soukromá zpráva z Aarhusu (1994), Sága o cestě na Island (1995 a 2002), Chilský deník (1989 a 2005), Ostrovy, majáky a mosty (2002), Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na cestu tam a zpátky (2005). Většinu svých poetických cestopisů vydal v nakladatelství Primus.

Výběr z dokumentární tvorby a cestopisných filmů: Silvestr dobré naděje (režie Pavel Štingl, 1995), Chilské deníky (1999), Kde je pravda? (2000), Žít jako Dán (2000), Bornholm - Mimo sezónu (2000), Islandská paměť (2000) - vše s režisérem Pavlem Kouteckým. Je autorem hudby ke Kouteckého dokumentu Do života! (1998).

Písničkář, muzikant, hudební skladatel, básník, publicista, spisovatel a moderátor.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Portugalsko

Datum přednášky 1.6.2016

Téma přednášky: Portugalsko

Jeho fejetony najdete v Lidových novinách i Mladé frontě a uvádí je i rozhlasové BBC. Svým pořadem Posezení s Janem Burianem přivedl na obrazovku přes stovku zajímavých osobností. Poslechněte si jej naživo!

Vystoupili: hudebník Milan Cais – téma Jižní Korea a písničkář Jan Burian – téma Portugalsko

Chile. Vzpomínka na Pavla Kouteckého – kde je pravda?

Datum přednášky 16.5.2012

Téma přednášky: Chile. Vzpomínka na Pavla Kouteckého – kde je pravda?

S Pavlem Kouteckým natočili dokumenty Chilský deník, Islandská paměť, Žít jako Dán a Bornholm – Mimo sezónu.

Vystoupil: písničkář Jan Burian – téma Chile. Vzpomínka na Pavla Kouteckého – kde je pravda?

Videogalerie

Portugalsko

Napsal více než tři sta písniček a uskutečnil téměř 4000 koncertů. Navštívil Ameriku a Francii, projel Chile, Island, Dánsko, ostrovy v Baltském moři i Portugalsko.

Chile. Vzpomínka na Pavla Kouteckého – kde je pravda?

Se zesnulým režisérem Kouteckým točili dokumenty. V nové cestovatelské roli průvodce vyráží do světa již deset let a vždy je originální. Stejně jako „jeho“ nejoblíbenější Island – mrazivý led i horká káva v jedné chvíli!

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Jan Burian není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Hana Dvorská

Hana Dvorská

Křehká kráska je jako z ocele. „Nejstarší“ aktivní kaskadérka světa měla snad všechna zranění.

Eva Jiřičná

Eva Jiřičná

Architektka českého původu již 45 let žije a pracuje v Londýně, kde v roce 1984 založila vlastní ateliér Eva Jiricna Architects Limited.

Milan Cais

Milan Cais

Zapsal se do obecného povědomí především jako zpěvák, bubeník, textař, skladatel a scénograf skupiny Tata Bojs, kterou založil společně s Mardošou.

Chantal Poullain

Chantal Poullain

Herečka francouzského původu vystudovala divadelní akademii v Ženevě, poté studovala v Anglii, hrála v několika francouzských a švýcarských filmech.

Mnislav Zelený Atapana

Mnislav Zelený Atapana

Předmětem zájmu jsou indiánské kmeny Latinské Ameriky, hlavně Amazonie, zajímá ho i archeologie a historie.

Ladislav Horáček

Ladislav Horáček

Své nakladatelství „vytváří“ v přátelských rozhovorech u piva.