Jan Burian
ico osobonost cestovatelských střed

Jan Burian

písničkář

Písničkář, muzikant, hudební skladatel, básník, publicista, spisovatel a moderátor.

Vystoupil od roku 1970 na více než čtyřech tisících koncertů, většinou sólově za doprovodu klavíru, ale také v různých formacích. V současné době vystupuje mimo jiné i v rockové sestavě svého syna Jiřího.

Vydal řadu alb, debut Hodina duchů (1989) vyšel již ve třech vydáních, poslední desky jsou věnovány například osudům žen. Jeho písně zpívali mj. Jiří Suchý, Michal Prokop, Vladimír Mišík, Petr Skoumal, Marta Kubišová, Hana Hegerová aj., písně na albu Dívčí válka interpretuje 20 současných zpěvaček všech generací.

Vydal více než deset knih – od sbírek poezie, souboru fejetonů a televizních rozhovorů po knihy inspirované cestováním a poznáváním cizích kultur (Amerika, Francie, Dánsko, Island, Chile, ostrovy v Baltském moři, Portugalsko), o kterých tvrdošíjně odmítá mluvit jako o cestopisech. V knihách zachycuje zážitky a dojmy z putování, své vnitřní příběhy, poznatky z kultury, historie, paradoxy současnosti. Napsal i libreto k opeře, v roce 2012 vyšla jeho obsáhlá monografie o otci – Nežádoucí návraty E. F. Buriana. Každý týden můžete najít jeho fejeton v časopise Týdeník Rozhlas.

Jan Burian (*1952) spoluvytvořil 29 padesátiminutových rozhlasových pořadů pro stanici Vltava pod názvem S Janem Burianem na sever. Pracoval dlouhé roky (1993 – 2005) jako televizní moderátor (Posezení s Janem Burianem, Artefakta). Nedávno uvedla ČT1 jeho pořad Burianův den žen, na němž spolupracoval s řadou mladých filmových dokumentaristů (Vít Klusák, Filip Remunda, Erika Hníková a další). Natočil cyklus dokumentů Chilský deník a filmy Islandská paměť, Žít jako Dán a Bornholm – Mimo sezónu.Patnáct let uvádí přehlídku dokumentární tvorby na festivalu Finále - Plzeň, organizuje volné sdružení Osamělých písničkářů a jejich společné pravidelné koncerty a příležitostně vystavuje své fotografie. V současnosti vydává internetový „časopis“ ČTENÍ PRO PŘÁTELE a píše o osobnostech a dějinách Portugalska.

Od roku 1997 vyráží do světa jako průvodce po Islandu, Portugalsku, v Chile a na ostrovech Rujana, Bornholm, Ölanda Gotland, Alandy či Helgoland. Tyto cesty částečně kopírují jeho knihy Sága o cestě na Island, Chilský deník a Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na cestu tam a zpátky.Jan Burian klade důraz nejen na poznávání přírodních krás té které země, ale vypráví svým turistům značně podrobně i o historii, umění, literatuře, současném životě, mentalitě tamějších lidí.

Výběr z literární tvorby: Dědicovo putování (1990), Cokoli o New Yorku (1991), Cokoli o Dánsku (1992), Soukromá zpráva z Aarhusu (1994), Sága o cestě na Island (1995 a 2002), Chilský deník (1989 a 2005), Ostrovy, majáky a mosty (2002), Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na cestu tam a zpátky (2005). Většinu svých poetických cestopisů vydal v nakladatelství Primus.

Výběr z dokumentární tvorby a cestopisných filmů: Silvestr dobré naděje (režie Pavel Štingl, 1995), Chilské deníky (1999), Kde je pravda? (2000), Žít jako Dán (2000), Bornholm - Mimo sezónu (2000), Islandská paměť (2000) - vše s režisérem Pavlem Kouteckým. Je autorem hudby ke Kouteckého dokumentu Do života! (1998).

Písničkář, muzikant, hudební skladatel, básník, publicista, spisovatel a moderátor.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Archiv je zatím prázdný.
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Jan Burian není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Lucie Hrozová

Lucie Hrozová

Hvězdná reprezentantka a výjimečná osobnost světového horolezectví propadla lezení v deseti letech, na kontě má přelezy, které žádná jiná žena nezdolala.

František Skála

František Skála

Kreativní „showman“ slaví velké úspěchy právem. Exceluje od muziky po komiks... Ilustrátor dětských knih, hudebník i tanečník.

Branislav Gabo Adamec

Branislav Gabo Adamec

Reprezentant horolezectví zpopularizoval skialpinismus. Poradí s lyžemi i výstrojí.

Martin Frouz

Martin Frouz

Fotograf a dokumentarista, který je velmi úzce spolupracující s archeology při terénních výzkumech.

Viktor Dyk

Viktor Dyk

Podílel se na činnosti kapel Božská těla, Dorota B.B., WAW!?, Plavalaguna, Autsider a naposledy Gaia Mesiah.

Milan Cais

Milan Cais

Zapsal se do obecného povědomí především jako zpěvák, bubeník, textař, skladatel a scénograf skupiny Tata Bojs, kterou založil společně s Mardošou.