František Skála

sochař a malíř

Ilustrátor dětských knih, hudebník i tanečník vystudoval řezbářství na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze, pak televizní a filmovou grafiku na VŠ uměleckoprůmyslové.

Člen divadla Sklep, zakládající člen skupiny Tvrdohlaví, člen tajné skupiny B. K. S. (Bude Konec Světa), komtur Řádu zelené berušky, člen několika hudebních těles (Malý Taneční Orchestr Universal Praha, Finský Barock, Tros Sketos). Nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého (1991).

Pochází z umělecké rodiny. Otec František byl výtvarník, matka Alena vedla soubor Chorea Bohemica. Manželka Eva Skálová vystudovala UMPRUM a je ilustrátorka, stejně jako obě jejich děti Alžběta a František Antonín Skálovi.

Gejzír tvořivosti, k sochařské tvorbě používá nalezených předmětů i přírodnin. „Do roku 63 jsem vyrůstal v Karlíně. Nejstarší vzpomínka: objíždím na tříkolce park kostela Cyrila a Metoděje a nacházím předměty.“

Ze šmelcu dává dohromady roztodivné kytary, z mořských řas kelp vymodeloval sérii hlav, vytvořil interiér pražského Paláce Akropolis, knižně vydal své ručně ilustrované deníky z cest.

Proslavil se na MFF v Karlových Varech jako člen skupiny Tros Sketos (Skála, Róna, Najbrt – součást divadla Sklep) ve festivalových znělkách.

Autor jednoho z prvních českých komiksů z roku 1987 Velké putování Vlase a Brady. Z komiksu také vznikla loutková inscenace v divadle Minor.

V roce 2010 obdržel cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění.

Fotogalerie

Cestovatelské středy v Národním muzeu - logo

Nejbližsí termín: 20.4.2022

Místo konání: Historická budova Národního muzea

San Francisco

Používáme cookies

Tento web používá soubory cookies za účelem zlepšení navigace, analýzy používání webu a v marketingových aktivitách.