Jak přišel Däniken ke svým záhadám a jak se stal slavným spisovatelem?

Erich Anton Paul von Däniken se narodil 14. dubna 1935 ve švýcarském Zofingenu jako syn majitele továrny na výrobu oděvů. Po absolvování obecné školy v Schaffhausenu studoval na humanitním gymnáziu College St. Michel ve Fribourgu. Během studií se začal zajímat o historii, lety do vesmíru, náboženskou filosofii a nevyřešené archeologické záhady. Zabýval se také elektronikou, molekulární biologií a mutacemi lidského pokolení. Vypracoval se na manažera velkého hotelu, ale jeho zájmy směřovaly jinam. Celý svůj život i tvorbu zasvětil myšlence, že naši Zemi v dávné minulosti navštívili mimozemšťané, zanechali zde řadu stop a výrazně ovlivnili naši civilizaci.

V roce 1968 vyšla jeho prvotina "Vzpomínky na budoucnost" (zfilmováno v r. 1969), která rozpoutala "Dänikenománií", jak to napsaly New York Times. Erich von Däniken se v této knize pokusil doložit hypotézu o návštěvách astronautů z vesmírných hvězd na naší zemi v dávné minulosti bohatými literárními odkazy a archeologickými poznatky. Na listinu celosvětových bestsellerů se krátce po svém vydání dostala také jeho druhá kniha "Zpět ke hvězdám" (1969). V r. 1972 pak následovala "Setba z vesmíru" a další tituly.

Jeho neuvěřitelná a přesto evidentní a jasná teorie vyvolala ihned celosvětovou a stále trvající kontroverzi. Däniken dodnes vydal tři desítky knih, které byly přeloženy do 32 jazyků a prodány v nákladu přes 60 milionů výtisků. Tím se stal nejúspěšnějším autorem literatury faktu všech dob.

Erich von Däniken také významně ovlivnil film a televizi. Inspiroval filmy jako "Blízká setkání třetího druhu" nebo "Stargate". Vlastní Dänikenův seriál dokumentů, který pod názvem "Mimozemšťané - vrátí se?" vysílala v r. 1996 televize RTL, dosáhl s průměrným počtem 4,9 milionů diváků jednu z nejvyšších sledovaností po 22. hodině.

V roce 2003 otevřel Däniken ve švýcarském Interlakenu Mystery Park, který prostřednictvím virtuální prezentace představuje záhadná místa na celé planetě. (pozn. agentury: Mystery Park je v současné době zavřený)

Erich von Däniken dnes žije ve Švýcarsku v malé horské vesnici Beatenberg, 35 let je ženatý s paní Elisabeth Skaja, má dceru Cornelii a dvě vnoučata. Rád vaří a miluje vína Bordeaux. Ve svých 74 letech je stále plný energie a šarmu a dál hledá důkazy pro své teorie, cestuje, píše a přednáší.

Datum aktualizace:

29.3.2023

Jeho odpůrci z řad vědců ho zarputile nazývají švýcarským hoteliérem, zatímco miliony lidí po celém světě již 40 let hltají jeho knihy.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Slavné záhady světa (Erich von Däniken 2012)

Slavné záhady světa (Erich von Däniken 2012)

datum

Datum přednášky 11.1.2012

Slavný švýcarský spisovatel šokuje zprávami o mimozemšťanech. Senzační záhady a objevy získávají miliony příznivců. Skvělá vystoupení i filmové show slaví úspěchy po celé planetě. Čím překvapí největší showman v Praze?

Videogalerie

Slavné záhady světa

Slavný švýcarský spisovatel šokuje zprávami o mimozemšťanech. Senzační záhady a objevy získávají miliony příznivců. Skvělá vystoupení i filmové show slaví úspěchy po celé planetě. Čím překvapí největší showman v Praze?

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Erich Von Däniken není v žádné fotogalerii.