Dana Holečková

Dana Holečková

exředitelka ZOO Dvůr Králové

Snad od narození ji to táhlo ke zvířatům. Jako úplně malá byla přesvědčena, že zvířata jsou chytřejší než lidi, neboť rozumí naší řeči a my ne.

Také již na základní škole, když se dozvěděla o královédvorské zoo, toužila v ní pracovat. Navíc vždy jí to právě kvůli ideji safari a tedy volných zvířat na velkém prostoru táhlo do Dvora Králové nad Labem. Proto na studiích o letních prázdninách šla na brigádu k antilopám a žirafám do zoo. Poznala, jak krásná, i když zejména u velkých kopytníků fyzicky náročná je to práce.

Po ukončení studia zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvěděla, že ředitel zoo Jiří Svoboda hledá nové zoology. V roce 1984 tam nastoupila.

Profesně jako zoolog řídila chov nosorožců od roku 1993, kdy detailně poznala, jak skvělá to jsou zvířata. Jsou totiž jedna z mála v zoo, která vyžadují hlazení od svých ošetřovatelů. Zejména černí nosorožci si kvůli pohlazení ve slabinách i lehnou na záda jako pes. Vůbec klamou tělem, zdají se na první pohled jako neohrabaná a tupá zvířata, ale opak je pravdou. Vyžadují také velmi dobré a trpělivé ošetřovatele, kteří s nimi manipulují na dobré slovo a za jablíčko a chleba. A protože severní bílí nosorožci stojí před vyhynutím a naše zoo je jako jediná rozmnožila a skutečně vyčerpala všechny možnosti, které nám chov v zoo umožnil, hledala, jak jim i celému druhu pomoci. Proto dnes žijí v přírodní rezervaci v Keni.

Fotogalerie

Používáme cookies

Tento web používá soubory cookies za účelem zlepšení navigace, analýzy používání webu a v marketingových aktivitách.