Dana Holečková
ico osobonost cestovatelských střed

Dana Holečková

exředitelka ZOO Dvůr Králové

Snad od narození ji to táhlo ke zvířatům. Jako úplně malá byla přesvědčena, že zvířata jsou chytřejší než lidi, neboť rozumí naší řeči a my ne.

Také již na základní škole, když se dozvěděla o královédvorské zoo, toužila v ní pracovat. Navíc vždy jí to právě kvůli ideji safari a tedy volných zvířat na velkém prostoru táhlo do Dvora Králové nad Labem. Proto na studiích o letních prázdninách šla na brigádu k antilopám a žirafám do zoo. Poznala, jak krásná, i když zejména u velkých kopytníků fyzicky náročná je to práce.

Po ukončení studia zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvěděla, že ředitel zoo Jiří Svoboda hledá nové zoology. V roce 1984 tam nastoupila.

Profesně jako zoolog řídila chov nosorožců od roku 1993, kdy detailně poznala, jak skvělá to jsou zvířata. Jsou totiž jedna z mála v zoo, která vyžadují hlazení od svých ošetřovatelů. Zejména černí nosorožci si kvůli pohlazení ve slabinách i lehnou na záda jako pes. Vůbec klamou tělem, zdají se na první pohled jako neohrabaná a tupá zvířata, ale opak je pravdou. Vyžadují také velmi dobré a trpělivé ošetřovatele, kteří s nimi manipulují na dobré slovo a za jablíčko a chleba. A protože severní bílí nosorožci stojí před vyhynutím a naše zoo je jako jediná rozmnožila a skutečně vyčerpala všechny možnosti, které nám chov v zoo umožnil, hledala, jak jim i celému druhu pomoci. Proto dnes žijí v přírodní rezervaci v Keni.

Snad od narození ji to táhlo ke zvířatům. Jako úplně malá byla přesvědčena, že zvířata jsou chytřejší než lidi, neboť rozumí naší řeči a my ne.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Archiv je zatím prázdný.
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Dana Holečková není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Josef Váňa

Josef Váňa

S osmi vítězstvími ve Velké Pardubické a s mnoha dalšími jezdeckými a trenérskými úspěchy je největší postavou českého dostihového sportu.

Ivan Hlas

Ivan Hlas

Hudební génius je autor přehršle hitů, které si zpíváme už podvědomě, zdomácněly u barů, oslav i táboráků.

Jiří Lábus

Jiří Lábus

Rodák z pražských Vinohrad se o herectví zajímá od dětství. Roku 1968 nastoupil na DAMU, kde absolvoval rolí Mackieho Messera ve hře Žebrácká opera.

Robert Porkert

Robert Porkert

Po pádu komunismu byl Robert jedním z prvních českých promotérů. Pedagog v oboru učitelství pro první stupeň začínal jako lepič plakátů a bedňák.

Libor Dvořák

Libor Dvořák

Český novinář, komentátor Českého rozhlasu Plus a překladatel z ruštiny, který se dlouhodobě zaměřuje na oblast Ruska a přilehlých postsovětských regionů.

Tomáš Hanák

Tomáš Hanák

Známý herec, bavič a moderátor má silný šarm, vyhlášený fešák je přezdívaný „český Clooney“.