Dana Holečková
ico osobonost cestovatelských střed

Dana Holečková

exředitelka ZOO Dvůr Králové

Snad od narození ji to táhlo ke zvířatům. Jako úplně malá byla přesvědčena, že zvířata jsou chytřejší než lidi, neboť rozumí naší řeči a my ne.

Také již na základní škole, když se dozvěděla o královédvorské zoo, toužila v ní pracovat. Navíc vždy jí to právě kvůli ideji safari a tedy volných zvířat na velkém prostoru táhlo do Dvora Králové nad Labem. Proto na studiích o letních prázdninách šla na brigádu k antilopám a žirafám do zoo. Poznala, jak krásná, i když zejména u velkých kopytníků fyzicky náročná je to práce.

Po ukončení studia zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvěděla, že ředitel zoo Jiří Svoboda hledá nové zoology. V roce 1984 tam nastoupila.

Profesně jako zoolog řídila chov nosorožců od roku 1993, kdy detailně poznala, jak skvělá to jsou zvířata. Jsou totiž jedna z mála v zoo, která vyžadují hlazení od svých ošetřovatelů. Zejména černí nosorožci si kvůli pohlazení ve slabinách i lehnou na záda jako pes. Vůbec klamou tělem, zdají se na první pohled jako neohrabaná a tupá zvířata, ale opak je pravdou. Vyžadují také velmi dobré a trpělivé ošetřovatele, kteří s nimi manipulují na dobré slovo a za jablíčko a chleba. A protože severní bílí nosorožci stojí před vyhynutím a naše zoo je jako jediná rozmnožila a skutečně vyčerpala všechny možnosti, které nám chov v zoo umožnil, hledala, jak jim i celému druhu pomoci. Proto dnes žijí v přírodní rezervaci v Keni.

Snad od narození ji to táhlo ke zvířatům. Jako úplně malá byla přesvědčena, že zvířata jsou chytřejší než lidi, neboť rozumí naší řeči a my ne.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Nosorožci v Keni

Datum přednášky 11.5.2011

Téma přednášky: Nosorožci v Keni

Vystoupila: exředitelka ZOO Dvůr Králové – téma Nosorožci v Keni

Videogalerie

Nosorožci v Keni

Akční ředitelka safari úspěšně přemístila bílé nosorožce ze ZOO Dvůr Králové do Keni. Jde o několik posledních jedinců planety! Záchrana unikátních zvířat je poslední šancí... Pomůžete i vy?

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Dana Holečková není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Radim Špaček

Radim Špaček

Velkou výzvou pro něj byla nabídka natočit film Pouta. Strašně se bál, že zklame. Moc mu záleželo na tom, aby to dopadlo výborně.

Petr Salava

Petr Salava

Narodil se v roce 1955 v Nymburce. Původně chtěl být elektrotechnikem, ale zlákal ho jiný svět…

Tomio Okamura

Tomio Okamura

Šikovný viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur má velký přehled o cestování i bohaté aktivity.

Bruno Baumann

Bruno Baumann

Beseda je průřezem vzrušujícího života poutníka mezi světy, hledače pramenů života i moderního cestovatele, který na svých cestách poodhaluje tajemství a záhady Asie.

Zuzana Beranová

Zuzana Beranová

Už jako malá obdivovala Joy Adamsonovou a díky slavné ochránkyni zvířat v sobě objevila touhu jet do Keni. Při cestě do školy stávala před její pamětní deskou.

Romek Hanzlík

Romek Hanzlík

Kytarista kapely Už jsme doma hraje i ve skupinách Psí vojáci, Jablkoň či Echt! Manažer a „otec“ festivalu Trialog.