Dana Holečková
ico osobonost cestovatelských střed

Dana Holečková

exředitelka ZOO Dvůr Králové

Snad od narození ji to táhlo ke zvířatům. Jako úplně malá byla přesvědčena, že zvířata jsou chytřejší než lidi, neboť rozumí naší řeči a my ne.

Také již na základní škole, když se dozvěděla o královédvorské zoo, toužila v ní pracovat. Navíc vždy jí to právě kvůli ideji safari a tedy volných zvířat na velkém prostoru táhlo do Dvora Králové nad Labem. Proto na studiích o letních prázdninách šla na brigádu k antilopám a žirafám do zoo. Poznala, jak krásná, i když zejména u velkých kopytníků fyzicky náročná je to práce.

Po ukončení studia zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze se dozvěděla, že ředitel zoo Jiří Svoboda hledá nové zoology. V roce 1984 tam nastoupila.

Profesně jako zoolog řídila chov nosorožců od roku 1993, kdy detailně poznala, jak skvělá to jsou zvířata. Jsou totiž jedna z mála v zoo, která vyžadují hlazení od svých ošetřovatelů. Zejména černí nosorožci si kvůli pohlazení ve slabinách i lehnou na záda jako pes. Vůbec klamou tělem, zdají se na první pohled jako neohrabaná a tupá zvířata, ale opak je pravdou. Vyžadují také velmi dobré a trpělivé ošetřovatele, kteří s nimi manipulují na dobré slovo a za jablíčko a chleba. A protože severní bílí nosorožci stojí před vyhynutím a naše zoo je jako jediná rozmnožila a skutečně vyčerpala všechny možnosti, které nám chov v zoo umožnil, hledala, jak jim i celému druhu pomoci. Proto dnes žijí v přírodní rezervaci v Keni.

Snad od narození ji to táhlo ke zvířatům. Jako úplně malá byla přesvědčena, že zvířata jsou chytřejší než lidi, neboť rozumí naší řeči a my ne.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Nosorožci v Keni

Datum přednášky 11.5.2011

Téma přednášky: Nosorožci v Keni

Vystoupila: exředitelka ZOO Dvůr Králové – téma Nosorožci v Keni

Videogalerie

Nosorožci v Keni

Akční ředitelka safari úspěšně přemístila bílé nosorožce ze ZOO Dvůr Králové do Keni. Jde o několik posledních jedinců planety! Záchrana unikátních zvířat je poslední šancí... Pomůžete i vy?

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení

Dana Holečková není v žádné fotogalerii.

ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Martin Myšička

Martin Myšička

Vystudoval DAMU a Matematicko-fyzikální fakultu sub nukleární fyziky.

Ondřej Moravec

Ondřej Moravec

V biatlonu má 3 olympijské medaile a 6 medailí z mistrovství světa, 300 startů ve světovém poháru.

James Harries

James Harries

Uznávaný anglický hudebník z Manchesteru jako první na světě natočil album na mobil. Nahrávku bez úprav dal na stránky ke stažení.

Olga Růžičková

Olga Růžičková

Na podzim 2016 proběhla expedice ELBRUS 2016. Cílem byl nejen vrchol, ale především cesta.

Andor Šándor

Andor Šándor

Náčelník zpravodajské služby je odborník na bezpečnost i hrozby terorismu. Hraje v kalepách...

Jaromír Marek

Jaromír Marek

Dlouholetý zpravodaj zahraniční redakce Českého rozhlasu. Píše a natáčí reportáže se zahraniční tématikou, především v Asii (Indie, Afghánistán atd.) a Africe.