Cestovatelské středy uvítají řadu významných osobností

datum

19.1.2014

Cestovatelské středy uvítají řadu významných osobností

Od ledna mají milovníci dobrodružných zážitků možnost navštívit již pátý ročník Cestovatelských střed, které pořádá v atraktivním prostředí nové budovy Národní muzeum společně s CK Livingstone.

Letošní cyklus promítání s besedami, zahájený známým rakouským horolezcem Kurtem Diembergerem, uvítá třicet významných osobností tuzemského i zahraničního společenského života. Podobný přednáškový cyklus bude zahájen také v pondělí 20. ledna v Olomouci.

Již pátý ročník úspěšného cyklu besed s názvem Cestovatelské středy zahájila rakouská horolezecká špička Kurt Diemberger, jediný žijící člověk, který učinil dva prvovýstupy na osmitisícovky. Po dlouhé době se zde setkal s jedním nejúspěšnějších českých horolezců – Josefem Rakoncajem. „Je pro mě ctí, že mohu osobně zahájit tak pestrou plejádu přednášek vynikajících českých osobností," nechal se slyšet jedenaosmdesátiletý rakušan, který za svůj život vylezl na šest osmitisícovek a dodal: „navíc se moc těším na prohlídku Prahy, kterou mám skutečně rád a také na setkání s Joskou Rakoncajem, skvělým českým horolezcem, se kterým jsme se v roce 1983 setkali při výstupu na K2 a neviděli jsme se již dlouhých 12 let," vzpomínal horolezec, který se díky své zálibě stal také filmařem. Pořídil perfektní záběry K2, Mount Everestu nebo Nanga Parbatu.

Od ledna do května se u přednáškového pultu vystřídá více než třicet mimořádných a významných osobností společenského života z České republiky i zahraničí. Díky svým profesím cestují po celém světě a ty nejzajímavější zážitky, které během svých cest posbírali, představí veřejnosti právě v rámci Cestovatelských střed. Jedním ze zajímavých setkání bude také beseda Karla Vágnera s fotbalistou Antonínem Panenkou, která se uskuteční ještě v lednu. O zážitky z extrémního rybolovu na ostrově Nová Guinea se s diváky podělí rybář Jakub Vágner. Neuvěřitelné cesty za zvířaty představí ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek. Nebude chybět ani Jaroslav Dušek, nezkrotný bavič, na jehož gejzír nápadů a unikátních myšlenek stačí jen málokdo. Za horskou sekci vystoupí například Rakušan Peter Habeler, který spolu s R. Messnerem zdolal jako první Mount Everest bez kyslíku. Česká horolezecká špička bude zastoupena Josefem Rakoncajem, který jako první horolezec na světě vystoupil podruhé na vrchol K2. O své zážitky se ale podělí také například Věra Čáslavská, Radim Uzel, Jan Rosák, Jan Saudek a další známí moderátoři, zahraniční zpravodajové či fotografové.

Setkání moderoval cestovatel, horolezec a iniciátor výstavy Šangri-la Rudolf Švaříček. „V loňském roce plně vyčerpal kapacitu sálu (600 osob) například Jaroslav Dušek či Jakub Vágner. Díky pestrosti připravovaného programu a mimořádnosti zúčastněných přednášejících je velmi pravděpodobné, že se bude tato situace opakovat," konstatoval optimisticky a dodal: „v průběhu předchozích čtyř ročníků již besedy navštívilo přes 10 000 návštěvníků." Mimo neopakovatelné zážitky, zkušenosti a příhody s nečekanými konci se mohou návštěvníci těšit na ukázky exotické kuchyně, orientální tance, účast domorodců z představovaných destinací nebo losování věcných cen ve vědomostních soutěžích.

Pro ty z vás, kteří nemají možnost navštívit Cestovatelské středy, se nabízí podobný přednáškový cyklus v Olomouci. Ten navštíví i výše jmenovaný Peter Habeler nebo Rudolf Švaříček, dále cestovatel David Švejnoha, horolezkyně Dina Štěrbová nebo diplomat Hynek Kmoníček. Přednáškový cyklus, který připravila výstava Šangri-la ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci v prostorách Konviktu, začíná přednáškou Petera Habelera 20. ledna v 19:00 hodin. Následující přednášky budou probíhat vždy v úterý od 19:00 hodin v prostorách Konviktu. Více informací můžete nalézt také na www.sangri-la.cz.

eurozpravy.cz