malíř
Rozumí pralesu v uvolněné filosofii. Tropickou přírodu dokumentuje od roku 1992. Získal si důvěru indiánů a poznal místa, která jsou veřejnosti neznámá.
V roce 1981 v projektu UNESCO dokumentoval saharské neolitické umění.
Počátkům a smyslu umění věnuje knihu Biologie umění.
S Radanou, která zvířata fotí, od roku 2004 navštěvují oblast Serranía de la Neblina s nejvyšším vrcholem Amazonie Pico Neblina (2 994 m). Roku 2004 tam v pralese zdokumentoval neznámého primáta jako nový druh uakari neblinský. Radana nafotila jediné fotografie, které opici s krátkým ocasem zachycují v přirozeném prostředí (Grant Nadačního fondu Neuron, 2017).
Roku 2007 pod Neblinou poprvé zaměřili propojení povodí Orinoka a Amazonky, Objev je registrován v Londýně.
V environmentální Nadaci Partnerství je předseda správní rady.
Výjimečný malíř dotvořil výjimečnou publikaci PTÁCI – BARVY PRALESA.
Rozumí pralesu v uvolněné filosofii. Tropickou přírodu dokumentuje od roku 1992. Získal si důvěru indiánů a poznal místa, která jsou veřejnosti neznámá.
Ředitelka ZOO Brno – téma Brazílie a Venezuela, malíř Jan Dungel – téma Latinská Amerika a kněz Marek Orko Vácha – téma Argentina
Promítne ryzí přírodu a její barevné ilustrace.
Výjimečné expedice zoologů Moravského zemského muzea do primárních pralesů Amazonie s jedinečnou flórou a faunou přinesly překvapivé výsledky. Dlouholetý průzkum neprobádaných lokalit graduje lovem největších ryb světa.
Je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Dříve zastával funkci velvyslance v Austrálii.
Vyniká vtipem, verbální obratností a schopností dělat si legraci i ze sebe. Smějeme se s ní v TV pořadech Banánové rybičky, V žitě i Zanzibar.
Houslový virtuóz a jeden z nejžádanějších českých umělců: díky svému umění, výrazné osobnosti i nekonvenčnímu vystupování slaví Pavel Šporcl úspěchy na významných pódiích, u všech generací posluchačů.