publicista
Zdeněk Mahler je autorem prózy a esejí, filmové, televizní a rozhlasové scénaristické tvorby.
Vystudoval učitelský ústav v Praze a aby mohl pokračovat na vysoké škole, externě maturoval na reálném gymnáziu v Praze. Poté studoval na Filozofické fakultě UK češtinu a angličtinu. Studia dokončil v roce 1951 a získal i doktorát.
Zdeněk Mahler působil jako šéfredaktor vzdělávání redakce Československého rozhlasu, přednášel na katedře společenských věd Akademie múzických umění a v letech 1955 – 60 byl tiskovým tajemníkem ministra školství.
Zdeněk Mahler byl účastníkem přípravy československé expozice pro světovou výstavu v Bruselu jako dramaturg Laterny magiky, kde se stal poté uměleckým vedoucím.
Od roku 1960 má svobodné povolání – je „na volné noze“ a jako spisovatel scenárista, publicista a muzikolog pracuje dodnes. Věnoval se psaní knih, divadelních her (spolupracoval s mnoha režiséry, např. Otomarem Krejčou, Janem Kačerem, Janem Schmidtem), filmových scénářů a rozhlasových a televizních her. Od roku 1948 byl členem KSČ, v roce 1969 byl ze strany vyloučen. V době sametové revoluce koncem roku 1989 byl aktivní a účastnil se jednání a akcí především v divadelní obci, mezi studenty i jako publicista.
Účastnil se tvorby zahraničních filmů, např. Amadea a Dynastie Straussů; následně se těžiště jeho tvorby přesunulo do televize (zde vznikl např. pořad o Katedrále, triptych o Masarykovi, o Antonínu Dvořákovi v Americe, o Alfonsu Muchovi; podle jeho námětů vznikly např. filmy Svatba jako řemen a biografické Božská Ema, Koncert na konci léta, Zapomeňte na Mozarta, Lidice. Ke 250. výročí narození W. A. Mozarta vznikl televizní dokument, pro televizi také zpracoval a uvedl cyklus Ano, Masaryk. a jiné populárně vzdělávací pořady. Od 90. let se věnuje především hudební tematice. Zdeněk Mahler přijal v televizním projektu Největší Čech roli advokáta T. G. Masaryka.
Geniální vypravěč, scénárista a muzikolog. fascinuje přesahem o historii i současnosti. Dokonale pojí vědomosti s darem slova.
Fotografii se začal věnovat v 80. letech na neoficiální fotografické scéně. Spolupracuje s nadacemi v neziskovém sektoru, podílí se na grantových projektech a výstavách.
Vyrůstal v rodině inspirujícího prostředí dokumentaristky Heleny Třeštíkové a Michala Třeštíka, prozaika, architekta a dokumentaristy.
Martin Koukal je bývalý český reprezentant a mistr světa v běhu na lyžích. Od svých pěti do deseti let hrál hokej, poté se soustředil na lyžování.
Redaktor MF DNES navštívil 120 zemí, jezdil se psím spřežením v Arktidě, přežil válečné zóny Afghánistánu a Iráku, byl v Pentagonu v okamžiku nárazu letadla 11. září 2001…
Hudební génius je autor přehršle hitů, které si zpíváme už podvědomě, zdomácněly u barů, oslav i táboráků.