Zdeněk Mahler je autorem prózy a esejí, filmové, televizní a rozhlasové scénaristické tvorby.

Vystudoval učitelský ústav v Praze a aby mohl pokračovat na vysoké škole, externě maturoval na reálném gymnáziu v Praze. Poté studoval na Filozofické fakultě UK češtinu a angličtinu. Studia dokončil v roce 1951 a získal i doktorát.

Zdeněk Mahler působil jako šéfredaktor vzdělávání redakce Československého rozhlasu, přednášel na katedře společenských věd Akademie múzických umění a v letech 1955 – 60 byl tiskovým tajemníkem ministra školství.

Zdeněk Mahler byl účastníkem přípravy československé expozice pro světovou výstavu v Bruselu jako dramaturg Laterny magiky, kde se stal poté uměleckým vedoucím.

Od roku 1960 má svobodné povolání – je „na volné noze“ a jako spisovatel scenárista, publicista a muzikolog pracuje dodnes. Věnoval se psaní knih, divadelních her (spolupracoval s mnoha režiséry, např. Otomarem Krejčou, Janem Kačerem, Janem Schmidtem), filmových scénářů a rozhlasových a televizních her. Od roku 1948 byl členem KSČ, v roce 1969 byl ze strany vyloučen. V době sametové revoluce koncem roku 1989 byl aktivní a účastnil se jednání a akcí především v divadelní obci, mezi studenty i jako publicista.

Účastnil se tvorby zahraničních filmů, např. Amadea a Dynastie Straussů; následně se těžiště jeho tvorby přesunulo do televize (zde vznikl např. pořad o Katedrále, triptych o Masarykovi, o Antonínu Dvořákovi v Americe, o Alfonsu Muchovi; podle jeho námětů vznikly např. filmy Svatba jako řemen a biografické Božská Ema, Koncert na konci léta, Zapomeňte na Mozarta, Lidice. Ke 250. výročí narození W. A. Mozarta vznikl televizní dokument, pro televizi také zpracoval a uvedl cyklus Ano, Masaryk. a jiné populárně vzdělávací pořady. Od 90. let se věnuje především hudební tematice. Zdeněk Mahler přijal v televizním projektu Největší Čech roli advokáta T. G. Masaryka.

Datum aktualizace:

22.3.2023

Zdeněk Mahler je autorem prózy a esejí, filmové, televizní a rozhlasové scénaristické tvorby.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Videogalerie

Indie

Geniální vypravěč, scénárista a muzikolog. fascinuje přesahem o historii i současnosti. Dokonale pojí vědomosti s darem slova.

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení