jananistka
Historička umění v 70. a 80. letech pracovala v Tokiu, kde pořádala výstavy a vyučovala na uměleckých školách. Od roku 1989 žije v Praze a působí jako kurátorka Galerie kritiků v paláci Adria.
Beletrizovaná biografie je založená na denících hrdinky. Vypráví příběh Japonky i její aristokratické rodiny na přelomu století a kolem 1. sv. války. V mládí je školena na gejšu, seznámí se s hrabětem Heinrichem a následuje jej do Evropy. Morální síla Mitsuko spočívá v překlenutí uzavřenosti japonské mentality. Provdaná za rakousko-uherského diplomata byla jednou z prvních Japonek, jež přicestovaly do Evropy. O 15 let starší manžel patřil k nejvzdělanějším osobnostem rakouské aristokracie. Mitsuko mu porodila sedm dětí, ze kterých vyrostly výrazné osobnosti. Nejznámější je Richard, zakladatel mírového hnutí Panevropa, kolébky dnešní Evropské unie.
Japonsku se za dlouhou dobu pobytu dostala pod kůži, odhalí i netradiční zajímavosti. Potěší i japonský úspěch Slovanské epopeje.
Vystoupili: herec Miroslav Donutil – téma Na cestě a japanistka Vlasta Čiháková Noshiro – téma Japonsko
Zemi vycházejícího slunce zajímavě přiblíží osoba nejpovolanější.
Jako jediný žijící člověk planety uskutečnil dva prvovýstupy na osmitisícovky - Broad Peak a Dhaulágirí.
Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace, přecházení mezi hudebními styly. Studoval kameru na FAMU, po absolutoriu se ale věnuje výhradně hudbě.