Miloslav Stingl
ico osobonost cestovatelských střed

Miloslav Stingl

cestovatel a spisovatel

Slavný český cestovatel, etnograf a spisovatel působil v letech 1962–1972 v Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV, byl místopředsedou latinskoamerické společnosti. Celý život se věnuje literární tvorbě a pokračuje v badatelské a popularizační činnosti spojené s četnými dlouhodobými cestami. Opakovaně pobýval v Americe, Austrálii a Oceánii. Vykonal 14 cest kolem světa. Na výpravách strávil 20 let, navštívil 152 zemí, domluví se 17 jazyky včetně řeči papuánského kmene Kumů. Je členem mezinárodních etnologických společností při UNESCO v Paříži. Severoamerický indiánský kmen Kikapú ho zvolil za svého náčelníka.Spolu s dvojicí Hanzelka a Zikmund patří mezi naše nejslavnější autory cestopisné literatury.Vstoupil do rekordmanské síně slávy jako nejvydávanější český autor, dostalo se mu řady literárních ocenění. Napsal 43 knih, jež vyšly ve 240 vydáních v nákladu převyšujícím 17 milionů výtisků. Spolupracuje s televizí i rozhlasem, na jeho náměty vznikly desítky pořadů. S německou televizí ARD natočil třiatřicetidílný seriál Na cestách s Dr. Miloslavem Stinglem. V září 2014 obdržel prestižní mezinárodní cenu Egona Ervína Kische za celoživotní dílo, o týden později stříbrnou medaili Senátu PČR. V červenci 2015 byl nominován na státní vyznamenání, medaili za zásluhy. Nikdo před ním ani po něm nic podobného na cestovatelském a spisovatelském poli nedokázal.Po dekádách naléhání přátel souhlasil s vytvořením autorizované biografie. Odhaluje nepublikované zážitky z celého života, dotýká se i citlivých osobních témat. Kniha kombinuje psaný příběh, současné komentáře k daným událostem a nejzajímavější úryvky z jeho díla. Publikace obsahuje deset celostránkových map s trasou jeho cest, autentické fotografie a bonusové předměty. Unikátem je nástěnná malovaná mapa světa zachycující všechny Stinglovy cesty a DVD s archivními dokumentárními filmy. Kniha s předmluvou Miroslava Zikmunda je provázena ilustracemi Elišky Chytkové. Miloslav Stingl s autorem Adamem Chroustem odhalí, jak kniha vznikala, a jaké tajemství skrývalo 280 Stinglových kufrů.

Indiánů, které si zamiloval už jako kluk četbou mayovek, se týká i jeho poslední kniha Indiáni na válečné stezce (Jota). Přináší informacemi nabité příběhy skutečných hrdinů indiánských válek, povstání a vzpour, kteří vstupovali na válečnou stezku, aby bránili svůj lid a zem. Od romance indiánské „princezny“ Pocahontas a britského kapitána J. Smithe přes bitvu u Little Big Hornu, masakr u Wounded Knee, který znamenal konec Sedícího býka až po nejslavnějšího náčelníka Apačů Geronima. Předkládá neuvěřitelnou historii americké kolonizace, která fascinuje...

Milostný cestopis Sex v pěti dílech světa (Jota) se ovšem zbylé jeho produkci vymyká. Téma je nezvyklé i pro samotného M.Stingla: „Vyprávění o tom, jak (případně jak jinak) se milují a co všechno je spojeno s láskou v pěti světadílech, musím začít přiznáním: projel jsem jako etnolog 150 zemí všech pěti světadílů. Navštívil různé poslední kolonie, teritoria, ostrovy i odlehlé ostrůvky. Pobýval jsem mezi desítkami kmenů a národů, žil s nimi často ve velice blízkém vztahu, ale ne vztahu mileneckém. Téma znám zprostředkovaně, z druhé ruky. I když řeč bude vlastně nikoli o rukách, ale o zcela jiných tělesných orgánech.“ Milostné a sexuální praktiky jednotlivých národů, od tichomořských etnik přes africké kmeny, asijské národy až po původní obyvatelstvo Austrálie, vykresluje Miloslav Stingl pikantní a z pohledu Evropana často až bizarní rituály z exotických ložnic, pardon, chýší. Člověk je jediný tvor, který do sexu vkládá fantazii. Kam až sahají její hranice? M. Stingl je odhaluje otevřeně, erudovaně a vkusně.

Zažil blokádu Kuby, mluvil s Fidelem Castrem, objevil ruiny mayských měst, rodil eskymácké děti v Arktidě, přátelil se s králem Tongy, přežil námořní katastrofu, plaval v řece plné krokodýlů.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Dobrodružství na všech rovnoběžkách

Datum přednášky 24.5.2017

Téma přednášky: Dobrodružství na všech rovnoběžkách

Vydal 42 knih ve 240 vydáních v nákladu 17 milionů výtisků. Zažil blokádu Kuby, objevil indiánský kmen, rodil eskymácké děti v Arktidě, přežil námořní katastrofu.

Vystoupili: novinář Jaromír Štětina – téma Rusko a cestovatel Miloslav Stingl – téma Dobrodružství na všech rovnoběžkách

Dobrodružství na všech rovnoběžkách

Datum přednášky 25.5.2016

Téma přednášky: Dobrodružství na všech rovnoběžkách

Vydal 42 knih ve 240 vydáních v celkovém nákladu 17 milionů výtisků.

Vystoupili: cestovatel Miloslav Stingl – téma Dobrodružství na všech rovnoběžkách a hudebník Václav Koubek – téma Indie

Videogalerie

Dobrodružství na všech rovnoběžkách

Ve světě uznávaný etnograf a spisovatel poznal 150 zemí, umí 17 jazyků. Po dekádách čekání uvádí biografii od Adama Chrousta.

Dobrodružství na všech rovnoběžkách

Ve světě široce uznávaný etnograf, spisovatel a cestovatel poznal 152 zemí a umí 17 jazyků. Zažil blokádu Kuby, objevil indiánský kmen, rodil eskymácké děti v Arktidě a přežil námořní katastrofu. Uvede novou biografii.

Všechny online večery
ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Boris Hybner

Boris Hybner

Vrcholný představitel české pantomimy má stále smělé plány a velkorysé projekty. Dokáže jít za snem navzdory překážkám s nakažlivým úsměvem na rtech.

Vladimír Merta

Vladimír Merta

Režii na pražské FAMU zakončil filmem Smrt krásných srnců. Výrazná osobnost akčního umění se dnes věnuje i malbě.

Jiří Přibáň

Jiří Přibáň

Hostoval na řadě univerzit po celém světě: Berkeley, Brusel, Florencie, Pretorie, Sydney...

Jan Rejžek

Jan Rejžek

Vystudoval Fakultu žurnalistiky UK v Praze, v 70. letech přispíval jako sportovní novinář do časopisu Gól, později proslul mnohdy nekompromisními kritikami v časopise Melodie.

Miroslav Šebela

Miroslav Šebela

Miroslav Šebela je jedním z vědců, kteří vypracovali projekt na záchranu Galapážských ostrovů.

Jaroslav Samson Lenk

Jaroslav Samson Lenk

Je bývalým členem folkové skupiny Máci, členem trampské skupiny Hop Trop a kapelníkem své skupiny Samson a jeho parta.