Slavný český cestovatel, etnograf a spisovatel působil v letech 1962–1972 v Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV, byl místopředsedou latinskoamerické společnosti. Celý život se věnuje literární tvorbě a pokračuje v badatelské a popularizační činnosti spojené s četnými dlouhodobými cestami. Opakovaně pobýval v Americe, Austrálii a Oceánii. Vykonal 14 cest kolem světa. Na výpravách strávil 20 let, navštívil 152 zemí, domluví se 17 jazyky včetně řeči papuánského kmene Kumů. Je členem mezinárodních etnologických společností při UNESCO v Paříži. Severoamerický indiánský kmen Kikapú ho zvolil za svého náčelníka.Spolu s dvojicí Hanzelka a Zikmund patří mezi naše nejslavnější autory cestopisné literatury.Vstoupil do rekordmanské síně slávy jako nejvydávanější český autor, dostalo se mu řady literárních ocenění. Napsal 43 knih, jež vyšly ve 240 vydáních v nákladu převyšujícím 17 milionů výtisků. Spolupracuje s televizí i rozhlasem, na jeho náměty vznikly desítky pořadů. S německou televizí ARD natočil třiatřicetidílný seriál Na cestách s Dr. Miloslavem Stinglem. V září 2014 obdržel prestižní mezinárodní cenu Egona Ervína Kische za celoživotní dílo, o týden později stříbrnou medaili Senátu PČR. V červenci 2015 byl nominován na státní vyznamenání, medaili za zásluhy. Nikdo před ním ani po něm nic podobného na cestovatelském a spisovatelském poli nedokázal.Po dekádách naléhání přátel souhlasil s vytvořením autorizované biografie. Odhaluje nepublikované zážitky z celého života, dotýká se i citlivých osobních témat. Kniha kombinuje psaný příběh, současné komentáře k daným událostem a nejzajímavější úryvky z jeho díla. Publikace obsahuje deset celostránkových map s trasou jeho cest, autentické fotografie a bonusové předměty. Unikátem je nástěnná malovaná mapa světa zachycující všechny Stinglovy cesty a DVD s archivními dokumentárními filmy. Kniha s předmluvou Miroslava Zikmunda je provázena ilustracemi Elišky Chytkové. Miloslav Stingl s autorem Adamem Chroustem odhalí, jak kniha vznikala, a jaké tajemství skrývalo 280 Stinglových kufrů.

Indiánů, které si zamiloval už jako kluk četbou mayovek, se týká i jeho poslední kniha Indiáni na válečné stezce (Jota). Přináší informacemi nabité příběhy skutečných hrdinů indiánských válek, povstání a vzpour, kteří vstupovali na válečnou stezku, aby bránili svůj lid a zem. Od romance indiánské „princezny“ Pocahontas a britského kapitána J. Smithe přes bitvu u Little Big Hornu, masakr u Wounded Knee, který znamenal konec Sedícího býka až po nejslavnějšího náčelníka Apačů Geronima. Předkládá neuvěřitelnou historii americké kolonizace, která fascinuje...

Milostný cestopis Sex v pěti dílech světa (Jota) se ovšem zbylé jeho produkci vymyká. Téma je nezvyklé i pro samotného M.Stingla: „Vyprávění o tom, jak (případně jak jinak) se milují a co všechno je spojeno s láskou v pěti světadílech, musím začít přiznáním: projel jsem jako etnolog 150 zemí všech pěti světadílů. Navštívil různé poslední kolonie, teritoria, ostrovy i odlehlé ostrůvky. Pobýval jsem mezi desítkami kmenů a národů, žil s nimi často ve velice blízkém vztahu, ale ne vztahu mileneckém. Téma znám zprostředkovaně, z druhé ruky. I když řeč bude vlastně nikoli o rukách, ale o zcela jiných tělesných orgánech.“ Milostné a sexuální praktiky jednotlivých národů, od tichomořských etnik přes africké kmeny, asijské národy až po původní obyvatelstvo Austrálie, vykresluje Miloslav Stingl pikantní a z pohledu Evropana často až bizarní rituály z exotických ložnic, pardon, chýší. Člověk je jediný tvor, který do sexu vkládá fantazii. Kam až sahají její hranice? M. Stingl je odhaluje otevřeně, erudovaně a vkusně.

Datum aktualizace:

30.3.2023

Zažil blokádu Kuby, mluvil s Fidelem Castrem, objevil ruiny mayských měst, rodil eskymácké děti v Arktidě, přátelil se s králem Tongy, přežil námořní katastrofu, plaval v řece plné krokodýlů.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Sex napříč kontinenty (Miloslav Stingl 2014)

Sex napříč kontinenty (Miloslav Stingl 2014)

datum

Datum přednášky 12.3.2014

Vydal 42 knih ve 240 vydáních a úhrnném nákladu 17 miliónů výtisků. Ve světě široce uznávaný etnograf, spisovatel a cestovatel poznal 152 zemí, zná 17 jazyků. Kde čerpal zkušenosti své knihy Sex v pěti dílech světa?

Slavné záhady světa (Miloslav Stingl 2012)

Slavné záhady světa (Miloslav Stingl 2012)

datum

Datum přednášky 11.1.2012

Vydal 42 knih ve 240 vydáních a úhrnném nákladu 17 miliónů výtisků. Ve světě široce uznávaný etnograf natočil stovky hodin filmů. Čestný náčelník indiánského kmene Kikapú je nejvydávanější český autor všech dob. KONEC SVĚTA?

Videogalerie

Dobrodružství na všech rovnoběžkách

Ve světě uznávaný etnograf a spisovatel poznal 150 zemí, umí 17 jazyků. Po dekádách čekání uvádí biografii od Adama Chrousta.

Dobrodružství na všech rovnoběžkách

Ve světě široce uznávaný etnograf, spisovatel a cestovatel poznal 152 zemí a umí 17 jazyků. Zažil blokádu Kuby, objevil indiánský kmen, rodil eskymácké děti v Arktidě a přežil námořní katastrofu. Uvede novou biografii.

Sex napříč kontinenty

Vydal 42 knih ve 240 vydáních a úhrnném nákladu 17 miliónů výtisků. Ve světě široce uznávaný etnograf, spisovatel a cestovatel poznal 152 zemí, zná 17 jazyků. Kde čerpal zkušenosti své knihy Sex v pěti dílech světa?

Slavné záhady světa

Vydal 42 knih ve 240 vydáních a úhrnném nákladu 17 miliónů výtisků. Ve světě široce uznávaný etnograf natočil stovky hodin filmů. Čestný náčelník indiánského kmene Kikapú je nejvydávanější český autor všech dob. KONEC SVĚTA?

Mayové 2012 – blíží se konec světa?

Nejplodnější český autor vydal neuvěřitelných 16 milionů knih. Rekord už asi nikdo nepřekoná... Nastane v roce 2012 zánik světa podle předpovědí nejen Mayů?

Nová Guinea, Tamtamy času

Svět i autogramiáda nejplodnějšího spisovatele, jehož knih se prodalo 16 miliónů výtisků!

Všechny online večery
ico fotogalerie

Fotogalerie z minulých vystoupení