Ivan Fíla

Ivan Fíla

režisér

Filmový režisér, scenárista a spisovatel má nominaci na Oscara i Zlatý glóbus.

Studoval film a fotografii v Kolíně nad Rýnem, pracoval jako fotograf v Hongkongu, Bangkoku a New Yorku i jako novinář a dokumentarista pro Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Jeho nejvýznamnější film Lea získal nominaci na Zlatý glóbus a Evropskou filmovou cenu. Král zlodějů se dostal do širší nominace na Oscara, dostal cenu za nejlepší evropský scénář. Mezinárodní úspěch otevřel cestu do Hollywoodu.

Na pozvání Stevena Spielberga napsal pro studio Dream Works scénář The Betty Schimmel Story. Pro zahraniční televize točil dokumentární filmy Margarete Buber-Neumann – Německý osud, Kroky v labyrintu, Mlha, Václav Havel – Česká pohádka a další. V roce 2018 vydal k 50. výročí pražského jara první román Muž, který stál v cestě. Stal se bestsellerem a nejposlouchanější radioknihou ČR Plus. 2019 následuje Rytec kamejí. Surrealistická pohádka pro dospělé sklízí nadšené ohlasy. Třetí kniha Nouzový stav – Zápisky cestovatele časem vznikala na jaře 2020 za 60 dnů prvního nouzového stavu. Vrátil se k milované černobílé fotografii. V kombinaci textů a fotografií pokračuje ve fotoesejistické knize Jeseníky – Čas, ten pohyblivý obraz věčnosti. Putoval rok po Jeseníkách, naslouchal příběhům, zaznamenával pohnuté lidské osudy, dějinné tragédie a křivdy. Pocity vyjádřil v černobílých impresích stylu magického realismu.

Fotogalerie

Online večery

Jeseníky

Putoval rok po Jeseníkách, naslouchal příběhům, zaznamenával pohnuté lidské osudy, dějinné tragédie a křivdy. Pocity vyjádřil v černobílých impresích stylu magického realismu.

Všechny online večery

Používáme cookies

Tento web používá soubory cookies za účelem zlepšení navigace, analýzy používání webu a v marketingových aktivitách.