Jaroslav Dušek

herec

Jaroslav Dušek je v první řadě improvizátor, divadelní herec a režisér, dále pak filmový herec, moderátor, libretista a scénárista. Po gymnáziu učil autorské herectví a jevištní improvizaci na Lidové konzervatoři, dva roky byl asistentem Ivana Vyskočila, který svým pojetím autorského divadla Duška výrazně ovlivnil. Po roce 1989 působil na Konzervatoři J. Ježka.

Učí na FAMU, příležitostně na JAMU a DAMU (mezi jeho žáky patřili například Ester Kočičková nebo Jiří Macháček). Duškovy aktivity se rozhodně neomezují jen na filmové herectví, ostatně jeho stěžejním projektem už léta zůstává divadlo Vizita, založené společně s Janem Bornou v roce 1981. Přesto je v posledních letech poměrně často obsazován, většinou do komediálních rolí.

Jeho herectví lze těžko popsat jako civilní - nejpřesvědčivější je v rolích, které vyžadují jistou dávku stylizace nebo jsou dokonce až na hranici grotesky (Vorlův muzikál - rytmikál Kouř, Vrať se do horbu). Velmi dobře se povedlo využít Duškův komediální talent Janu Hřebejkovi (neznámější role ve filmech Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo), objevil se také v oscarové nominaci Želary, nízkorozpočtovém hororu Choking Hazard nebo ve Švankmajerově filmu Šílení.

Do divadla Vizita se nechodí jen za humorem, ale hlavně za možností vidět při tvorbě výrazné osobnosti, které dokáží při dobré konstalaci diváka dopravit do kouzelně fantaskního prostředí, o kterém se těžko vypráví, pokud je člověk nezažje. S Duškem často hraje Martin Zbrožek, dále pak Pjér la Šéz a Radomil Uhlíř. K představení neodmyslitelně patří bubnování Alana Vitouše a práce se světly Viktora Zborníka.

Napsal libreta k operám Opera La Serra (1994) a Nagano (Národní divadlo, Cena Alfréda Radoka - česká hra roku 2004), pro televizi připravil pořad Taxi, prosím s Janem Krausem a namluvil dětský animovaný seriál O Kanafáskovi. V roce 2003 hrál ve slavné one man show Roba Beckera Caveman v klubu Lávka. Na stejné scéně vystupuje v Ruizových Čtyřech dohodách. Režíruje v Dejvickém divadle a v Divadle v Řeznické (Král Ubu).