Miroslav Bobek

Miroslav Bobek

ředitel ZOO Praha

Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, v letech 1993 až 2009 působil v Českém rozhlase.

Zde se zpočátku věnoval popularizaci vědy, za kterou obdržel cenu Akademie věd ČR. V roce 1997 vedl projekt Duhový most (vysílání v době povodní) a poté pracoval jako šéfredaktor Českého rozhlasu 2 - Praha. V roce 2000 založil divizi Český rozhlas Online a stal se jejím šéfredaktorem. V roce 2005 koncipoval vybudování populárně naučné stanice Leonardo. Do konce roku 2009 byl ředitelem Českého rozhlasu Online a současně byl pověřen vedením Českého rozhlasu Leonardo.

V roce 1994 Miroslav Bobek inicioval a řadu let organizoval projekt Africká odysea, při kterém byla za pomoci satelitní a VHF telemetrie monitorována migrace čápů černých z České republiky do afrických zimovišť. Vedl řadu expedic (sledování čápice Kristýny „step by step“ z Brd do východního Senegalu, ale i výpravy do Čadu, Etiopie, Mauritánie a Mali), z nichž uskutečnil stovky živých vstupů. Vedoucí roli měl rovněž v projektu Nová odysea, který byl zahájen v roce 2002, a v jeho rámci stál v čele většiny výprav do Asie (např. do Ruska, Pákistánu, Afghánistánu, Mongolska).

Později se stal autorem a vedoucím projektu Odhalení, který byl jako "trochu jiná reality show" s gorilami zahájen v pražské zoo na podzim 2005. Odhalení si získalo mimořádný zájem veřejnosti v ČR i ve světě a Český rozhlas za ně obdržel "divokého Oscara" na prestižní přehlídce Wildscreen v Bristolu a Pečeť Comenius EduMedia v Berlíně. Miroslav Bobek byl za Odhalení v roce 2007 oceněn i Čestnou medailí Vojtěcha Náprstka.

Na sklonku roku 2009 Miroslav Bobek zvítězil v mediálně velmi sledovaném konkurzu na ředitele Zoo Praha a k 1. lednu 2010 tuto funkci převzal. Za jeho vedení se podařilo překonat rekordní roční návštěvnost, zvýšit míru ekonomické soběstačnosti, prohloubit chovatelské úspěchy a zvýšit úsilí v záchraně ohrožených druhů. Pražská zoo se mj. aktivně se zapojila do ochrany goril nížinných v Africe (zejména projekt Toulavý autobus) a ve spolupráci s Armádou ČR zorganizovala již pět leteckých transportů koní Převalského do Mongolska. Za tuto svou činnost obdržel Miroslav Bobek od mongolského prezidenta Medaili přátelství, nejvyšší vyznamenání, které v Mongolsku může získat cizí státní příslušník.

Během jeho dosavadního působení byly v Zoo Praha vedle řady menších expozic vybudovány nový areál pro slony (Údolí slonů), Pavilon hrochů a například Velemlokárium. Zrekonstruován byl Pavilon velkých kočkovitých šelem, obnoveny Gočárovy domy a po desetiletích znovu zpřístupněna stezka Zakázanka. Díky manažerským schopnostem Miroslava Bobka se podařilo velmi dobře zvládnout krizovou situaci při povodních v létě 2013 a následnou obnovu spodní části areálu. Za svůj velký úspěch považuje získání slonů pro pražskou zoo ze Srí Lanky a lvů indických z Gudžarátu.

Miroslav Bobek je prezidentem UCSZOO (Unie českých a slovenských zoologických zahrad), členem Councilu EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) a členem vedení International Takhi Group. Je autorem či spoluautorem mnoha odborných a zejména populárních článků a rovněž řady knih.

Fotogalerie

Používáme cookies

Tento web používá soubory cookies za účelem zlepšení navigace, analýzy používání webu a v marketingových aktivitách.