Miroslav Bobek
ico osobonost cestovatelských střed

Miroslav Bobek

ředitel ZOO Praha

Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, v letech 1993 až 2009 působil v Českém rozhlase.

Zde se zpočátku věnoval popularizaci vědy, za kterou obdržel cenu Akademie věd ČR. V roce 1997 vedl projekt Duhový most (vysílání v době povodní) a poté pracoval jako šéfredaktor Českého rozhlasu 2 - Praha. V roce 2000 založil divizi Český rozhlas Online a stal se jejím šéfredaktorem. V roce 2005 koncipoval vybudování populárně naučné stanice Leonardo. Do konce roku 2009 byl ředitelem Českého rozhlasu Online a současně byl pověřen vedením Českého rozhlasu Leonardo.

V roce 1994 Miroslav Bobek inicioval a řadu let organizoval projekt Africká odysea, při kterém byla za pomoci satelitní a VHF telemetrie monitorována migrace čápů černých z České republiky do afrických zimovišť. Vedl řadu expedic (sledování čápice Kristýny „step by step“ z Brd do východního Senegalu, ale i výpravy do Čadu, Etiopie, Mauritánie a Mali), z nichž uskutečnil stovky živých vstupů. Vedoucí roli měl rovněž v projektu Nová odysea, který byl zahájen v roce 2002, a v jeho rámci stál v čele většiny výprav do Asie (např. do Ruska, Pákistánu, Afghánistánu, Mongolska).

Později se stal autorem a vedoucím projektu Odhalení, který byl jako "trochu jiná reality show" s gorilami zahájen v pražské zoo na podzim 2005. Odhalení si získalo mimořádný zájem veřejnosti v ČR i ve světě a Český rozhlas za ně obdržel "divokého Oscara" na prestižní přehlídce Wildscreen v Bristolu a Pečeť Comenius EduMedia v Berlíně. Miroslav Bobek byl za Odhalení v roce 2007 oceněn i Čestnou medailí Vojtěcha Náprstka.

Na sklonku roku 2009 Miroslav Bobek zvítězil v mediálně velmi sledovaném konkurzu na ředitele Zoo Praha a k 1. lednu 2010 tuto funkci převzal. Za jeho vedení se podařilo překonat rekordní roční návštěvnost, zvýšit míru ekonomické soběstačnosti, prohloubit chovatelské úspěchy a zvýšit úsilí v záchraně ohrožených druhů. Pražská zoo se mj. aktivně se zapojila do ochrany goril nížinných v Africe (zejména projekt Toulavý autobus) a ve spolupráci s Armádou ČR zorganizovala již pět leteckých transportů koní Převalského do Mongolska. Za tuto svou činnost obdržel Miroslav Bobek od mongolského prezidenta Medaili přátelství, nejvyšší vyznamenání, které v Mongolsku může získat cizí státní příslušník.

Během jeho dosavadního působení byly v Zoo Praha vedle řady menších expozic vybudovány nový areál pro slony (Údolí slonů), Pavilon hrochů a například Velemlokárium. Zrekonstruován byl Pavilon velkých kočkovitých šelem, obnoveny Gočárovy domy a po desetiletích znovu zpřístupněna stezka Zakázanka. Díky manažerským schopnostem Miroslava Bobka se podařilo velmi dobře zvládnout krizovou situaci při povodních v létě 2013 a následnou obnovu spodní části areálu. Za svůj velký úspěch považuje získání slonů pro pražskou zoo ze Srí Lanky a lvů indických z Gudžarátu.

Miroslav Bobek je prezidentem UCSZOO (Unie českých a slovenských zoologických zahrad), členem Councilu EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) a členem vedení International Takhi Group. Je autorem či spoluautorem mnoha odborných a zejména populárních článků a rovněž řady knih.

Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, v letech 1993 až 2009 působil v Českém rozhlase.

ico fotogalerie

Fotografie

ico archiv

Předchozí vystoupení

Pomáháme jim přežít

Datum přednášky 3.4.2019

Téma přednášky: Pomáháme jim přežít

Vystoupili: ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek – téma Pomáháme jim přežít a diplomat Miloslav Stašek – téma Blízký východ po Arabském jaru

Videogalerie

Pomáháme jim přežít

Všechny online večery
ico osobonost cestovatelských střed

Další osobnosti Cestovatelských střed

Jiří Stivín

Jiří Stivín

Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace, přecházení mezi hudebními styly. Studoval kameru na FAMU, po absolutoriu se ale věnuje výhradně hudbě.

Pavel Anděl

Pavel Anděl

Pavel Anděl je český herec, hudebník, hudební publicista, televizní dramaturg a moderátor.

Slávek Janoušek

Slávek Janoušek

Písničkář známý hlavně folkovému publiku již od poloviny 80. let.

Miroslav Šebela

Miroslav Šebela

Miroslav Šebela je jedním z vědců, kteří vypracovali projekt na záchranu Galapážských ostrovů.

Magda Vášáryová

Magda Vášáryová

Po úspěšné kariéře herečky vystudovala sociologii. Překvapila (stejně jako to dělala Maryška) a směle vkročila do světa politiky a diplomacie.

Michal Horáček

Michal Horáček

Esejista, textař, hráč a podnikatel byl po zásahu StB vyloučen z vysoké školy, poté se protloukal jako skladník a zároveň černý bookmaker v Chuchli.