Středa 4. 3. 2015
herec; NA CESTĚ

Geny ochotníků a dědy vypravěče stvořily parádní hereckou hvězdu. Jeho Sluha dvou pánů slavil už 20 let, stále exceluje. Hvězdné chvíle prožil v Národním divadle, nezdolnou energií však udivuje nejen na pódiích. Planetou cestuje nejen hlasově v televizním pořadu Na cestě.

potápěč, filmař: ALDABRA

Slavný potápěč a respektovaný režisér se jako první potopil bez klepce k bílým žralokům. Férový chlap je výjimečný, umí napsat bestseller i natočit světový film. Dobrodružná 3D výprava na zakázanou Aldabru překonala veškerá očekávání, chce ji samotné studio Disney.

Místo konání:
Národní muzeum (nová budova), Vinohradská 1, Praha
Vstupné:
100 KČ

MIROSLAV DONUTIL: NA CESTĚ

Skvělý český herec sice vyrůstal ve Znojmě, ale většinu svého dětství prožil v Brně. Ve zdejším divadle Husa na Provázku působil plných 17 let a ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí. Všichni si asi vybavíme Nikolu Šuhaje v Baladě pro banditu, Kašpárka v Donu Šajnovi, Richarda III. a další postavy v Shakespearománii, starého Karamazova v Bratrech Karamazových či Ríšu v Pohádce máje. Právě s jeho hereckou generací se stalo divadlo Husa na provázku legendárním.

Zásadní byl v jeho kariéře rok 1990, kdy se stal členem činohry pražského Národního divadla. Na zdejších prknech se takřka okamžitě stal jednou z největších hvězd souboru a zároveň začal být obsazován i do stěžejních rolí v dodnes populárních komediích jako např. Tankový prapor, Černí baroni, Dědictví aneb Kurvhošigutntag, Pelíšky či Pasti, pasti, pastičky (ocenění Český lev). Miroslav Donutil ale umí i vážnější postavy jako byly filmy Pevnost, Lea, Želary nebo Nuda v Brně (nominace na Českého lva).  

Mimo film a divadlo známe Miroslava Donutila i jako výborného dabéra, oblíbená jsou jeho vystoupení v televizních pořadech. 

STEVE LICHTAG: PODMOŘSKÝ SVĚT

Steve Lichtag absolvoval Literárně dramatickou konzervatoř v Brně. Jako herec působil v divadlech v Karlových Varech a v Jihlavě. V roce 1979 odešel do USA, vyučoval herectví na Florida Academy of Dramatic Arts a tam také začal spolupracovat s divadlem Ta Fantastika. Od roku 1986 se Steve L. Lichtag začal věnovat výhradně filmu jako producent a později i jako režisér.

V roce 1988 natočil v Jihovýchodní Asii důležitý třídílný dokument Quo vadis Cambodia a v letech 1989-1991 v tehdejším SSSR šestidílný dokumentární seriál o gulazích, Sibiř-země žalu, země naděje.
Od roku 1995 průběžně realizoval šestidílné tématické dílo Hledání křišťálového světa a poté slavný dokument Carcharias – Velký Bílý, jenž měl premiéru v roce 2001 na NBC.V roce 2004 natočil další úspěšný film Tanec modrých andělů o nesmyslném a brutálním zabíjení velryb japonskými velrybáři.

Film se setkal s velkým ohlasem širokého publika nejen u nás, ale i ve světě. Snímkem Prapodivný svět z roku 2006 poukázal na kontroverzní legální elektroodlov ryb v českých řekách. Téhož roku dokončil zatím poslední film Mýtus jménem žralok, kde se opět vrací k tématu Velkých bílých žraloků. V roce 2002 napsal knihu Čekání na bílou smrt, která se stala rekordně rychle bestsellerem na knižním trhu, doposud bylo prodáno přes 20 tis. výtisků. Druhá kniha Tanec modrých andělů vyšla v roce 2006, první vydání bylo rozprodáno na vánočním trhu.

Je prezidentem nadace CRYSTAL PLANET, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny. Spolupracuje úzce s takovými osobnostmi jako je William Parks, Dr. Erich Ritter, Jean-Michel Cousteau, Dr. Samuel Gruber, nebo Garry Atkinson. Stále tvoří a vytváří své původní projekty, je členem řady mezinárodních filmových porot a institucí, zabývajících se přírodou a její ochranou. Jméno Lichtag je na seznamu žádaných hostů filmových festivalů a odborných eventů po celém světě.

V roce 2007 se stal osmým držitelem prestižní ceny Kantuta, která je udělována pod záštitou Ministerstva kultury České republiky.

Fotogalerie

Národní muzeum budova

Kde se přednášky konají?

Národní muzeum (nová budova), Vinohradská 1, Praha

Začátky vždy v 19.00 hod.

(Přijďte s dostatečným předstihem) | Předprodej a rezervace vstupenek