Čtvrtek 25. 4. 2019
herečka: RAKOUSKO, POLSKO A SLOVENSKO

Velvyslankyně, spisovatelka a skoro prezidentka Slovenska je renesanční osobnost. Milujeme ji jako Maryšku z filmu „Postřižiny", citujeme si dodnes slavné filmové věty. Potvrzuje primát nejkrásnějších žen světa, Česko Slovenska. Je vtipně laskavá, vstřícná, odvážná i rozhodná.

exministr kultury Slovenska: FRANCIE A BIBRACTE

Archeolog, dramaturg a publicista je intelektuál mnoha profesí. Před sametem organizoval alternativní uměleckou scénu. V listopadu 89 je jedním z protagonistů sametové revoluce. Jako ministr kultury Slovenska stihl zásadní proměny. Současný ředitel paláce Lucerna se promění v prezidentského poradce...?

moderátor: 50 NEJ SVĚTA

Krásný, chytrý, úspěšný, sportovní... Jde to vůbec dohromady? Ženský idol opravdu existuje. Na Slovensku! Obrovskou popularitu získal uváděním Milionáře, laskavý humor stále hladí... Poznejte „slovenského Marka Ebena". Každý je originál!

Místo konání:
Národní muzeum (Historická budova Nádodního muzea) Václavské náměstí 68, 115 79 Praha 1
Vstupné:
150 KČ

Po úspěšné kariéře herečky vystudovala Magda Vašáryová sociologii. Překvapila (stejně jako to dělala Maryška) a směle vkročila do světa politiky a diplomacie. Byla velvyslankyní ve Vídni a Varšavě, poté poslankyní. Kandidovala na primátorku a prezidentku. V té době prý ztratila schopnost být sentimentální. Proto jí žádná herecká role nechybí, raději vzpomíná na čas strávený natáčením. Prohlásila, že v jejím věku je říci upřímný názor „zdravotní nutnost". Dnes přednáší politickou sociologii na CEVRO v Praze. Těšíme se na její zkušenosti, názory a inspiraci o zemích Střední Evropy. 

Ladislav Snopko, autor multimediálních projektů, zajímavě organizuje alternativní uměleckou scénu. V letech 1976 až 1988 vede archeologický výzkum. V říjnu 1989 mluvčí za Slovensko Evropského kulturního klubu, předseda Gerulata, sdružení výtvarných umělců a teoretiků. V listopadu 1989 spoluzakládá Veřejnost proti násilí a stává se protagonistou sametu. 1990 až 1992 je ministr kultury Slovenska, poslanec SNR a koordinátor kultury, vzdělání, sportu a turistiky zemí Středoevropské iniciativy (Itálie, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Jugoslávie, Československo). Realizuje novou koncepci správy věcí veřejných v kultuře na Slovensku. 

Skvělý Čecho - Slovák" Martin Nikodým studoval DAMU v Praze a VŠMU v Bratislavě. Už za studií moderuje první soukromé rádio na Slovensku. Po dvou letech jde na TV obrazovku a 8 let vede světový trhák Milionář. Nyní moderuje TV show Milujem Slovensko. Jak sám říká: „Nejlépe utracené peníze jsou za zážitky a poznání". Proto už léta ve volném čase cestuje do všech koutů světa. Navštívil všechny kontinenty, ale nejvíce mu učarovala Asie. Na cestu nikdy neodejde bez zrcadlovky. Má za sebou zajímavé autorské výstavy fotografií. Představí 50 nejsilnějších zážitků z cest. 

Předprodej akce

Národní muzeum budova

Kde se přednášky konají?

Národní muzeum (nová budova), Vinohradská 1, Praha

Začátky vždy v 19.00 hod.

(Přijďte s dostatečným předstihem) | Předprodej a rezervace vstupenek