Středa 25. 2. 2015
horolezec; K2

Úspěšný sumitter a prima společník má pestrou minulost – manažer hudební skupiny Znouzecnost, stále geodet. Jako pátý Čech vystoupil na vrchol K2. Vrchní bavič expedic si potrpí na kvalitní dýmky...

...

horolezec; JORDÁNSKO

Výstup roku 2004 za Šiša Pangmu získal s dobrou partou, jeho jistota a výkonost je v lezeckém světě oblíbená. Spolehlivý borec táhne i velké výpravy. Perfektní parťák je žádán...

...

Místo konání:
Národní muzeum (nová budova), Vinohradská 1, Praha
Vstupné:
100 Kč

JAN TRÁVNÍČEK

Jedinečná příležitost si poslechnout vyprávění o vysokohorském dobrodružství, které zažili členové expedice K2. 27. července 2014 stanul Honza „Tráva“ Trávníček stanul jako pátý Čech a dvou stý na světě bez použití umělého kyslíku na vrcholu obávané, druhé nejvyšší hory světa - K2 (8 611 m). Povedlo se mu to s Radkem Jarošem, který tímto výstupem dokončil Korunu Himaláje. Honza si zdoláním K2 odškrtnul svou už čtvrtou osmitisícovku. Jak probíhala expedice? Jaké museli kluci řešit problémy? Jaké brali ohledy na jedinou ženu reportérku Lucii Výbornou? Jak se vyrovnali s filmovým štábem? Jak se připravit fyzicky na takovou expedici? A jak psychicky? To a mnohem více se dozvíte od samotného Trávy.

PETR MAŠEK

Český horolezec, který má na svém kontě tři úspěšné výstupy na himálajské osmitisícovky (Broad Peak, Sisha Pangma, Gasherbrum II) a řadu dalších vrcholů. V roce se 2014 se účastnil expedice na K2, při níž doprovázel Radka Jaroše a Honzu Trávníčka při dnes již slavném výstupu, kterým R. Jaroš završil projekt Koruna Himálaje. Sám na vrchol ale nevystoupil.

Petr v mládí začínal ledním hokejem, než jej natrvalo přivábily vertikály hor. První expedici na osmitisícovku absolvoval v roce 2001. Jednalo se o výstup na obávanou K2. Dostal se až do 8000 m, ale stejně jako Zdeňkovi Hrubému a Radkovi Jarošovi se mu tehdy vrcholu nepovedlo dosáhnout. Tato trojice spolu pokračovala v dalších výstupech. Tým doplnil ještě Martin Minařík a společně v r. 2003 zkusili K2 znovu, opět neúspěšně. Zadařil se však Broad Peak (8 048 m) a následující rok i Sisha Pangma (8 046 m). Výkon získal ocenění Výstup roku.

V létě 2005 se Petr musel otočit 200 m pod vrcholem Nanga Parbat a na další úspěch na střeše světa Petr čekal pět let – s R. Jarošem a Liborem Uhrem podnikli expedici na Gašerbrum I a Gašerbrum II, Petr Mašek vystoupil jen na Gašerbrum II.  Na jaře 2012 podnikl s L. Uhrem expedici na Dhaulágirí a v r. 2014 již zmíněnou expedici na K2.

Fotogalerie

Národní muzeum budova

Kde se přednášky konají?

Národní muzeum (nová budova), Vinohradská 1, Praha

Začátky vždy v 19.00 hod.

(Přijďte s dostatečným předstihem) | Předprodej a rezervace vstupenek