Středa 20. 4. 2016
herec: USA - FLORIDA

Herec, moderátor, bavič, dabér a hokejista ztvárnil nespočet filmových rolí. Známý ze všech televizí, moderuje, sportuje a drží se v kondici. Bejby z Šakalích let exceloval v seriálu Zdivočelá země, dabuje Barta, porotcoval v soutěži Česko Slovensko má talent, válel jako metalista Ozzák z Comebacku. S rodinou žije na slunné Floridě.

galerista: ČÍNA

Synovec jednoho z nejlepších českých malířů XX. století usiluje o vytvoření silné české galerie prezentující nejvýznamnější hodnoty českého umění. Spolupracuje s Today Art Museum a Times Art Museum v Pekingu či MASS MoCA v USA. Klade důraz na kvalitu a výjimečnost.

Místo konání:
Národní muzeum, Vinohradská 1 Praha
Vstupné:
100 KČ

Do Číny Zdeňka Sklenáře přivedl rodinný základ. Jeho strýček malíř Zdeněk Sklenář v roce 1955 navštívil Čínu a tam si uvědomil, že realita v Číně je pro obrazotvornost daleko mocnější než představy a snění. Tyto podněty se v jeho rodině tradovaly a on v tom vyrůstal. V polovině 90. let se vydal do Číny poprvé. Teď už má za sebou přes stovku cest. Za tu dobu potkal tisíce lidí, z nichž někteří se stali opravdovými přáteli.

Číňané nás milují, protože máme podobné vlastnosti jako oni. Máme obdobnou zkušenost z komunistického režimu. Jako my rádi zpívají. Rádi se objímají, rádi jedí a pijí, radují se ze života. Vedle toho mají zároveň racionální přístup k životu. Když se řekne Česko, tak pro Číňany to znamená Prahu, mytické místo, které je okouzluje stejně tak jako nás. Jezdí sem za krásou. Jsme pro ně takovým mentálním osvěžením.

V Číně uspořádal několik desítek výstav. Setkal se s představiteli nejvýznamnějších uměleckých institucí. Všichni vůči Čechům byli přátelští. V tomto otvírání obzorů a navazování přátelství vidí největší vklad svůj i mé galerie. Uvědomil si, že desetimilionové Česko je stejně mocné, jako národ s miliardou a 300 miliony obyvatel. Nezáleží na počtu obyvatel, ale na počtu osobností na milion obyvatel. Jestli Češi mají jednu osobnosti na milion lidí, tak je to moc, tedy 10 takových osobností. Miliardová Čína má takových osobností 20, možná 30. Z toho vyplývá, že poměrově jsme na tom lépe.

V roce 2013 otevřel výstavní síň v Pekingu. Ukazuje v ní, jak pozoruhodné umělce má český národ, početný jako průměrné čínské město.

Národní muzeum budova

Kde se přednášky konají?

Národní muzeum (nová budova), Vinohradská 1, Praha

Začátky vždy v 19.00 hod.

(Přijďte s dostatečným předstihem) | Předprodej a rezervace vstupenek