Středa 16. 4. 2014
horolezec

Největší česká lezecká star dnes vyrábí perfektní vybavení do hor, SIR JOSEPH dostává na vrchol špičkové lezce. Tvořil slavné průstupy, primát 2x na vrcholu K2 je světový unikát. Výborně psané knihy si našly statisíce čtenářů.

horolezec

Fyzicky i psychicky mimořádně vybavený borec je naší lezeckou špičkou. Přesto zůstává stále stejně skromný. Skvělý chlap, dobrodruh a horolezec v jednom. Muž, co překonává i nemyslitelné.

Místo konání:
Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha
Vstupné:
100 Kč

K2

Dne 31.7.1983 stanula dvojice Josef Rakoncaj a Agostino Da Polenza (IT) na vrcholu druhé nejvyšší hory světa K2 (8611 m.n.m.). Na vrchol vystoupili Japonskou cestou po severním hřebeni bez použití umělého kyslíku. Bylo to ovšem v již velmi pokročilé večerní době – před devátou hodinou večerní! Oba horolezci tak museli přežít extrémní bivak v 8650 metrech. To, že noc strávenou nějakých 50 m pod vrcholem přečkali bez větších následků, svědčilo o jejich obrovské odolnosti a zkušenosti. Jedná se pravděpodobně o nejvyšší bivak ve výškovém horolezectví v dějinách.

V roce 2013 jsme oslavili  30. výročí tohoto neobyčejného výstupu a připomněli si tak dobu pionýrských výstupů na nejvyšší vrcholy sportovním stylem bez použití umělého kyslíku. Josef Rakoncaj vystoupil na vrchol K2 ještě jednou, a to v roce 1986 přes Abruzziho pilíř opět bez použití umělého kyslíku a stal se tak prvním člověkem na světě, kterému se to dvakrát podařilo. Tento rekord drží patrně dodnes.

Zde Joska srovnává obě expedice: "První byla klasická expedice. Mimo Evropu jsme byli čtyři a půl měsíce. A cesta Severním pilířem byla náročnější. Poslední úsek se jde bez lan, má sklon až šedesát stupňů. To vše nad výškou 8000 metrů. V Ambruzziho pilíři jsou zbytky po starých expedicích, orientace je tam daleko jednodušší. Dokonce jsem tam tehdy lezl bez cepínu."

 

KARAKORAM

Bylo 8. srpna, den před 57. narozeninami Zdeňka Hrubého. Marek Holeček, jeden z nejuznávanějších českých horolezců, zůstal v ledové stěně Gašerbrumu I, jedenácté nejvyšší hory světa (8068 metrů), zcela sám. Bez pomoci a bez kamaráda, s nímž zvládal obdivuhodné výstupy v těch nejvyšších pohořích...

Národní muzeum budova

Kde se přednášky konají?

Národní muzeum (nová budova), Vinohradská 1, Praha

Začátky vždy v 19.00 hod.

(Přijďte s dostatečným předstihem) | Předprodej a rezervace vstupenek