Středa 16. 3. 2016
diplomat: ISLÁMSKÝ STÁT

Ex velvyslanec v Austrálii a současný ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Zkušený větry ošlehaný diplomat je milovník etnické hudby, sbírá pálivé omáčky a vodní dýmky. Chodící encyklopedie znalostí ohromuje geniální pamětí. Neuhýbá tématům.

fotograf: RUSKO- BAJKAL

Přírodovědec a profesionální fotograf cestuje do světa za přírodními úkazy i podivnými organismy. Využívá nové prvky a techniky, při focení přírody je hodně „jiný“. Dobrodružství si jej často najde samo... Kromě průřezu zajímavé fauny poodhalíme hlavně Bajkal.

Místo konání:
Národní muzeum, Vinohradská 1 Praha
Vstupné:
100 KČ

Islámský stát

Evropan jen těžko pochopí logiku, která stojí za vznikem Islámského státu. Jeho apokalyptičtí tvůrci doufají v jeho porážku, kterou má posléze následovat konec světa. Proto provokují všechny velmoci. Základní myšlenkou Islámského státu je idea vytvoření státu zvaného chalífát. Když Islámský stát vypověděl před více než dvěma lety poslušnost mateřské al-Káidě, změnila právě ambice udělat z dosud nevládní organizace stát skoro vše. Nově vzniklý stát měl být konfesionální, definovaný vírou svých občanů - sunnitským islámem. Toto znovuobnovení chalífátu po jeho devadesátileté přestávce považuje dodnes al-Káida za základní strategickou chybu. Je to krok, který udělal z nevládní organizace stát. Z partyzána guvernéra.

Podle Kmoníčka je faktem, že Islámský stát dnes pojídá al-Káidu, a to jen proto, aby později sám zahynul. Mezitím ovšem získal území zhruba trojnásobku velikosti České republiky. Má s ní dnes srovnatelně obyvatel. Disponuje použitelnou armádou o třetinu větší, než je ta naše. Vytvořil si státní instituce, soudy, provincie a regiony, ústřední i oblastní vedení. Začal se tedy chovat jako stát. Místo získávání přátel si však v zahraničí vytváří pouze nepřátele.

Islámský stát se chová jako apokalyptická sekta. Přivolávání apokalypsy je jeho základní myšlenkou, a tudíž nemůže jednat jinak. Pro to byl vytvořen. Jedině tato, byť ze sekulárního evropského pohledu zcela šílená myšlenka, dává svého druhu logickou odpověď na to, proč Islámský stát nejdříve něco buduje, aby to sám vzápětí cíleně ničil.

Národní muzeum budova

Kde se přednášky konají?

Národní muzeum (nová budova), Vinohradská 1, Praha

Začátky vždy v 19.00 hod.

(Přijďte s dostatečným předstihem) | Předprodej a rezervace vstupenek